Niedziela, 17 lutego 2019 Imieniny obchodzą: Aleksy, Zbigniew, Łukasz
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

XLVI "Rocznik Sądecki" - dobra lektura!

Dostępny jest już najnowszy tom "Rocznika Sądeckiego" - jednego z najważniejszych wydawnictw Urzędu Miasta, ukazującego się z przerwami od 1939 roku. Publikacji powstała pod redakcją nieżyjącego już Jerzego Leśniaka i Leszka Migrały. Dodatkiem do wydawnictwa jest opracowanie Pawła Pasternaka "Organy i ich twórcy na obszarze ziemi sądeckiej".
 

 
 

Najnowszy "Rocznik Sądecki" otwiera tekst biograficzny Bogusława Kołcza, poświęcony pamięci redaktora Jerzego Leśniaka - zmarłego w ubiegłym roku dziennikarza, regionalisty i pasjonata Nowego Sącza. Autora kilkudziesięciu książek i tysięcy artykułów dotyczących Nowego Sącza i Sądecczyzny, który do końca swoich dni pracował nad swoją ostatnią książką – "Nową Encyklopedią Sądecką".
 

W treści pisma szczególną uwagę zwraca artykuł profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego Wojciecha Drelicharza i Zenona Piecha, opisujący historią herbu Nowego Sącza, z uwzględnieniem zmian, jakie zaszły w ostatnich pięciu latach w związku z wypracowaniem nowej stylistyki znaków naddunajeckiego grodu.
 

Wiele interesujących wątków zawierają kolejne teksty w działach "Artykuły i rozprawy" oraz  "Materiały", przede wszystkim:
 

Sławomira Wróblewskiego - "Początki chrześcijaństwa w ziemi sadeckiej " - poświęcony głównie osobie
świętego Świerada,
 

Marka Smoły - "Z dziejów kościoła i parafii w Biegonicach w dobie staropolskiej",
 

Janusza Bobrka - "Witkacy w Nowym Sączu",
 

Bogusławy Pasiut - "Mieczysław Ptaszek – kowal, żołnierz, nauczyciel".
 

Do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nawiązuje artykuł Leszka Migrały pod tytułem "Nowy Sącz od lojalizmu do niepodległości (1914–1918)".
 

Obfity w treść tom „Rocznika Sądeckiego" uzupełniają teksty: ks. prof. Kazimierza Talarka, Agaty Tobiasz, Małgorzaty Mirek, Katarzyny Pławeckiej, Doroty Kudyby, Józefa Słowika i innych.
 

Jak co roku "Rocznikowi Sądeckiemu" towarzyszy książka w ramach "Biblioteki Rocznika Sądeckiego”. W tym roku jest to pionierska praca Pawła Pasternaka z Tarnowa, pod tytułem "Organy i ich twórcy na obszarze ziemi sądeckiej".
 

Niektóre archiwalne tomy "Rocznika Sądeckiego", a także historia ich powstawania i informacje o redakcji, znajdują się na stronie Urzędu Miasta Nowego Sącza: ROCZNIK SĄDECKI
 

Są też dostępne do pobrania z Sądeckiej Biblioteki Cyfrowej: ROCZNIK SĄDECKI
 

"Rocznik Sądecki" jest naukowym pismem regionalnym o profilu historycznym, którego pierwszy tom  został wydany w Nowym Sączu na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Pismo powstało dzięki inicjatywie dr Tadeusza Mączyńskiego i skupionej wokół niego grupy animatorów życia kulturalnego, wywodzącej się z sądeckiej inteligencji okresu międzywojennego.
 

Od 1992 roku przewodniczącym Rady Naukowej "Rocznika Sądeckiego" jest prof. dr hab. Feliks Kiryk.
 

Autor: Biuro Prasowe UM Dodano: 2018-07-09 11:25:27