Poniedziałek, 16 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Andrzej, Szymon, Jędrzej


Legenda obrazu Przemienienia Pańskiego

 Obraz Przemienienia Pańskiego namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę znajdował się na początku w Jerozolimie, a po układach między Portą Otomańską a Moskwą stał się własnością cara moskiewskiego, który podarował go królowi czeskiemu Wacławowi. Gdy posłowie jechali z obrazem na Węgry, gdzie przebywał król Wacław, we wsi Kamiennica, w miejscu, w którym później lokowano Nowy Sącz, wóz zatrzymał się, a konie i woły ciągnące go nie chciały iść dalej. Poproszono o radę zakonnika. Pustelnik III zakonu św. Franciszka kazał zdjąć obraz z wozu i polecił pozostawić go w tym miejscu.Wóz spokojnie mógł jechać dalej. 

Kiedy król dowiedział się o tym wydarzeniu, kazał założyć w tym miejscu miasto Sącz (Nowy), a obraz umieścić w ufundowanym przez siebie klasztorze oo. franciszkanów, co stało się w roku 1297.

 

Legendy sądeckie - komiks

Mariusz Bocheński 
Wydawca: Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży "KANA"
Nowy Sącz 2008

Wydawnictwo ukazało się dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Nowego Sącza

Komiks "Legendy sądeckie" jest plonem II edycji konkursu plastycznego zorganizowanego przez Centrum "KANA" w 2007 roku, ph. "Symbol Nowego Sącza - pamiątka z naszego miasta". Autorem i laureatem konkursu jest Mariusz Bocheński - sądeczanin - wówczas student WSB-NLU. Do rywalizacji zgłosił komiks z legendą "O magicznym źródełku". Poproszony o opracowanie kilku innych opowieści, efekt pracy znalazł się w omawianym komiksie.

Legenda obrazu Przemienienia Pańskiego