Poniedziałek, 25 marca 2019 Imieniny obchodzą: Maria, Ireneusz, Mariola
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Diagnoza atrakcyjności inwestycyjnej Nowego Sącza


Czy średnie miasta, takie jak Nowy Sącz, mogą stać się centrami nowoczesnych usług dla biznesu? Na to pytanie odpowie badanie zlecone przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Wkrótce ruszą również inne udogodnienia w ramach Pakietu dla średnich miast. 

 Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju od ponad roku realizuje „Pakiet dla średnich miast”, jest ich w Polsce 255. Jak pokazały wyniki badania Polskiej Akademii Nauk, prawie połowa z nich, a dokładnie 122, traci swoje funkcje społeczne i gospodarcze. 35 miast, wśród nich Nowy Sącz, zostało objętych diagnozą atrakcyjności inwestycyjnej.

- W pakiecie dla średnich miast jest sporo konkretnych rozwiązań, które mogą pomóc rozruszać lokalne gospodarki. Jednym z nich może być włączenie miast w rosnący sektor usług biznesowych. Pierwszym krokiem powinna być solidna diagnoza - mówi zastępca prezydenta Wojciech Piech, który spotkał się dziś (9 sierpnia) z przedstawicielami Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), upełnomocnionymi przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, na pogłębionym, trzygodzinnym wywiadzie. 

- W wyniku badania, które pokaże, co może być motorem rozwoju 35 miast, dowiemy się, czy mogą być to usługi dla biznesu - tłumaczy Wojciech Piech.

Badanie na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wykonuje Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Efektem badania będzie 35 kompleksowych portretów średnich miast. Dowiemy się m.in. jakie są dostępne zasoby kadrowe, jakich absolwentów kształcą uczelnie i jakie znają języki, jaka jest dostępność powierzchni biurowej i inwestycyjnej oraz jakie są koszty pracy. Wnioski pozwolą wypracować rekomendacje dla poszczególnych miast. Wnioski ze zleconego przez ministerstwo badania dadzą miastom szansę na przygotowanie się i skorzystanie z możliwości, które już wkrótce dawać będzie nowa polityka inwestycyjna. Badanie zakończy się na jesień tego roku. 
 

[POBIERZ ZDJĘCIA] 

 

  
  
  


Zobacz także: 
Centra usług w średnich miastach? Konferencja w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju 

***

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu szybko się rozwija. Według danych ABSL, od początku 2017 r. do końca I kwartału 2018 r., w naszym kraju powstało 91 nowych centrów usług dla biznesu. Zatrudnienie w tym sektorze na koniec I kwartału osiągnęło poziom 279 tysięcy osób. Eksperci szacują, że w 2020 r. może być ich nawet 340 tys. Niemal połowa działających w Polsce centrów świadczy usługi globalnie.

Do tej pory największe firmy z tego sektora rozwijały się głównie w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, czy Gdańsk. Sukcesy mają także mniejsze miasta, np. Elbląg z amerykańskim kapitałem Computer Sciences Corporation, zatrudniającym specjalistów w branży IT, Piła, w której oddział rozwinęła polska firma branży informatycznej STX Next. Do grona takich miast zaliczyć można także Konin, który został wybrany na kolejną lokalizację przez firmę Arvato Services Polska, działającej w branży usług telemarketingowych, oraz Koszalin, w którym kilka lat temu zainwestowała firma z branży IT – Transition Technologies.

 

Autor: Biuro Prasowe UM/AM Dodano: 2018-08-09 10:17:16