Wtorek, 17 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Weronika, Sławomir, Bruno


 

Elbląg

Polska 

Elbląg ma długą i bogatą historię. W okresach swojej świetności miasto należało do najsilniejszych gospodarczo i kulturalnie ośrodków europejskich. Prawa miejskie uzyskał Elbląg w 1246 roku. Największy rozkwit miasta związany był z funkcjonowaniem portu morskiego i przynależnością do Hanzy, co w XIV wieku czyniło Elbląg ośrodkiem równorzędnym gospodarczo i politycznie z miastami takimi  jak Gdańsk, czy Lubeka.

W 1825 r. powstała w Elblągu stocznia specjalizująca się w produkcji statków rzecznych. W 1837 r. Ferdynand Schichau zbudował „Zakład Budowy Maszyn”, który stał się jedną z największych fabryk przemysłu maszynowego i metalurgicznego w Prusach Wschodnich. Od połowy XIX w. działała stocznia Schichaua oraz fabryka lokomotyw.

Dziś Elbląg to 128-tysięczne nowoczesne miasto leżące nad rzeką o tej samej nazwie, ośrodek regionalny, port morski, drugie co do wielkości miasto województwa warmińsko-mazurskiego. Położony jest malowniczo na styku dwóch krain geograficznych: Wysoczyzny Elbląskiej i Żuław Wiślanych. Atutem miasta jest jego położenie w bezpośrednim styku z drogami o znaczeniu międzynarodowym, krajowym
i regionalnym: droga ekspresowa nr 7 Gdańsk-Warszawa oraz droga nr 22 z Niemiec do Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej. W Elblągu  istnieje morskie przejście graniczne. Rzeka Elbląg, która łączy się z Zalewem Wiślanym pozwala na połączenie elbląskiego portu z Bałtykiem poprzez Cieśninę Pilawską. Przez Elbląg prowadzi międzynarodowa linia kolejowa Malbork – Braniewo – Kaliningrad – Ryga.  

 

 

Elbląg działa aktywnie w zakresie współpracy międzynarodowej. Utrzymuje kontakty partnerskie
z 13 miastami za granicą oraz jednym w Polsce. Należy do Euroregionu Bałtyk, Związku Miast Bałtyckich
i Związku Miast Hanzeatyckich.
Elbląg to także ośrodek akademicki. Elbląskie uczelnie wyższe kształcą w nowoczesnych kierunkach, takich jak informatyka, mechanika i budowa maszyn, elektrotechnika, zarządzanie. Co roku w Elblągu kształci się ok. 7 tys. studentów.
Mieszkańcy i turyści mogą korzystać z bogatej oferty kulturalnej miasta. W Elblągu działa Teatr Dramatyczny, Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”, Muzeum Elbląskie, Centrum Sztuki Galeria El, multipleks z kilkoma salami kinowymi. Ważną rolę w animowaniu życia kulturalno-rozrywkowego odgrywa Biblioteka Elbląska. Ośrodki kulturalne są organizatorami imprez o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m.in. Ogólnopolski Festiwal Sztuki i Słowa „Czy to jest kochanie?”, Elbląskie Noce Teatru i Poezji, Dzień Hanzy, Międzynarodowy Turniej Tańca Baltic Cup, Letnie Ogrody „Polityki”. W mieście organizowanych było wiele prestiżowych imprez o charakterze międzynarodowym, m. in. Mistrzostwa Świata Formacji Standardowych, Puchar Europy w siatkówce na siedząco, wyścig kolarski Tour de Pologne.

 


Miasto promuje rozwój przemysłu, turystyki i ochronę środowiska. Za dokonania na rzecz ochrony środowiska Elbląg został dwukrotnie uhonorowany – jako pierwsze miasto w Polsce – ekologiczną nagrodą Unii Europejskiej oraz otrzymał wyróżnienie Związku Miast Bałtyckich za realizację programu edukacji ekologicznej. Jest też trzykrotnym laureatem ogólnopolskiego konkursu „Gmina Przyjazna Środowisku” pod patronatem Prezydenta RP.

 


Korzystne położenie, bogata historia i unikatowe warunki krajobrazowe sprawiają, że Elbląg jest doskonałą destynacją turystyczną. Miasto oferuje  turystom atrakcyjną bazę noclegową, kilkanaście hoteli o wysokim standardzie i niewygórowanej cenie, a także dobrą bazę noclegową dla młodzieży.
W samym mieście, jak również w regionie jest wiele atrakcji turystycznych. W Elblągu, który ma doskonałe warunki do uprawiania turystyki wodnej, rozpoczyna się szlak żeglugowy po Kanale Elbląskim
z unikatowym w Europie systemem pochylni, rejsy wodolotem do Kaliningradu i do Krynicy Morskiej. Turyści zwiedzać mogą elbląską starówkę, gdzie znajdą wiele restauracji, kafejek, pubów, ogródków piwnych i klubów. W odległości zaledwie 30 km od miasta znajdują się kolejne atrakcje takie jak Wzgórze Katedralne we Fromborku i Zamek Krzyżacki w Malborku. Miasto zaprasza również do parku leśnego Bażantarnia i parku krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, gdzie panują idealne warunki do uprawiania jeździectwa, turystyki pieszej i rowerowej.

Dane miasta

Prezydent

Witold Wróblewski

Data zawarcia porozumienia

8 kwietnia 1997r.

Imprezy cykliczne

sierpień - Elbląskie Święto Chleba

Adres strony internetowej

http://www.umelblag.pl/

 

 

Zdjęcia udostępnione przez Biuro Prasowe UM Bydgoszcz