Wtorek, 17 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Weronika, Sławomir, Bruno


Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej

ul. I Pułku strzelców Podhalańskich 5
33-300 Nowy Sącz

www.orkiestra.strazgraniczna.pl
 

Kierownictwo orkiestry:

mjr dr Stanisław  Strączek

kpt Leszek Mieczkowski
tel. (+48)(18) 4153110, (+48) 721960336
fax. (+48)(18) 4153723
e-mail: stanislaw.straczek@strazgraniczna.pl
tel. (+48)(18) 4153257

 


      Muzyczny ambasador Nowego Sącza i Sądecczyzny. Ta rozpoznawalna w kraju i Europie wizytówka miasta i regionu, ma na koncie ponad 8300 koncertów oklaskiwanych przez wielomilionową widownię.
      Wielu mieszkańców Polski i Europy kojarzy Nowy Sącz przede wszystkim z muzykami w góralskich kapeluszach i pelerynach. Nowosądecka orkiestra zjeździła kawał świata, grała i maszerowała dla papieży, prezydentów, premierów. Obsypana jest deszczem nagród i wyróżnień, których nie sposób wyliczyć. Potrafi zadowolić najwybredniejszych nawet melomanów, a początkujących – przekonać do muzyki.
      Orkiestra powstała w 1956 r. jako spadkobierczyni - legitymującej się bogatą tradycją w okresie międzywojennym - orkiestry stacjonującego w Nowym Sączu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Od tego czasu ma za sobą tysiące kilometrów marszu, niezliczoną ilość występów i koncertów. Orkiestra uczestniczy w licznych uroczystościach na terenie całego kraju. Gra na festiwalach, defiladach, paradach krajowych oraz zagranicznych. Nie poprzestaje na wypełnianiu swoich podstawowych powinności. Jest ważnym ogniwem współpracy Straży Granicznej z cywilnymi ośrodkami i instytucjami muzycznymi. 

      Utrzymuje ścisłe kontakty z uczelniami m.in. warszawskim Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina i szkołami muzycznymi, placówkami kultury, kompozytorami i twórcami.

Orkiestra wychowała wielu utalentowanych muzyków, późniejszych inspektorów orkiestr Wojska Polskiego, a także organizatorów i dyrygentów zespołów profesjonalnych i amatorskich, nauczycieli szkół i ognisk muzycznych, muzyków filharmonii. Wnieśli oni duży wkład w rozwój życia muzycznego w XX wieku w Polsce i popularyzację polskiej kultury muzycznej w kraju i wśród innych narodów.
Podhalańczycy to jedyna z orkiestr typu wojskowego używająca tradycyjnych instrumentów ludowych (trombity beskidzkie, dudy podhalańskie, dzwonki pasterskie - „zbyrcoki", góralska ciupaga w ręku tamburmajora). Nieodłączny związek z regionem podkreśla mundur wojskowy z peleryną i kapelusz z orlim piórkiem.
Zespół w czasie swojego istnienia dokonał wielu nagrań płyt CD z repertuarem muzyki klasycznej, regionalnej i rozrywkowej. Na trasie wojaży artystycznych orkiestry jest kilkanaście państw. Orkiestra grała wielokrotnie Janowi Pawłowi II, a także w 2006 r. papieżowi Benedyktowi XVI na Wawelu.
Za sprawą Orkiestry, Nowy Sącz, jako miasto niegdyś galicyjskie, pozazdrościł Wiedniowi i od kilkunastu lat organizuje zwykle w pierwszą niedzielę stycznia Wielki Koncert Noworoczny. Niezmiennie w roli głównej podczas tego koncertu występuje Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, dopraszając do partii śpiewaczych znakomitych solistów. Zawsze jest to wydarzenie artystyczne i towarzyskie, na widowni brakuje miejsc, potrzebne są dostawki.

Od wielu lat najmocniejszą stroną Orkiestry jest musztra paradna. Konkurenci z innych orkiestr nazywają sądeczan „arcymistrzami musztry paradnej”.
Orkiestrą kieruje kapelmistrz mjr dr Stanisław Strączek, który mówi pół żartem, pół serio o swojej orkiestrze: to zespół filharmoniczny, tyle tylko, że trochę lepszy, bowiem potrafiący grać Beethovena nie tylko na estradzie, ale nawet w marszu, w deszczu i spiekocie.

Oprac. Leś.