Wtorek, 17 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Weronika, Sławomir, Bruno


Legenda o źródełku przy murach miejskich

U podnóża baszty kowalskiej biło źródełko nigdy niezamarzającej wody, tworzącej w ocembrowaniu biały osad o zapachu i smaku siarki. Przy bramie sądeckiego zamku straż pełnili młodzi, odważni rycerze. Co jakiś czas znikali bez śladu. Nikt nie mógł dojść co się z nimi stało. Szukano odważnego młodzieńca, który rozwikłałby zagadkę i wyjaśnił, kto odciąga rycerzy od obrony zamku i dlaczego przepadają bez wieści. 

Znalazł się taki śmiałek. Uzbrojony w halabardę stanął nieopodal baszty kowalskiej na straży. Na nocną wartę wziął ze sobą święconą kredę oraz różaniec. Kredą zakreślił wokół siebie koło, różańcem okręcił dłoń. 

Gdy minęła północ rycerz usłyszał piękny śpiew i muzykę, a ze źródełka pod basztą wyłoniły się nimfy, które zapraszały go do tańca. Rycerz uznał, iż muszą to być te istoty, które były zgubą dla jego poprzedników - strażników zamku. Nie wychodząc z kręgu zakreślonego święconą kredą rzucił do źródełka różaniec. Rozprysnęła się woda ponad cembrowinę. Nimfy zamieniły się w czarownice i na ożogach odleciały w noc.

Zamek w Nowym Sączu wzniesiony został w miejscu dworu z czasu lokacji miasta z fundacji Kazimierza Wielkiego w latach 1350-60.

W powiązaniu z murami miejskimi tworzył dobrze ufortyfikowany północno-zachodni narożnik miasta. 
W styczniu 1945 roku partyzanci wysadzili gromadzone przez Niemców na zamku materiały wybuchowe. Z zamku pozostały ruiny. Zwały ziemi i kamieni przysypały źródełko z siarczaną wodą (nie jedyne w Nowym Sączu) a legenda została. 

 


Legendy sądeckie - komiks

Mariusz Bocheński 
Wydawca: Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży "KANA"
Nowy Sącz 2008

Wydawnictwo ukazało się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Nowego Sącza

Komiks "Legendy sądeckie" jest plonem II edycji konkursu plastycznego zorganizowanego przez Centrum "KANA" w 2007 roku, ph. "Symbol Nowego Sącza - pamiątka z naszego miasta". Autorem i laureatem konkursu jest Mariusz Bocheński - sądeczanin - wówczas student WSB-NLU. Do rywalizacji zgłosił komiks z legendą "O magicznym źródełku". Poproszony o opracowanie kilku innych opowieści, efekt pracy znalazł się w omawianym komiksie.