Wtorek, 17 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Weronika, Sławomir, Bruno


Miasto wiedzy
 


W dorobku minionych lat gospodarze Nowego Sącza wpisują na czele listy: miasto akademickie. Trzy szkoły wyższe: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Wyższa Szkoła Biznesu - NLU i Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości, trzy filie krakowskich uczelni, kilkusetosobowa kadra nauczająca i bez mała 10 tys. studentów uprawnia do takiego miana i potwierdza część promocyjnego sloganu: „Miasto wiedzy…”.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa jest „dzieckiem” sądeckich samorządowców. Od miasta uczelnia dostała jako wiano budynki, teren pod budowę Instytutu Technicznego (oddany dwa lata temu) i Instytut Kultury Fizycznej, który ma służyć swoimi obiektami również mieszkańcom miasta i sądeckim sportowcom, a jego realizacja ma się rozpocząć w 2009 roku. Może Instytut i jego zaplecze sportowe przydadzą się piłkarzom na Euro 2012? 

Rozpoznawalnym „znakiem firmowym” miasta jest Wyższa Szkoła Biznesu – National-Louis University. Była jedną z pierwszych niepublicznych uczelni w kraju i przez lata brylowała w rankingach na najlepszą uczelnię w swojej kategorii. Jednym z ostatnich kreatywnych pomysłów znaczących dla uczelni, ale także dla miasta i regionu jest projekt budowy miasteczka multimedialnego w Nowym Sączu, które ma być parkiem nowych technologii IT.