Środa, 19 grudnia 2018 Imieniny obchodzą: Gabriela, Dariusz, Urban, Dominika
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Sprzęt ratowniczy dla strażaków z Biegonic

Sprzęt ratownictwa medycznego: defibrylator, torbę PSP R-1, szyny Kramera i deskę do transportu poszkodowanych otrzymali druhowie z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Nowy Sącz – Biegonice. Sprzęt przekazał dziś (29 grudnia) prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
 


 

Miasto Nowy Sącz otrzymało sprzęt w ramach "Funduszu Sprawiedliwości - Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym  oraz Pomocy Postpenitencjarnej Ministerstwa Sprawiedliwości". - Nasza ochotnicza straż pożarna z Biegonic specjalizuje się również w udzielania pierwszej pomocy – wyjaśnia prezydent Ryszard Nowak. - Ten sprzęt wysokiej klasy i wysokiej jakości wzbogaci niewątpliwie zasób sprzętowy jednostki. Mam nadzieję, że będzie właściwie służył i ratował zdrowie i życie poszkodowanych - mówi prezydent.
 

Druhowie szczególnie cieszą się z defibrylatora, który pozwala ratować życie nawet przez osoby zupełnie niewtajemniczone w tajniki ratownictwa medycznego. - W naszej jednostce nie posiadaliśmy do tej pory takiego sprzętu, będzie on na pewno bardzo przydatny podczas wyjazdów do akcji – mówi naczelnik OSP Biegonice Krzysztof Wolak. – Sprzęt jest z górnej półki, będzie na pewno bardzo dobrze wykorzystany przez ratowników dla dobra poszkodowanych.
 

Druhowie z Biegonic zrewanżowali się prezydentowi Ryszardowi Nowakowi pamiątkowym grawertonem oraz kalendarzem na przyszły, 2018 rok. W kalendarzu znajdujemy nie tylko zdjęcia wszystkich członków biegonickiej OSP, ale i dokumentację akcji, w których jednostka brała udział, szkolenia, a nawet wizyty w zaprzyjaźnionych placówkach przedszkolnych.
 

Wyposażenie strażaków w centrum uwagi
 

Prezydent Ryszard Nowak zapewnia, że wyposażenie strażaków-ochotników znajduje się w centrum uwagi władz miasta. - Dbamy o tę straż, chcemy, żeby była na wysokim poziomie i muszę przyznać, że z roku na rok ocena jest wysoka i coraz wyższa. Mam nadzieję, że ten poziom zostanie utrzymany, bo od ich pracy, od ich zaangażowania zależy życie i zdrowie ludzkie – podkreśla prezydent.
 


 

- Ten sprzęt, który dostajemy, jest coraz lepszy, nowszy i bardziej sprawny – potwierdza prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Biegonicach Marian Wolak. - Najważniejsze jednak  jest to, że mamy strażaków, którzy są przygotowani do tego typu działań.
 

W pozyskaniu sprzętu od strony formalnej uczestniczył Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta Nowego Sącza. Urzędnicy nie mają wątpliwości, że sprzęt zostanie wykorzystany właściwie. 
 

- Cieszy fakt, że mamy wśród członków Ochotniczej Straży Pożarnej wielu wyspecjalizowanych ratowników, a nie mogli oni do tej pory wykorzystywać specjalistycznego sprzętu, bo takowego nie mieli. Ten sprzęt pozwala, żeby nasza straż pożarna była jak najbardziej skuteczna i ratownictwo realizowane w sposób jak najbardziej profesjonalny – podkreśla dyrektor Wydziału Marek Nieć.
 

Na dowód, że druhowie znają swój fach, szczegółowo wyjaśniali prezydentowi Nowakowi zasady działania poszczególnych urządzeń. Druhny i druhowie z Biegonic są absolwentami kierunków ratownictwa medycznego, wielu pracuje na co dzień w karetkach pogotowia ratunkowego i zawodowej straży pożarnej, jest też wielu wolontariuszy.
 

Zmienia się też charakter działania straży pożarnych; coraz mniej jest akcji gaśniczych, a coraz więcej wypadków drogowych, katastrof budowlanych i innych zdarzeń odbiegających od tradycyjnego wyobrażenia zawodu strażaka. Czasami działaniami strażaków kieruje po prostu potrzeba chwili: jeden z druhów udzielił fachowej pomocy człowiekowi, który zasłabł i w ten sposób uratował mu życie.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Wiesław Turek Dodano: 2017-12-29 19:50:35