Środa, 19 grudnia 2018 Imieniny obchodzą: Gabriela, Dariusz, Urban, Dominika
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

"Elektryk" ponownie najlepszym technikum w Polsce

Tytuł najlepszego technikum w Polsce w XX Ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników "Perspektywy 2018" wywalczyło Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. Józefa Kustronia w Nowym Sączu. To trzeci taki sukces sądeckiej szkoły w ciągu ostatnich pięciu lat. "Elektryk" nie zszedł w tym okresie poniżej trzeciego miejsca.
 


 

3. miejsce w rankingu liceów zajęło Akademickie Liceum Ogólnokształcące, wchodzące w skład Zespołu Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu. Przy ocenie poszczególnych szkół brano pod uwagę wyniki matur, egzaminów zawodowych (w przypadku techników) oraz osiągnięcia uczniów na olimpiadach przedmiotowych.
 

Dyrektor szkoły Walenty Szarek pytany o tajemnicę sukcesów jego placówki z reguły podkreśla znaczenie systematycznego, rzetelnego zdobywania wiedzy. Zaznacza jednak, że oprócz wysiłku uczniów decydujący jest wkład pracy kadry nauczycielskiej.  – Z ogromnym szacunkiem uznaniem patrzę na pracę wszystkich, którzy tworzą współczesne oblicze naszej szkoły – podkreślał dyrektor Szarek podczas jubileuszu 130-leci placówki. – Poza znakomitą pracą dydaktyczną na co najmniej takim samym poziomie realizujemy nasze obowiązki wychowawcze. Efekty nie są tak łatwo mierzalne  i przynoszą owoce wiele lat po ukończeniu szkoły – dodał dyrektor.
 

Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Nowego Sącza Józef Klimat nie tylko nadzoruje działalność placówki, ale i zna ją doskonale jako rodzic. Podkreśla, że uczniowie do "Elektryka" po prostu chcą chodzić. - W "Elektryku" mają dobry klimat wychowawczy, sprzyjający nauce - mówi Józef Klimek. - Nigdy nie spotkałem się z sytuacją, żeby były złe relacje między rówieśnikami czy też kadrą nauczycielską. Przykład: jeśli dziecka nie ma na 1. lekcji, wychowawca dzwoni, ale nie z pretensjami, tylko z pytaniem, co się z uczniem dzieje. Wywiadówki trwają godzinę, godzinę piętnaście i poruszane są naprawdę trudne tematy. To także dla rodziców są swego rodzaju lekcje wychowawcze - podkreśla dyrektor.
 

Historia szkoły zaczęła się w 1886 roku.  Założycielem i pierwszym kierownikiem Szkoły Przemysłowej Uzupełniającej (tak się wówczas nazywała) był Henryk Kisielewski. 1 września 1974 roku szkoła otrzymała nazwę Zespół Szkół Elektrycznych i imię gen. bryg. Józefa Kustronia. Szczególnie pamiętany jest w "Elektryku" 15 października 1985 roku, kiedy to syn generała Józefa Kustronia Adam Kustroń dokonał odsłonięcia pomnika swojego ojca przed budynkiem szkoły.
 

Powody do zadowolenia może mieć także Akademickie Liceum Ogólnokształcące i jego dyrektor Bogusław Kołcz. Nowosądecka szkoła znalazła się tuż za dwoma legendarnymi krakowskimi liceami - imienia Witkowskiego i Nowodworskiego. Zdaniem dyrektora o tak wysokim miejscu zadecydowały wyniki ubiegłorocznych matur. Liceum otrzymało także tytuł "Złotej szkoły", jako jedyne w Nowym Sączu.
 

Na zdjęciu: obchody 130-lecia "Elektryka" (2016).

Autor: Wiesław Turek Dodano: 2018-01-12 13:23:34