Lokalizacja parków miejskich:

Planty Miejskie – ogród miejski, powstały w 1884 r. zlokalizowany w samym centrum miasta pomiędzy ul. Konarskiego i ul. Mickiewicza a ul. Długosza i ul. Jagiellońską. Park wyposażony jest w małą architekturę parkową: bramy wejściowe, ławki, kosze oraz pergole. W ostatnim czasie zamontowane zostały również budki czytelnicze.
Park pokryty starodrzewem. Na szczególną uwagę zasługuje ponad stu-letni dąb, posadzony w 1918 dla upamiętnienia odzyskania przez Polską niepodległości. W roku 2018, w setną rocznicę odzyskania niepodległości posadzono drugi pamiątkowy dąb.

Dla upamiętnienia wizyty papieża Jana Pawła II na Sądecczyźnie, pod „Dębem Wolności” ustawiono ogromną skałę zwaną „skałą Piotrową”, spod, której wypływa źródełko. Pamiątkowy dąb, stanowi miejsce, gdzie Sądeczanie spotykają się w ważną rocznice by świętować.
Park w okresie letnim daje wytchnienie wielu sądeczanom, uczniom pobliskich szkół a także turystom.
Wśród atrakcji parkowych jest fontanna z jaszczurką, zlokalizowana w centralnej części parku, dająca ochłodę w upalne dni, szczególnie dzieciom. Nieopodal niej rośnie okazała magnolia. Ponadto dla najmłodszych w cieniu wysokich drzew powstał plac zabaw.

Jak w każdym parku podziwiać można liczne kwiatowe kompozycje w postaci rabat oraz dywanów kwiatowych. Tysiące kolorowych kwiatów od wiosny do jesieni ubarwia wnętrza parkowe.
Atrakcje w parku stanowią również rzeźby tańczących Lachów i Sądeczoków. Jest to nawiązanie do Festiwalu Święta Dzieci Gór odbywającego się od wielu lat w Nowym Sączu.
Park zarządzany jest przez Miasto Nowy Sącz – Wydział Komunalnej Obsługi Miasta.


Park im. I. Styczyńskiej – teren zieleni zlokalizowany w otoczeniu ruin zamku przy ul. Kazimierza Wielkiego. Teren parku pokryty jest starodrzewem. Najstarszym drzewem w parku jest leciwy dąb zwany „Jagiełło”, który stanowi pomnik przyrody. Park kryje wiele zamkowych skarbów i jest przedmiotem prac archeologicznych. Z alejki parkowej rozpościera się widok na rzekę Dunajec i dzielnicę Helena. W parku można znaleźć cień w upalny dzień, jak również można zadbać o tężyznę fizyczną powstałej siłowni. Park wyposażony jest w ławeczki, kosze na śmieci oraz stylowe latarnie.

Park zarządzany jest przez Miasto Nowy Sącz – Wydział Komunalnej Obsługi Miasta.
Park Szwerteński – park położony pomiędzy ul. Nadbrzeżną a rzeką Kamienica. Jego nazwa pochodzi od niemieckiego partnerskiego miasta Schwerte, którego gospodarze podarowali Nowemu Sączowi w latach 90 ubiegłego wieku kilkanaście drzew na założenie przyszłego parku. Korony drzew obecnie dają cień dla chcących odpocząć. Najstarszym drzew w parku jest topola czarna posiadająca status drzewa pomnikowego.
Park wyposażony jest w ławki oraz kosze na śmieci.
W parku znajduje się siłownia a nieopodal zlokalizowane jest miasteczko rowerowe, które daje możliwość miłego spędzenia czasu dla najmłodszych.
Wzdłuż parku, w koronie obwałowania rzeki Kamienica biegnie ścieżka pieszo- rowerowa.

Park zarządzany jest przez Miasto Nowy Sącz – Wydział Komunalnej Obsługi Miasta.
Park Strzelecki – największy z miejskich parków. Przeszedł w ostatnich latach kompleksową rewitalizację. Działaniami objęte były alejki, drzewostan oraz zagospodarowanie architektoniczne.
Wybudowano tam nowoczesny amfiteatr. Przed wejściem do parku powstała fontanna, teren parku został oświetlony. Park posiada liczne atrakcje dla dzieci w postaci placu zabaw, stawu z pomostem, siłowni, boisko. itp.
Zieleń parkowa została na nowo zagospodarowana. Posadzono nowe drzewa ozdobne oraz bardzo duże powierzchnie przeznaczono pod nasadzenia krzewów ozdobnych, które o każdej porze roku zdobią park.
Wokół amfiteatru zaaranżowano zieleń z pnączy i traw ozdobnych.

Dużym powodzeniem wśród osób starszych cieszy się w parku tężnia solankowa.
W parku działa również mała gastronomia.
Jest to jedno z najliczniej odwiedzanych miejsc rekreacyjno- wypoczynkowych w mieście.
Park zarządzany jest przez Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu (MOSIR).