Kontakt: Rynek 1, 33-300 Nowy Sącz, tel. +48 18 443 53 08, +48 18 44 86 500

Sobota, 04 października 2025 r.    Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

Kategoria: Komunikaty Biura Prezydenta

Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców Zdalnie Sterowanych kat F3F

W niedzielę zakończyły się Mistrzostwa Polski Modeli Szybowców Zdalnie Sterowanych kat F3F. Zawody rozgrywane były pod patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, Starosty Nowosądeckiego Jana Golonki i Wójta Gminy Łososina Dolna Stanisława Golonki. Udział w zawodach zgłosiło 38 zawodników, ostatecznie jednak wystartowało 33 zawodników z Polski i Słowacji. 



 

  


 

Zawody w kategorii F3F rozgrywane są na zboczach, ponieważ modele szybowców do lotu wykorzystują dynamiczne prądy wznoszące, powstające, gdy wiatr opływa górskie zbocze. Modele latają pomiędzy dwoma bramkami pomiarowymi (bazami) rozmieszczonymi w odległości ok. 100 m jedna od drugiej. Model musi przelecieć 10 razy pomiędzy bazą A i bazą B. Mierzony jest czas lotu i przeliczany na punkty, procentowo do najlepszego czasu lotu w kolejce. Zawodnik z najlepszym czasem otrzymuje 1000 punktów.  


 

Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwała para doświadczonych sędziów: Edward Kantor i Józef Czernek. Loty konkursowe odbyły się tylko w piątek, ponieważ w sobotę i niedzielę wiatr był za słaby i nie udało się zakończyć żadnej kolejki lotów. Ogółem rozegrano tylko 3 z planowanych 9 kolejek. 
 

 


 

 Piękne widoki i słoneczna pogoda rekompensowały jednak brak latania. Ze względu na północny kierunek wiatru, zawody rozegrano w Miłkowej na górze Kobylnica, gdzie do niedawna była stacja radarowa. 
W zawodach brali również udział zawodnicy ze Słowacji z aktualnym Mistrzem Świata w klasie F3F Marianem Maslo, który wygrał w klasyfikacji ogólnej Mistrzostw Polski uwzględniającej wszystkich startujących. 
Mistrzem Polski został Jakub Bury z Gdańska, drugie miejsce zajął Andrzej Kłusek z Aeroklubu Jeleniogórskiego, a trzecie - Michał Skarwecki z Aeroklubu Bielsko-Biała. 


 

Sądeczanom niestety szczęście tym razem nie dopisało. Tomasz Kosecki zwycięzca Mistrzostw Polski w 2007 i 2008 roku, tym razem był dopiero 10, a pozostali sądeczanie zostali sklasyfikowani w drugiej dziesiątce. 
Nagrody dla zawodników ufundowali: Urząd Miasta Nowego Sącza, Starostwo Powiatowe, Gmina Łososina Dolna i Firma Wiśniowski. 
 

 
 

 W przyszłym roku Mistrzostwa Polski odbędą się w Gdyni, gdzie zawodnicy będą mogli sprawdzić swoje umiejętności puszczając modele szybowców na morskim klifie.

 

Autor: -
Źródło: Biuro Prasowe
Dodano: 2009-09-30 09:23:40

Warto zobaczyć:

Centrum Informacji Turystycznej Budżet obywatelski Nowego Sącza dotacje-ochrona-srodowiska Zwiazek Powiatów Polskich Programy realizowane ze środków z budżetu państwa e-PUAP Nowosądeckie Forum Seniorów Nowosądecka Karta Rodziny Interwencja w sprawach nieporządku na terenach miejskich Stowarzyszenie Sądecki Obszar Funkcjonalny Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze Realizujemy zadanie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Młodzieżowa Rada Miasta Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Copyright © 2002-2025 Urząd Miasta Nowego Sącza WCAG 2.0 (Level AAA) W3C

Polityka Prywatności i Cookies