Poniedziałek, 16 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Andrzej, Szymon, Jędrzej


Tarnów

 

Polska 

 Tarnów - polski "Biegun ciepła" 

Tarnowie panuje wyjątkowy mikroklimat: najwyższa średnia roczna temperatura powietrza w kraju to 8,8 stopnia Celsjusza oraz liczba słonecznych dni w roku sprawiają, że miasto uznawane jest za polski biegun ciepła. Okres wegetacyjny trwa 210-225 dni i należy do najdłuższych w Polsce.

 

Tarnów - polska "stolica komedii"

Od 12 lat Tarnowski Teatr im. L. Solskiego organizuje każdego roku w październiku Międzynarodowy Festiwal Komedii „Talia”. Widzów do łez bawią nie tylko najlepsze spektakle komediowe w Polsce, ale również aktorzy scen europejskich.

 

Tarnów ma najwięcej zabytków w Polsce Południowej

Tarnów jest, po Krakowie największym zabytkowym kompleksem architektonicznym w południowej Polsce. Znajduje się tutaj kilkadziesiąt zabytkowych budynków doby gotyku, renesansu i baroku. Najbardziej urokliwym miejscem jest tarnowska Starówka z przepięknym Ratuszem oraz wybiegające z naroży rynku w różne strony świata uliczki.

 

Tarnów to rodzinne miasto generała Józefa Bema

W tym roku obchodzimy 215. rocznicę urodzin i 80. rocznicę sprowadzenia prochów Bohatera Polski i Węgier do Tarnowa. Na placu Rybnym można  obejrzeć  jedyną na świecie replikę (skala 1: 2,5) Panoramy Siedmiogrodzkiej autorstwa Jana Styki, przedstawiającą słynną bitwę pod Sybinem z udziałem generała Józefa Bema.

 

Tarnów to miasto zaklęte w liczbach

Liczba „72” ma w Tarnowie szczególne znaczenie: 72 ary to powierzchnia rynku, 72 km, to obecna powierzchnia miasta, a 72 metry, to wysokość wieży tarnowskiej Bazyliki Katedralnej.

 

Tarnów pierwszym niepodległym miastem

     Tarnów był pierwszym polskim miastem, które odzyskało niepodległość w 1918 roku. Potwierdzają to liczne archiwalne dokumenty oraz opinie historyków. Tarnów był wolny już 31 października o godzinie 7.30 rano.

 

W Tarnowie - największy na świecie Łokietek

     Monumentalny Pomnik, znanego z niskiego wzrostu króla, który dał Tarnowowi prawa miejskie, ulokowano w urokliwym zakątku Tarnowa – zaaranżowanym na nowo skwerze przy ul. Wałowej 7. Odsłonięto tym samym, dotąd nie pokazywane, fragmenty starych murów obronnych Tarnowa. Skwer z Pomnikiem króla Łokietka będzie z pewnością jedną z ulubionych atrakcji turystycznych mieszkańców i gości.
     Pomnik wraz ze skwerem odsłonięto 2 lipca, późnym wieczorem. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem historycznym sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie.
Powiązania Łokietka z Tarnowem są bardzo ścisłe. 7 marca 1330 roku złożył on swój podpis pod aktem lokacyjnym Tarnowa. Dał tym samym przyzwolenie na uznanie go jako miasta. Pomysłodawcami i fundatorami Pomnika są osoby prywatne, miejscowy przedsiębiorcy związani z Izbą Przemysłowo – Handlową w Tarnowie. Projekt wykonał znany rzeźbiarz prof. Czesław Dźwigaj.


Sama postać króla mierzy ponad trzy metry, została umocowana na owalnym postumencie o wysokości blisko dwóch metrów. Król Łokietek z brązu w lewej dłoni trzyma miecz, a w prawej akt lokacyjny Tarnowa z wygrawerowanym herbem miasta.
Zmieniła się aranżacja skweru przy ul. Wałowej 7. Teren wyłożono kostką brukową w kilku kolorach i rozmiarach. Całość została oświetlona. Są miejsca do siedzenia i odpoczynku, piękne kwiaty i krzewy.

Danie miasta

Prezydent

Roman Ciepiela

Data zawarcia porozumienia

6 kwietnia 1991r.

Imprezy cykliczne

marzec - Urodziny Miasta Tarnowa

Adres strony internetowej

www.tarnow.pl

 

 

fot. Paweł Topolski

Zdjęcia udostępnione przez Wydział Marki Miasta Tarnowa