Sobota, 19 stycznia 2019 Imieniny obchodzą: Henryk, Mariusz
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Żywy pomnik historii - Dąb Niepodległości

Na sądeckich Plantach zasadzono Dąb 100-lecia Niepodległości. Drzewo przekazał Prezydent RP Andrzej Duda w czasie swojego pobytu w Nowym Sączu 2 marca 2018 roku. Był to dar dla społeczności I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Długosza z okazji jubileuszu 200-lecia utworzenia szkoły.


 

- To wyjątkowa chwila. Sto lat temu nasi przodkowie posadzili Dąb Wolności, a my dzisiaj mamy okazję posadzić Dąb Niepodległości – to młodszy brat Dębu Wolności – mówił Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak. - Mam nadzieję, że ta chwila przejdzie do historii miasta i historii I Liceum Ogólnokształcącego, że będziecie z tego dumni wy, jak i przyszłe pokolenia uczniów. Przekazujemy wam pod opiekę ten dąb i wierzę, że będziecie o niego dbać i troszczyć się. Proszę pamiętać, że to drzewo przekazane przez Prezydenta Andrzeja Dudę, jest także darem miasta Nowego Sącza i jego mieszkańców.
 

Prezydent Ryszard Nowak dodał także: - Dąb niepodległości to jest hołd dla tych wszystkich, którzy tworzyli wolną Polskę, ale również to jest taki symboliczny gest, by pamiętać o tym, że tą wolność trzeba pielęgnować, bo niepodległość niejednokrotnie jest trudna do utrzymania.
 

W swoim wystąpieniu dyrektor I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Długosza w Nowym Sączu Aleksander Rybski potwierdził słowa prezydenta Nowaka, że jest to dla społeczności szkolnej wyjątkowa chwila. 
 


 

- Po stu dwudziestu trzech latach niewoli, kiedy Polska odzyskała niepodległość, społeczność szkolna była tak zorganizowana, że dosłownie dzień po zakończeniu pierwszej wojny światowej, rozpoczęła się nauka w naszej szkole. Jest to chwila szczególna, bo obchodzimy dwieście lat szkoły, która wychowała kadry do tworzonego nowego państwa polskiego, a ten duch patriotyczny był zawsze wielki, co podczas spotkania z nami 2 marca prezydent Duda podkreślał.
 

Dąb Niepodległości symbolicznie zasadzili: Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak, dyrektor I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Długosza w Nowym Sączu Aleksander Rybski oraz uczniowie I LO: przewodnicząca samorządu szkolnego Julia Wańczyk, zastępca przewodniczącej Dawid Kubas i przedstawiciel harcerskiej drużyn Czarna Jedynka Radosław Janik.
 

Podczas uroczystości wystąpił Młodzieżowy Chór Scherzo I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespół Regionalny Sądeczoki z Pałacu Młodzieży, wykonując pieśni patriotyczne.
 

W historycznym wydarzeniu uczestniczył też zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż, Sekretarz Miasta Edyta Brongiel, radni miejscy: Tomasz Cisoń, Konstatny Legutko i Józef Gryźlak, a także dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Nowego Sącza Dorota Goławska i  kierownik kancelarii Małgorzata Grybel.
 

 [POBIERZ ZDJĘCIA]
 

       
       
       
       
       
       
       

 

Autor: Monika Zagórowska Dodano: 2018-05-16 11:50:36