Sobota, 19 stycznia 2019 Imieniny obchodzą: Henryk, Mariusz
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Świat piękny i bezpieczny. 25 lat integracji w SP 16

Ćwierć wieku temu Szkoła Podstawowa nr 16 w Nowym Sączu wzbogaciła się o oddziały integracyjne. W tym samym czasie uzyskała imię Orląt Lwowskich. Z tej podwójnej okazji w ratuszu odbyło się spotkanie nauczycieli, uczniów i rodziców dzieci niepełnosprawnych. Gościem spotkania był zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.
 


 

 Zastępca prezydenta powiedział, że oddziały integracyjne uruchomione w "szesnastce" stały się wzorem dla wielu innych podobnych przedsięwzięć. – Budujecie państwo w klasach integracyjnych – nauczyciele, opiekunowie i rodzice, a przede wszystkim uczniowie, ci sprawni i ci sprawni inaczej - świat piękny i bezpieczny dla wszystkich. Właśnie poprzez obcowanie z dziećmi sprawnymi inaczej pozostałe dzieci uczą się empatii, tolerancji i zrozumienia. Te dzieci uczą się siebie nawzajem – podkreślił Wojciech Piech.
 

Dzieci z "szesnastki" wystąpiły w przedstawieniu pt. Marzenia i talenty złożonym z wierszy i piosenek nawiązujących do integracji. Wśród wykonawców byli uczniowie pełno- jak i niepełnosprawni. Zastępca prezydenta otrzymał od niepełnosprawnej uczennicy okolicznościowe pamiątki. Spotkanie było kolejną w Nowym Sączu imprezą o charakterze integracyjnym, zorganizowaną z okazji Dnia Osób Niepełnosprawnych pod patronatem prezydenta naszego miasta Ryszarda Nowaka.
 

- Każdy z nas jest trochę inny. Z każdym z nas tak jest: troszkę więcej dano nam w jednym, trochę mniej w drugim – podsumował spotkanie dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 Janusz Chruślicki. Jutro odbędzie się sesja popularnonaukowa pod hasłem Integracja uczniów niepełnosprawnych w Szkole Podstawowej nr 16 (1993-2018).

Kulminacja uroczystości nastąpi 15 maja (wtorek). Zainauguruje ją msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Nowym Sączu - Zawadzie. Obchodom towarzyszyć będą między innymi poświęcenie nowego sztandaru, monografia SP nr 16 i wystawa prezentująca 111 lat szkolnictwa w osiedlu Zawada.
 

Szkoła nosi imię Orląt Lwowskich, do czego nawiązywać będzie spotkanie z członkami Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich i wyjazd  delegacji pracowników i uczniów do Lwowai złożenie wieńców na cmentarzu Orląt Lwowskich. W szkole rozstrzygnięte zostaną konkursy o tematyce lwowskiej.
 

Dopełnieniem uroczystości będzie spotkanie absolwentów szkoły i wręczenie statuetek Orląt i Orlątek dla wyróżniających się uczniów. Uroczystości odbywają się pod patronatem prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka, małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak i proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej w Zawadzie ks. dra Antoniego Koterli.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Wiesław Turek Dodano: 2018-05-14 14:03:47