Poniedziałek, 25 października 2021 r.    Imieniny obchodzą: Daria, Inga, Bonifacy, Kryspin


Rezydencja Lubomirskich

 
Zabytkowy dom piętrowy przy ul. Franciszkańskiej 11 zbudowany został w pierwszej połowie XVII w. Dziś zajmuje go Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego. W rejestrze z 1650 r. budynek zapisany został jako "obejście marszałkowskie" /Lubomirskich/. Zmieniał właścicieli. Zniszczony przez pożar w 1769 r. W XVIII w. zwany był "biskupówką". 

Dom posiada pięknie ukształtowane elewacje, w których siedem okien piętra ujętych jest w kamienne, uszate, z belkowaniem obramowania. W sieni na parterze okna ukształtowane są półkoliście. Na parterze i piętrze - użytkowanym jako sala reprezentacyjna - w czasie przeprowadzanej w latach 1965-70 r. restauracji zniszczonego, także wybuchem zamku (17 stycznia 1945 r.) domu, odsłonięto kolumny toskańskie.

Dom nakrywa czterospadowy dach, a posadowiony jest na głębokich renesansowych piwnicach, użytkowanych obecnie jako sale wystawiennicze. 

Przystosowany został, po dobudowaniu doń współczesnego pawilonu, na cele Sądeckiej Biblioteki Publicznej (wcześniej - Wojewódzkiej). Biblioteka nosi imię Józefa Szujskiego /1835 - 1883/ - historyka, rektora UJ, związanego rodzinnie z Sądecczyzną, który przez 14 lat był posłem tej ziemi w sejmie galicyjskim. Zapisem testamentowym przekazał dla Nowego Sącza swój księgozbiór, który stał się fundamentem zbiorów bibliotecznych miasta. Dar zawierał: 1797 dzieł w 2942 tomach.
 

Irena Styczyńska 
"Nowy Sącz, Przewodnik po zabytkach", 
Koło Przewodników Oddziału PTTK "BESKID" w Nowym Sączu, 
Nowy Sącz 1994 r.