Wnioskodawca: Grupa Radnych Data złożenia projektu: 2009-07-07 Data wydania decyzji: 2009-07-14 Status projektu: Projekt podjęty Komisje opiniujące: - Komisja Oświaty, Kultury i Sztuki - Komisja Statutowo-Prawna |
---|
Projekt - druk nr 389 Uchwała Nr ... ... ...
Rady Miasta Nowego Sącza
z dnia ... ... ...
w sprawie: przyznania Tarczy Herbowej „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”.
Na podstawie art. 18, ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r., o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz na podstawie § 5 ust. 5 Statutu Miasta Nowego Sącza uchwalonego Uchwałą Nr XVII/161/2003 Rady Miasta Nowego Sącza z dnia 2 września 2003 r., w sprawie Statutu Miasta Nowego Sącza (Tekst jednolity: Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego Nr 227 poz. 1637 z dnia 30 kwietnia 2009 r.,), Rada Miasta Nowego Sącza, na wniosek grupy radnych postanawia:
§ 1
Przyznać Tarczę Herbową „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”
Związkowi Sybiraków Oddział w Nowym Sączu.
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miasta
Artur Czernecki
Uzasadnienie
W 2009 roku przypada 70 rocznica sowieckiej agresji na Polskę rozpoczynającej gehennę bezprawnej deportacji ludności cywilnej na wschód, głównie na mordercze ziemie Syberii .
Masowe wywózki objęły m.in. ziemiaństwo, przemysłowców, działaczy społecznych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości i urzędów państwowych oraz ich rodziny.
Celem agresora było wyniszczenie Narodu Polskiego. Determinacja zesłańców nie pozwoliła jednak zabić ducha polskości, choć bardzo wielu zapłaciło za to najwyższą cenę – cenę życia.
Ci, którzy ocaleli , już w wolnej Polsce, podjęli inicjatywę mającą na celu przekazanie potomnym wiedzy, niezmiernie ważnej dla historii Naszej Ojczyzny. Dzięki Ich wzorowej postawie obywatelskiej, dziś znamy prawdę o tamtych czasach .
W Nowym Sączu pierwsze informacje o powstających w kraju kołach i oddziałach Związku Sybiraków pojawiły się w sierpniu 1989r. Już w październiku, z inicjatywy Zbigniewa Kmaka, Alojzego Manny i Józefa Janowskiego powstała ośmioosobowa grupa założycielska, która przystąpiła do organizowania Związku. Wielu Sybiraków z Sądecczyzny zapisało się do funkcjonującego już w Krakowie Związku, w Gorlicach lub Zakopanem.
Oddział w Nowym Sączu powstał na podstawie uchwały Zarządu Głównego z dnia 15 lutego 1990 roku. Osobną uchwałą członkowie grupy założycielskiej zostali przyjęci w poczet członków Związku.
I Walne Zgromadzenie odbyło się 8 kwietnia 1990 roku z udziałem Wiesława Krawczyńskiego - prezesa Zarządu Oddziału w Krakowie. Po referacie wprowadzającym
i dyskusji przeprowadzono wybory do zarządu. Pierwszym prezesem został wybrany Zbigniew Kmak. Głównym zadaniem, jakie postawił sobie Zarząd do realizacji, było dotarcie do wszystkich Sybiraków z informacją o Związku i pomocą socjalną, gromadzenie napisanych wspomnień z lat pobytu na Wschodzie, nagłośnienie w prasie lokalnej, radiu „Dobra Nowina" i telewizji historii i problematyki sybirackiej. W okresie organizacyjnym istniały już dwa koła i zarejestrowanych było 31 członków. II Walne Zgromadzenie Oddziału odbyło się 25 stycznia 1992 roku. Wybrano nowy zarząd. Na prezesa zarządu został wybrany Zbigniew Jeżowski. Liczba członków w okresie pierwszej kadencji wzrosła do 125 osób, liczba kół terenowych do 4.
III Walne Zgromadzenie 10 lutego 1996 roku nie przyniosło większych zmian w składzie i funkcjonowaniu zarządu. Prezesem ponownie wybrano Zbigniewa Jeżowskiego.
Od lutego 1997 roku prezesem zarządu Oddziału jest Kazimierz Korczyński. Liczba członków wzrosła do 144.
W dniu 9 lutego 1992 roku, w Bazylice pod wezwaniem Św. Małgorzaty w Nowym Sączu został poświęcony sztandar Sybiraków Ziemi Sądeckiej. Msza św. odprawiona w intencji zmarłych na zesłaniu uczciła pamięć wszystkich wywiezionych 10 lutego 1940 roku Polaków.
W listopadzie 1993 roku, na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu odbyły się uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika „Pamięci Sybiraków Ziemi Sądeckiej". Uroczystość zgromadziła rzesze mieszkańców miasta. Poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i młodzieży szkolnej uświetniły obchody. 15 sierpnia 1994 roku odbyło się poświęcenie krzyża i tablicy pamiątkowej na cmentarzu w Szymbarku. Za wybitne osiągnięcia w pracy społecznej na rzecz Związku i jego członków 40 osób zostało odznaczonych Odznaką Honorową Sybiraka. 12 kwietnia 2002r. Zespół Szkół Nr 2 w Nowym Sączu otrzymał imię ‘’Sybiraków’’. W szkole utworzona została Izba Pamięci, młodzież na lekcjach wychowawczych i lekcjach historii zapoznaje się z historią Sybiraków. Organizowane są liczne konkursy wiedzy historycznej, spotkania z młodzieżą, konkursy poezji, wystawy. Każdego roku organizowany jest ponadregionalny ‘’Marsz pamięci Sybiraków’’.
Z inicjatywy Pana Prezesa Kazimierza Korczyńskiego powołane zostało Stowarzyszenie Pamięci Polskiego Sybiru, z siedzibą w Zespole Szkół Nr 2. Głównym celem Stowarzyszenia, skupiającego przede wszystkim młodzież i nauczycieli sądeckich szkół, jest podtrzymywanie tradycji narodowych, pielęgnowanie patriotyzmu, ocalenie od zapomnienia problematyki zsyłek Polaków na Sybir. Stowarzyszenie to ściśle współpracuje ze Związkiem Sybiraków i stopniowo przejmuje obowiązki w zakresie upamiętniania losów zesłańców polskich oraz opieki nad ich grobami i pomnikami .
Niezmiernie ważnym przedsięwzięciem było również wydanie publikacji zawierających wspomnienia zesłańców: ‘’ Sybiracy na Sądecczyźnie’’, ‘’Sądeccy Sybiracy
w stepach Kazachstanu’’ oraz ‘’Wspomnienia sądeckich Sybiraków.’’
W celu pozostawienia potomnym miejsc pamięci, z inicjatywy Związku w dniu 17 września 2005r., w 66. rocznicę zdradzieckiej napaści Armii Czerwonej na ziemie kresowe II Rzeczypospolitej, odsłonięto obelisk upamiętniający ofiary na „nieludzkiej ziemi” oraz uroczyście nadano imię Sybiraków mostowi na rzece Kamienicy, przy ul. Tarnowskiej.
Organizacja, która wniosła tak ogromny wkład w historię Polski , Organizacja która
w każdej chwili służy potomnym wiedzą, doświadczeniem i pomocą w pielęgnowaniu najwyższych wartości patriotycznych i narodowych zasługuje na najwyższe uznanie. Przyjęcie przez Wysoką Radę Miasta przedłożonego projektu uchwały w sprawie przyznania ‘’Tarczy Herbowej Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza’’ byłoby uhonorowaniem blisko 20-letniej Jej działalności.
W imieniu wnioskodawców projekt uchwały rekomendować będzie Pan Artur Czernecki. |
UWAGI: |
![]() |