Poniedziałek, 25 marca 2019 Imieniny obchodzą: Maria, Ireneusz, Mariola
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

To Wy jesteście na co dzień patronkami Nowego Sącza. VI Spotkanie Małgorzat


Małgorzaty, Małgosie, Gosie... imienniczki patronki Nowego Sącza już po raz szósty zebrały się w sądeckim ratuszu na Spotkaniu Małgorzat. Do wspólnego świętowania zaprosił je Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak oraz organizacje: Forum Kobiet i Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna. 

 Spotkanie poprzedziła msza święta w Bazylice Św. Małgorzaty w Nowym Sączu, pod przewodnictwem prepozyta Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu, ks. dr. Jerzego Jurkiewicza. W trakcie mszy zebrani w świątyni wierni zaśpiewali pieśń o św. Małgorzacie. Oto jej fragment: 

 

O Małgorzato, w szacie świętości

Ze złotym krzyżem stań dzisiaj przy nas

Zapal w nas ogień męstwa miłości 

Prowadź do Boga i jego syna. 

 

- Słowa tej pieśni napisał profesor Wojciech Kudyba - powiedział na zakończenie liturgii ks. dr Jerzy Jurkiewicz. 

 

[POBIERZ ZDJĘCIA] 

 

 

Następnie wszystkie Małgorzaty udały się do sądeckiego ratusza, gdzie czekało na nie wiele niespodzianek. Spotkanie poprowadziła kierownik Kancelarii Urzędu Miasta Małgorzata Grybel. W ratuszu były obecne przedstawicielki Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna: Bożena Kiemystowicz, Małgorzata Karwala i Beata Frohlich oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Tomasz Cisoń.Życzenia Małgorzatom złożył prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. - Drogie Małgorzaty, drogie perły, drogie Margerity: cieszę się, że po raz szósty jestem z wami. Obiecuję, że nadal będę uczestniczył w spotkaniach Małgorzat w następnych latach. Mam nadzieję, że będzie to spotkanie cykliczne i to nie tylko w skali miejskiej. Patrzę na uśmiechnięte Małgorzaty, życzę wam wszystkiego dobrego. Miejmy nadzieję, że w następnych latach również będziemy uczestniczyć w takim radosnym spotkaniu, święcie Małgorzat. Święta Małgorzata jest patronką Nowego Sącza, ale to wy jesteście nimi na co dzień. Mam nadzieję, że tak będzie przez długie, długie lata. Wszystkiego dobrego - powiedział prezydent Nowego Sącza, od którego każda z Małgorzat otrzymała perły. Rozdały je dziewczynki z Zespołu Regionalnego "Małe Podegrodzie".  

Tradycyjnie już, historię życia św. Małgorzaty, patronki Nowego Sącza, przybliżył zebranym dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Robert Ślusarek. - Święta Małgorzata bardzo upodobała sobie Nowy Sącz. Zaczęło się od Małgorzaty Antiocheńskiej, poprzez Małgorzatę Węgierską i zatoczyliśmy krąg w kulcie św. Rity, która także miała na imię Margerita. Nowy Sącz, który w jakiś sposób związał się ze św. Małgorzatą, czcił ją już od samych początków, czyli od 1331 roku – mówił m.in. Robert Ślusarek. Przypomniał także pokrótce historię i symbolikę herbu Nowego Sącza, w którym widnieje św. Małgorzata.

Potem każda z pań noszących imię Małgorzata, wzięła udział w losowaniu atrakcyjnych nagród, m.in.: biletów do teatru, karnetów na basen, na zajęcia taneczne czy do kosmetyczki. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Alina Bożyk, przekazała obrazy swojego autorstwa, które również trafiły w ręce Małgorzat.Uczestniczki VI Spotkania Małgorzat wysłuchały koncertu arii operetkowych, w wykonaniu Stanisława Dudy, któremu akompaniowała na fortepianie Emilia Bernacka. Zabrzmiały m.in. takie utwory jak: „Gdybym był bogaty” (piosenka z musicalu „Skrzypek na dachu”, napisana przez Sheldona Harnicka i Jerry’ego Bocka), „Libiamo ne' lieti calici” (Więc pijmy za zdrowie miłości; aria z I aktu opery Traviata Giuseppe Verdiego) czy najsłynniejsza chyba włoska pieśń „O sole Mio”.  

VI Spotkanie Małgorzat zakończył występ Zespołu Regionalnego Małe Podegrodzie, degustacja imieninowego tortu, poczęstunek oraz pamiątkowe zdjęcia. 

 

[POBIERZ ZDJĘCIA] 

 

     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     

 

 

Autor: Agnieszka Małecka Dodano: 2018-07-15 15:22:54