Niedziela, 19 maja 2019 Imieniny obchodzą: Piotr, Mikołaj, Lew
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Honorowy Obywatel, zakochany w Sączu Jerzy Leśniak

Imieniny Miasta rozpoczęła promocja XLVI "Rocznika Sądeckiego". Podczas uroczystości w Sali Ratuszowej im. Stanisława Małachowskiego wręczono, nadany pośmiertnie Jerzemu Leśniakowi, Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza. Odebrała go żona, zmarłego w ubiegłym roku dziennikarza, regionalisty i pasjonata Nowego Sącza, Lucyna Bednarska. 
 


 

- Rada Miasta Nowego Sącza uchwałą z dnia 21 listopada 2017 roku, nadała świętej pamięci Jerzemu Leśniakowi Honorowe Obywatelstwo Miasta Nowego Sącza - laudację wygłaszał Przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Janusz Kwiatkowski. -  Autor czterdziestu książek o Nowym Sączu, tysięcy artykułów i opracowań, kierownik redakcji, rzecznik prasowy miasta, oddany współpracownik "Rocznika Sądeckiego"  i przyjaciel Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej. Niezrównany przewodnik i gawędziarz, publicysta i konferansjer, mistrz żartobliwego języka, mistrz pióra i Mistrz Mowy Polskiej. Służył ukochanemu miastu całym sercem, słowem i piórem. Popularyzował Nowy Sącz w lokalnych krajowych mediach, audycjach telewizyjnych i radiowych, portalach podróżniczych i krajobrazowych. Umieszczał wybitnych sądeczan w encyklopediach, leksykonach, monografiach Ziemi Sądeckiej. 725 lat historii królewskiego miasta zebrał w pisanym aż do śmierci opus Vita – "Nowej Encyklopedii Sądeckiej". Swoim życiem zawodowym i twórczym dobrze przysłużył się miastu. 
 

O przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza wnioskowały liczne lokalne organizacje społeczne, osoby publiczne i prywatne, w tym posiadacze tytułu Honorowego Obywatela. 
 


 

Przyjęcie tego zaszczytnego tytułu to jest wyjątkowa i radosna chwila dla mnie i dla całej rodziny. Uważam, że mój mąż zasłużył sobie na to miano, kochał miasto Nowy Sącz bardzo. Gdyby tak podsumować jego życie, to dziewięćdziesiąt procent poświęcał pracy, a tylko dziesięć dla bliskich. Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję. Jurek, to dla Ciebie, jesteś wielki – powiedziała Lucyna Bednarska.
 

Podczas uroczystości odbyła się także promocja książki o Jerzym Leśniaku, pod tytułem "Zakochany w Sączu", autorstwa Bogusława Kołcza - dyrektora Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu, a prywatnie także przyjaciela zmarłego przed niespełna rokiem Honorowego Obywatela Nowego Sącza.
 


- Książkę tę pisałem „con amore”. Jest ona wyrazem hołdu i pamięci, można powiedzieć - ostatnim pomnikiem od sądeczan, z którymi pracował. To również dar od Miasta Nowego Sącza, bo nikt tak bardzo, jak Jerzy Leśniak całym swoim życiem nie dowodził tego, że Nowy Sącz jest jego ukochanym miastem.  Po Hollywood spacerował w koszulce z napisem „Zawsze Nowy Sącz”. Twierdził i przekonywał z uporem, do ostatnich swych dni, że "Nowy Sącz to dobry adres" – mówił Bogusław Kołcz.
 

Jerzy Leśniak urodził się 14 sierpnia 1957 roku. Był synem Augustyna, znanego sądeckiego regionalisty i historyka. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (nauki polityczne i dziennikarstwo). Pracował przez cztery dekady w niemal wszystkich sądeckich mediach, stając się jedną z najlepiej rozpoznawalnych postaci naszego miasta. W swojej karierze zawodowej był rzecznikiem i pracownikiem Urzędu Miasta Nowego Sącza. Zmarł 20 sierpnia 2017 roku, do ostatnich chwil pracując nad swoją ostatnią książką – "Nową Encyklopedią Sądecką".
 

Wśród wielu pozycji książkowych, których jest autorem, należy wymienić: "101 sądeczan", "Encyklopedia Sądecka", "Szkoła Chrobrego 1908-2008" czy "Panorama sportu sądeckiego". Wszystkie dzieła Jerzego Leśniaka  charakteryzują się nienagannym warsztatem, pasją i miłością do ludzi i miejsc, które opisuje.
 

Za swój dorobek otrzymał między innymi nagrodę im. prof. Bolesława Kumora w kategorii "Sądecki autor" za całokształt twórczości.
 

Na spotkaniu promującym XLVI tom "Rocznika Sądeckiego", wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Nowego Sącza dla Jerzego Leśniaka oraz promocji książki Bogusława Kołcza "Zakochany w Sączu", obecna była między innymi rodzina Jerzego Leśniaka – żona Lucyna i syn Karol, a także zastępcy prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż i Wojciech Piech, radni miejscy, sekretarz Miasta Nowego Sącza Edyta Brongiel, Honorowy Obywatel Nowego Sącza dr Krzysztof Pawłowski oraz autorzy artykułów, które znalazły się w aktualnym tomie "Rocznika Sądeckiego". Całość prowadziła kierownik kancelarii Urzędu Miasta Małgorzata Grybel. 
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]
 

 


 

Autor: Monika Zagórowska Dodano: 2018-07-06 18:19:02