Środa, 27 października 2021 r.    Imieniny obchodzą: Iwona, Sabina


Nowy Sącz - Zabełcze

Wyjeżdżając z Nowego Sącza ku północy droga przebija się przez sztucznie wykonany przekop, odsłaniający ławicę piaskowca z jakiego zbudowany jest Beskid Sądecki. Tu rozpoczyna się Zabełcze. Od 1975 r. przedmieście miasta. 

Pierwsza wzmianka historyczna o Zabełczu pochodzi z 1292 r. Znalezisko archeologiczne na wzgórzu nad drogą, odkryte w 1953 r. to 3 monety rzymskie z okresu cesarstwa: sestercjus z wizerunkiem Marcjanny, siostry cesarza Trajana z III w.n.e., moneta Postumusa Uzurpatora - III w.n.e., tessere z delfinem - III w.n.e. - poświadczają o przebieg szlaku bursztynowego doliną Dunajca. 

Wieś pozostawała przez wieki własnością rycerskiego rodu Wielogłowskich herbu Starykoń. Na przełomie XVI/XVII w. znajdowała się w ręku Jana Dobka - Łowczowskiego, posła króla Zygmunta III Wazy do Turcji, Szwecji i Moskwy (nagrobek w ewangelickim zborze przy ul. Pijarskiej). 

W dworku usytuowanym pośród dębowego starodrzewia mieszkał u swego stryja hr. Gustawa Romera w latach 1884-1889, uczęszczając do sądeckiego gimnazjum, twórca kartografii polskiej - Eugeniusz Romer. Folwark zakupili w 1902 r. oo jezuici. W obrębie zabudowań mieści się kaplica pw. Matki Boskiej Częstochowskiej - bezstylowa.
Po stronie lewej drogi w głębi dolinki cmentarz wojenny z grudnia 1914 r. Na rozdrożu drogi do wsi wzniesiona została w 1931 r. kaplica w kształcie groty z Lourdes z fundacji zarządcy folwarku o. Wojciecha Pączki. Przy drodze w stronę Krakowa kamienna figura Chrystusa Frasobliwego na postumencie, z połowy XIX w. 

Szkoła podstawowa została zbudowana w latach siedemdziesiątych z pieniędzy składkowych dzieci z Sądecczyzny, uzbieranych ze sprzedaży butelek.

Kościół parafialny w ZabełczuAlejka w Zabełczu

Kościół parafialny w Zabełczu

 

 

 

 

Widok Zabełcza z lotu ptaka

 

 

 

 

 

 

Irena Styczyńska 
"Nowy Sącz, Przewodnik po zabytkach", 
Koło Przewodników Oddziału PTTK "BESKID" w Nowym Sączu, 
Nowy Sącz 1994 r.