Sobota, 19 stycznia 2019 Imieniny obchodzą: Henryk, Mariusz
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Historia żywa: Orszak Jana Długosza

Było jak zwykle barwnie, radośnie i… pouczająco. Sądeczanie mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji historii: Orszaku Jana Długosza (13 kwietnia). Przedsięwzięcie, któremu patronuje prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, wymyślili nauczyciele historii z I LO.
 

 
 

700 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza , które obchodzi w bieżącym roku 200-lecie istnienia oraz wielu innych szkół, przeszło w radosnym orszaku ulicami Nowego Sącza. Uczestnicy sami wybierali odtwarzane postacie i przygotowali historyczne kostiumy.  Wśród odtwarzanych postaci były wszystkie stany: rycerstwo, możni, duchowni, ale i pospólstwo, a nawet żebracy.
 

- Bardzo wam dziękuję, że jesteście dzisiaj na sądeckim rynku już po raz czwarty – powiedział witając uczestników orszaku zastępca prezydenta miasta Wojciech Piech. - W pewien sposób rewitalizujecie ulice Starego Miasta, bo sięgacie do przeszłości i tę przeszłość wnosicie do teraźniejszości. Mówi się, że na przeszłość nie mamy już wpływu, ona jest już za nami. W tym wypadku dzielą nas od niej wieki, ale tym wspomnieniem przeszłości możemy kształtować teraźniejszość, wpływać na nią i ubogacać i wy właśnie to czynicie.
 

Tegoroczny Orszak Jana Długosza wyruszył spod I LO i zatrzymał się na Plantach pod Dębem Wolności, gdzie Jan Długosz (w tej roli Michał Zacłona) wygłosił krótką mowę. Potem historycznym szlakiem – ulicami Długosza, Kościuszki i Jagiellońską orszak przeszedł na rynek.
 

Po powitaniu przez władze miasta z zastępcą prezydenta miasta Wojciechem Piechem i przewodniczącym Rady Miasta Nowego Sącza oraz dyrektorem Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Józefem Kantorem i zastępcą dyrektora tego wydziału Tomaszem Michałowskim  na czele uczestnicy oddali się grom, zabawom i tańcom. W grach sportowych uczestnicy ścigali się w workach, przeciągali linę i toczyli kapustę. Nie zabrakło średniowiecznego pokazu mody. Zwieńczeniem orszaku był tradycyjny "taniec radości".
 

"Orszak Jana Długosza" to autorski projekt nauczycieli historii z I LO:  Jacka Tomasika (komendant orszaku i odtwórca Jakuba z Dębna) i Michała Zacłony. Rekonstrukcja ma na celu między innymi popularyzację panowania Jagiellonów na tronie polskim oraz postaci i dorobku Jana Długosza. Ma również niebagatelny wydźwięk patriotyczny; jest znakomitą, żywą lekcją historii.
 

 [POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Wiesław Turek, fot. Renata Stawiarska Dodano: 2018-04-13 15:01:06