Środa, 27 października 2021 r.    Imieniny obchodzą: Iwona, Sabina


Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej

Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w dzielnicy Nowego Sącza - ZawadzieKościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w dzielnicy Nowego Sącza - Zawadzie, zbudowany z inicjatywy Komitetu Społecznego, wg projektu prof. Politechniki Wrocławskiej architekta Tadeusza Brzozy w latach 1957-61. Poświęcony 6.X.1961 r. Prace wykończeniowe i częściowe wyposażenie wnętrz trwały do 1978 r. Jest murowany, obłożony kamieniem, kryty blachą. Trzynawowy, bazylikowy z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Od frontu - wieża czworoboczna, w której na piętrze mieści się chór muzyczny. Wieża w górnej kondygnacji ażurowa, zwieńczona iglicą. Posadzki wykonane z marmuru bolechowickiego.

Aranżację wnętrza wykonali prof. Witold Popławski i prof. Bronisław Chromy. W ołtarzu głównym nietypowa Pieta. Matka Boska stojąca pod krzyżem, który tworzą ramiona Chrystusa. W wyrazie twarzy Matki widać ogromny ludzki ból. Pieta, której twórcą jest Bronisław Chromy, to odlew z tombaku i brązu o łącznej wysokości 6,7 m i wadze 2,5 t. Umocowana jest na trzech lekkich sztycach. Miniatura tej rzeźby znajduje się w Muzeum Londyńskim.

Po obydwu stronach nawy głównej poczet świętych polskich w hołdzie dla Piety tworzą: święci i błogosławieni Maksymilian Kolbe, Wojciech-bp, Szymon z Lipnicy, Jadwiga Wawelska, Brat Albert, Stanisław B-p, Andrzej Bobola, Andrzej Świerad, Kinga i Kazimierz. Figury wysokości 2,8 m projektował Bronisław Chromy a wykonali rzeźbiarz Borzęcki z Zakopanego i Marian Kiełbasa z Jamnicy. Polichromię rzeźb wykonał Bronisław Chromy. Każda rzeźba wykonana jest z kloca drewnianego spreparowanego z ok. 40 kawałków drewna. 

Na chrzcielnicy ustawionej w prezbiterium przedstawione są sceny z I pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski - Gniezno, Warszawa, Kraków, Częstochowa i Wadowice. W narożach krzyża umieszczonego na przykrywie chrzcielnicy tkwią 4 półszlachetne kamienie. Pochodzą z pomnika londyńskiego, poświęconego pamięci ofiar Katynia. Projektantem chrzcielnicy jest Bronisław Chromy. 

W sklepieniu naw bocznych polichromia przedstawiająca Sanktuaria Maryjne i Pańskie: Częstochowa - Jasna Góra, Tarnów - Katedra, Nowy Sącz - Przemienienie Pańskie, Nowy Sącz - Matka Boska Pocieszenia, Tuchów - Sanktuarium Matki Bożej, Tarnów - Matka Boska Fatimska, Okulice, Bochnia, Zawada k/Dębicy, Limanowa - Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Pod chórem w bocznej kaplicy kopia XVI w. obrazu Matki Boskiej Pocieszenia wykonana została w 1962 r. przez art. - mal. Czesława Lenczowskiego. W lewej bocznej nawie stoi na ołtarzu miniatura rzeźby Jana Pawła II sprzed katedry tarnowskiej wykonana przez Bronisława Chromego. W kruchcie krzyż rzeźbiony przez miejscowego twórcę Mariana Kiełbasę. Na dziedzińcu kościelnym odbyła się 15.VIII.1963 r. koronacja XVI-wiecznego cudami słynącego obrazu Matki Boskiej Pocieszenia z kościoła św. Ducha w Nowym Sączu (kopia w kaplicy). Ówczesne władze miejskie nie zgodziły się na koronację obrazu w centrum miasta. W uroczystości wzięły udział tysiące wiernych. 
 

Widok z lotu ptaka na kościół w Zawadzie

Jadwiga Wawro 
"Nowy Sącz, Przewodnik po zabytkach", 
Koło Przewodników Oddziału PTTK "BESKID" w Nowym Sączu, 
Nowy Sącz 1994 r.