Rynek 9
33-300 Nowy Sącz
telefon 18 443 74 57
strona www: http://beskid.pttk.pl
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jest najstarszym w Polsce stowarzyszeniem, skupiającym turystów i krajoznawców. Powstało z połączenia Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (1873) i Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (1906) i jest ich prawnym następcą oraz spadkobiercą tradycji, dorobku ideowego, a także majątku. Sądecki oddział Beskid swoją historię zaczął pisać w roku 1906. Od początku istnienia wykazuje się bardzo dużą aktywnością i działaniami na rzecz propagowania i rozpowszechniania turystyki. PTTK o/ Beskid działa poprzez koła i komisje, które zrzeszają sympatyków i miłośników turystyki. Organizuje szereg turystycznych imprez, których celem nie jest zysk, ale czynny wypoczynek.
ul. Sobieskiego 14a/2
33-300 Nowy Sącz
telefon/fax: 18 444 29 22
tel. kom: 513 017 830
adres e-mail: beskid@ptt.org.pl
strona www: http://www.pttns.pl
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (w skrócie PTT) jest organizacją zrzeszającą miłośników gór. W 32 oddziałach i kołach zrzeszonych jest ok. 2000 członków. W swoich działaniach opiera się wyłącznie na społecznej pracy swoich członków i sympatyków. Towarzystwo stara się propagować turystykę indywidualną, zarówno letnią, jak i zimową, uprawianą w małych grupach, narciarstwo (również wysokogórskie) oraz alpinizm. Dużą wagę przywiązuje do edukacji młodych turystów, uważając, iż właśnie oni najlepiej uchronią góry przed zniszczeniem.
Polskie Towarzystwo Tatrzańskie powstało w roku 1873. Zostało rozwiązane w czasach stalinowskich, 16 grudnia 1950 roku. Reaktywowane w - roku 1988.
Początki oddziału Beskid w Nowym Sączu sięgają 1906 roku. Wśród założycieli byli m.in: prof. Sosnowski (twórca pierwszego przewodnika po Beskidach Zachodnich, czy systemu znakowania szlaków turystycznych) i prof. Lenczowski.
Początkowo stowarzyszenie nastawione było na rozwijanie umiłowania Ojczyzny wśród młodzieży szkolnej i mieszkańców Nowego Sącza.
Obecnie specjalizuje się w organizacji czasu wolnego dla mieszkańców miasta. Społeczna praca członków PTT pozwala zorganizować krajoznawcze wycieczki wielodniowe dla ponad 100 osób (np. weekend majowy). Tatry są celem wakacyjnych, jednodniowych wypadów. Pozostałe góry są celem wycieczek poza latem.
Towarzystwo propaguje i pielęgnuje umiłowanie i poznanie Sądecczyzny, folkloru lachowskiego, sądeckiej marki oraz tzw., ekologicznej turystyki transgranicznej.
Jego członkowie opracowali ścieżki spacerowe w centrum starówki Nowego Sącza oraz wokół całego miasta długości 32 km.
Są też organizatorami wypraw w góry Rumunii, Bułgarii, Ukrainy, Włoch, Hiszpanii, Francji i bliskiej nam Słowacji. Ponadto Towarzystwo wydaje czasopismo turystyczne "Beskid", organizuje wernisaże i wystawy fotografii górskiej, prelekcje, "slajdowiska", spotkania z ciekawymi ludźmi.
PTT wyszkoliło wielu przewodników i pilotów wycieczek. Współpracuje z Uniwersytetem III Wieku oraz z forum OPP na terenie Sądecczyzny i Małopolski.
Towarzystwo zaprasza na wyprawy, wycieczki, prelekcje, wernisaże, wystawy.
Zaprasza do aktywności fizycznej i społecznej!
Rynek 19
33-300 Nowy Sącz
telefon/fax: 18 547 5474, 18 547 54 72
adres e-mail: nit@onet.eu
strona www: http://www.nit.mnet.pl
Nowosądecka Izba Turystyczna jest organizacją branżowego samorządu gospodarczego osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą w sferze usług turystycznych. Terenem działania Izby jest obszar województwa małopolskiego, a siedzibą miasto Nowy Sącz.
Do statutowych zadań Izby należy:
Izba realizuje swoje zadania poprzez:
Sądecka Organizacja Turystyczna
ul. Nadbrzeżna 40
33-300 Nowy Sącz
skrytka pocztowa 16
telefon 602 409 670
adres e-mail: srebrob@wp.pl
Sądecka Organizacja Turystyczna (SOT) powstała w 2001 roku, jej misją jest rozwój, promocja produktów turystycznych oraz podnoszenie jakości usług turystycznych. Członkami SOT są: administracja samorządowa; powiaty, miasta i gminy, gminy, stowarzyszenia działające na rzecz turystyki, branża turystyczna (hotelarska, organizatorzy turystyki, pośrednicy turystyczni, wyższe uczelnie kształcące kadry dla turystyki, zarządcy atrakcji turystycznych).
SOT realizuje następujące zadania:
SOT w latach 2001-2009 zrealizowała ponad 80 projektów przy współpracy Ministerstwa Sportu i Turystyki, Województwa Małopolskiego, Powiatów Nowosądeckiego i Gorlickiego, Miasta Nowego Sącza oraz miast i gmin powiatów nowosądeckiego i gorlickiego. Za swoją działalność była wielokrotnie nagradzana i wyróżniania, m.in.: Honorową Odznaką za "Zasługi dla Turystyki", "Kryształem Soli" przyznawanym dla najlepszej organizacji w Małopolsce.