Wtorek, 17 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Weronika, Sławomir, Bruno


Nowy Sącz - Limanowa - Mszana Dolna - Rabka (71 km)

Trzetrzewnia 
Wieś rozciągnięta na poprzecinanych licznymi potoczkami wschodnich zboczach Litacza. Neogotycki, murowany kościół parafialny. Droga wciąż pnie się ku górze - tuż pod wierzchowiną Litacza następna kaskada serpentyn. W prawo kamieniołomy drogowe w Klęczanach, widać również obrzeża Jeziora Rożnowskiego. 

Wysokie  
Wieś położona na wschodnich i południowo - zachodnich stokach Litacza (652 m). Warto zatrzymać się tu na nowo urządzonym tuż pod szczytem parkingu - na jego skraju pomnik, upamiętniający walki toczone w tym rejonie podczas II wojny światowej przez BCh. Jadąc dalej spostrzegamy, że panorama się jeszcze poszerza: na lewo pojawiają się najwyższe partie zachodniej części Beskidu Sądeckiego z Przehybą i Radziejową, ku południowi widać zachodnie stoki Pienin, zaś ku północny lesisty wał Pasma Łososińskiego z najwyższymi szczytami: Jaworzem i Sałaszem, oddzielony od nas głęboką doliną Smolnika, w której leżą miejscowości: Marcinkowice, Klęczany, Chomranice, Męcina i Pisarzowa. 

Kanina  
Wieś położona na zachodnich stokach Litacza. Zwana jest w dawnych źródłach Janiną lub Joniną - zapewne od zameczku, który wznosił się na wzgórzu leżącym na zachodnim pograniczu tej wsi i sąsiedniej Siekierczyny. Parafia już istniała na Kaninie w 1529 r., w centrum neogotycki kościół z początku XX w. 

Mordarka  
Wieś w dolinie potoku o tej samej nazwie, część osiedli rozrzucona na północnych stokach Sałasza (909 m). Wzmiankowana jest w źródłach już pod datą 1415 r.; w 1656 r. w czasie szwedzkiego "potopu" rozgromiony tu został przez oddział miejscowej partyzantki chłopskiej ok. 100 - osobowy oddział wojsk szwedzkich. Pomnik ofiar II wojny światowej - w pobliżu tego miejsca 11.IX.1939 r. hitlerowcy rozstrzelali 13 obywateli Limanowej. 

Limanowa  
Miasto położone w wąskiej kotlince górskiej, otoczonej ze wszystkich stron szczytami i wzniesieniami należącymi do Beskidu Wyspowego. 
Zwiedzanie miasta: 

  • Rynek - płytę zdobi kamienna wykładzina, fontanna, rzeźba plenerowa, klomby i rzędy świerków alpejskich,
  • Bazylika pw. Matki Boskiej Bolesnej, 
  • Obelisk Nieznanego Żołnierza, 
  • Zabytkowa Kaplica Matki Boskiej Bolesnej,
  • Zabytkowy dworek ziemiańskiej rodziny Marsów, siedziba Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej. 

Tymbark  
Miejscowość o charakterze przemysłowym, położona w dolinie rzeki Łososiny, znana w całej Polsce jako siedziba Podhalańskich Zakładów Przetwórstwa Owocowo- Warzywnego. 

Zwiedzanie miasta: 

  • kościół parafialny z 1824 r., murowany wzniesiony na miejscu poprzedniego, 
  • plebania z pocz. XIX w.,
  • rynek, 
  • kaplica murowana z przełomu XVIII i XIX w. z zabytkowymi obrazami,
  • na cmentarzu parafialnym kwatery żołnierskie z czasów I wojny światowej, groby partyzantów z II wojny światowej. 

Mszana Dolna

Misteczko usytuowane w kotlince, gdzie rzeczka Poręba łączy się z Mszanką, a ta za niedługo później wpada do Raby. Nad miastem góruje kościół parafialny, neogotycki. Na cmentarzu parafialnym pomnik ku czci pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Mszany Dolnej i okolicznych wsi. W parku podworskim zabytkowa grupa starodrzewu. 

Raba Niżna 
Wieś letniskowa, warty zobaczenia zabytkowy dwór z pierwszej połowy XIX w., murowany - obecnie ośrodek wypoczynkowy Huty im. Sendzimira. Zabytkowa kaplica murowana z kamienia, również z XIX w. W centrum zabytkowy kościół z ok. 1732 r., drewniany, konstrukcji zrębowej, z wieżą na słup. Wyposażenie wnętrza z XV - XVIII. 

Rabka Zaryte  
Niegdyś samodzielna wieś, obecnie w granicach administracyjnych miasta Rabki-Zdroju. Punkt wyjściowy dla szlaków na Luboń Wielki. W podszczytowych rejonach Lubonia rezerwat przyrody "Luboń Wielki" utworzony w 1970 r., chroniący ciekawe i orginalne osuwisko skalne, porośnięte buczyną karpacką, zaś w dolnej części lasem świerkowo-jodłowym. Z Rabki-Zarytego prowadzi również szlak do schroniska PTTK na Starych Wierchach. 

Rabka Zdrój 
Miasto uzdrowiskowe, położone między Gorcami a Beskidem Wyspowym. Jako uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji dzieci. 

Warto zobaczyć: 
Zabytkowy kościół pw. św. Magdaleny, kościółek mieści Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana.