Sobota, 19 stycznia 2019 Imieniny obchodzą: Henryk, Mariusz
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Pracownia, w której będą przysposabiać do pracy i samodzielnego życia

W Zespole Szkół numer 5 Specjalnej powstała nowa pracownia. 12 kwietnia Prezydent Miasta Nowego Sącz Ryszard Nowak otworzył klasopracownię, w której będą prowadzone zajęcia dla młodzieży ze Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Pomieszczenie zostało generalnie wyremontowane i wyposażone między innymi dzięki pracy nauczycieli i samych uczniów.


 

- Nowoczesne klasopracownia powstała z myślą o dostosowaniu procesu nauczania i wychowania do specjalnych potrzeb psychofizycznych uczniów z niepełnosprawnością intelektualną – mówi dyrektor Zespołu Szkół numer 5 Specjalnej Waldemar Bogacz. - Przygotowujemy tu naszych uczniów do życia w społeczeństwie i kształcimy umiejętności w pełnieniu ról społecznych i zawodowych. Uczeń, także ten z defektami sprawności, myśli o zaistnieniu na rynku pracy i chce być dobrze do tego przygotowany, a to pozwoli mu w złożeniu rodziny i spełnieniu się w życiu. 

Nowa pracownia to kuchnia. Znajduje się w niej sprzęt, z którego większość ludzi korzysta każdego dnia: lodówka, kuchenka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa, zastawa stołowa. Uczniowie będą w niej sami przygotowywać posiłki dla siebie.
 

 

Klasa została generalnie wyremontowana ze środków szkolnych i przy zaangażowaniu nauczycieli i uczniów, którzy między innymi wykonali meble na warsztatach szkolnych i zmontowali je w pracowni.
 

Koszt powstania pracowni i wyposażenia jej w niezbędny sprzęt to ponad trzynaście tysięcy złotych. 
 

W ramach Zespołu Szkół numer 5 Specjalnych działa Szkoła Przysposabiająca do Pracy i Szkoła Branżowa I stopnia. Uczniowie mogą się kształcić w zawodach: cukiernik, kucharz, stolarz, murarz i tynkarz. Mają do dyspozycji bardzo dobrze wyposażone warsztaty szkolne.
 

Młodzież szkolna, pod opieką nauczycieli zawodu, prowadzi bloga cukierniczo- kulinarnego. Znajduje się tam mnóstwo pomysłów na pyszne potrawy i desery. Blog znajduje się pod adresem: 3bgotuje.blogspot.com.
 


 

Dyrektor Zespołu Szkół numer 5 Specjalnych Waldemar Bogacz, planuje uruchomienie w przyszłości klasy o kierunku pracownik obsługi hotelowej. W tegorocznym Budżecie Obywatelskim został przez szkołę złożony wniosek na budowę szklarni przy szkole oraz przy nowosądeckim domu pomocy społecznej, hospicjum i Szkole Podstawowej numer 16 z Oddziałami Integracyjnymi, w których uczniowie będą hodować kwiaty. W planach jest także remont sali gimnastycznej ze środków PFRON.
 

Szkoła powstała w 1966 roku przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym, z klasą zaledwie piętnastoosobową, w której kształcili się chłopcy w zawodzie ślusarz.  W 1990 roku  szkoła otrzymała od Przedsiębiorstwa Budownictwa Wodnego i Melioracji kompleks budynków przy ulicy Magazynowej i tam funkcjonuje do dziś. Aktualnie kształci się w niej 120 uczniów niepełnosprawnych w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym z niepełnosprawnością sprzężoną.
 

W otwarciu nowej pracowni w Zespole Szkół numer 5 Specjalnej uczestniczyli take radni miejscy: Elżbieta Chowaniec i Józef Gryźlak oraz dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Nowego Sącza Tomasz Łuczkiewicz.
 

 [POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Monika Zagórowska Dodano: 2018-04-12 15:06:27