Piątek, 22 lutego 2019 Imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Nikifor
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Miliony na sądecką oświatę

Ponad osiemnaście milionów złotych trafi do nowosądeckich szkół i przedszkoli dzięki projektom, jakie realizuje miasto Nowy Sącz. Placówki oświatowe są wyposażane w nowoczesny sprzęt, a uczniowie mogą rozwijać swoje zdolności naukowe. Powstają też nowe miejsca dla przedszkolaków.

Miasto wspólnie z Nowosądeckim Inkubatorem Przedsiębiorczości oraz szkołami realizuje dziewięć projektów oświatowych.
 

W ramach trzech z nich powstają Centra Kompetencji Zawodowych w branży elektryczno-elektronicznej w Zespole Szkół Elektryczno-Mechaniczych, w branży turystyczno-gastronomicznej w Zespole Szkół nr 1 oraz w branży budowlanej w Zespole Szkół Budowlanych. Do tych szkół trafi ponad osiem milionów złotych na wyposażenie pracowni dydaktycznych, szkolenia i kursy dla uczniów oraz podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli, a także na stypendia dla najzdolniejszych uczniów.
 

Ponad dwa miliony złotych miasto pozyskało na utworzenie stu nowych miejsc przedszkolnych w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 3. Przedszkola zostały wyposażone w pomoce dydaktyczne, a przedszkolaki korzystają z zajęć logopedycznych i gimnastyki korekcyjnej. Przy Szkole Podstawowej nr 3 powstanie też nowoczesny plac zabaw.
 

Pięć milionów złotych trafi do szkół podstawowych i średnich. W ramach projektów nowosądeckie placówki będą mogły zorganizować między innymi zajęcia wyrównawcze oraz rozwijające talenty uzdolnionych uczniów. Także nauczyciele będą podnosić swoje kwalifikacje na kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych. Trafi też sprzęt komputerowy oraz pomoce dydaktyczne do pracowni przedmiotowych. 640 uczniów przez dziesięć miesięcy będzie dostawało stypendia naukowe w wysokości 300 zł miesięcznie.
 


 

- To będą ich – uczniów pieniądze. Mogą je wydać na sprzęt komputerowy, fotograficzny czy rozwijanie swoich zainteresowań – mówi Alina Marek dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Nowego Sącza. - Pierwszym kryterium otrzymania stypendium jest chęć uczestniczenia w zajęciach dodatkowych. Uczeń musi poświęcić swój czas, uczęszczać na zajęcia, po prostu musi mu się chcieć dodatkowo rozwijać, pogłębiać swoją wiedzę.
 

I i II Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Elektryczno-Mechanicznych biorą udział w projekcie "Małopolska Chmura Edukacyjna". W pierwszym etapie w szkołach zamontowano miedzy innymi kamery, specjalne monitory, ekrany wielkowymiarowe, potrzebne do łączenia się on-line, ponieważ zajęcia odbywają się przez internet i uczestniczą w nich jednocześnie uczniowie z kilku szkół w Małopolsce.
 

- Kupujemy na przykład 10 kilogramów surowego serca czy 20 kilogramów surowych nerek, ponieważ w ramach projektów uczniowie biorą udział w lekcjach prowadzonych przez naukowców z krakowskich uczelni. Szczególnie te zajęcia cieszą się olbrzymią popularnością i chciałoby w nich brać udział wielu uczniów – mówi Alina Marek dyrektor Wydziału Przedsiębiorczości i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miasta Nowego Sącza. Dodaje także:
 

Realizacja tych projektów to duże obciążenie organizacyjne, bo nie łatwo jest zdobyć surowe serca na siódmą rano, a jednak sądeccy przedsiębiorcy nam pomagają w takich sprawach. Podziękowania należą się także dyrektorom szkół, księgowym, koordynatorom projektów, którzy uczą się nowych rzeczy, wdrażając te wszystkie projekty.
 

 

 

Całkowita wartość projektów: 17 976 568, 17 zł
Dofinansowanie: 16 317 536, 24 zł
Wkład własny: 1 659 031, 93 zł

 PROJEKTY OŚWIATOWE REALIZOWANE PRZEZ MIASTO NOWY SĄCZ

Autor: Monika Zagórowska Dodano: 2018-02-09 10:00:28