Piątek, 16 listopada 2018 Imieniny obchodzą: Gertruda, Edmind, Małgorzata
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Nowy Sącz trzeci w rankingu Rzeczpospolitej!

Miasto Nowy Sącz zajęło trzecie miejsce w Polsce w kategorii miast na prawach powiatu. Ranking samorządów organizuje dziennik "Rzeczpospolita". Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się dziś (23 listopada) w Jarocinie. To sukces, którego znaczenie trudno przecenić.
 


 

- To miejsce świadczy o tym, że Nowy Sącz jest miastem dobrze zarządzanym, że dba o swoich mieszkańców i z roku na rok stawia sobie wyższe cele, które realizuje - tak komentuje wyniki prezydent Ryszard Nowak. Mowy Sącz wyprzedził dużo większe miasta, takie jak Opole, Łódź, Gliwice czy Rzeszów. W ubiegłym roku Nowy Sącz był w rankingu "Rzeczpospolitej" dziewiąty. W tym roku nasze miasto wyprzedziły tylko Poznań i Bielsko-Biała.
 

W imieniu władz miasta nagrodę odebrała kierownik kancelarii Urzędu Miasta Nowego Sącza Małgorzata Grybel. Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest najbardziej rozpoznawalnym rankingiem w Polsce.  Jego niewątpliwą zaletą i przewagą nad konkurencją jest bazowanie na twardych i obiektywnych danych. Organizatorzy w ostatnim rankingu wzięli pod uwagę funkcjonowanie samorządów w roku 2016.
 

- W rankingu wyróżniliśmy te samorządy, które najlepiej dbają o kondycję finansową, podnoszą jakość świadczonych przez siebie usług publicznych, w jak największym stopniu współpracują z mieszkańcami i organizacjami pozarządowymi oraz wspierają przedsiębiorczość – informują organizatorzy rankingu.
 

Przyznając Nowemu Sączowi miejsce na podium organizatorzy wzięli pod uwagę między innymi pod uwagę inwestycję stulecia, jaką była modernizacja sieci wodno-ściekowej o wartości ponad 300 mln złotych. Dzięki tej inwestycji 98 proc. mieszkańców miasta ma dostęp do sieci wod-kan.
 

Warto wspomnieć także o programie wymiany pieców na nowe, spełniające wymogi ekologiczne w ramach programu KAWKA, który właśnie w 2016 roku nabrał rozpędu. Wielkie projekty robią wrażenie, ale prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak akcentuje równocześnie wagę codziennych, bieżących działań.
 

- To dbałość o jakość ulic i chodników, oświetlenia, zieleni miejskiej, ładu i porządku. Nie szczędziliśmy na te działania sił ani środków. Mogliśmy także liczyć na wsparcie mieszkańców. Sądeczanie mieli szansę na realizacje swoich pomysłów inwestycyjnych w ramach Budżetu Obywatelskiego – podkreśla Ryszard Nowak.
 

Zasady rankingu
 

Zasady i metodologię Rankingu Samorządów ustala jego kapituła, której przewodniczącym jest były premier Jerzy Buzek. Ocenie podlegają wskaźniki wynikające ze sprawozdań budżetowych oraz dane podane przez samorządy.  Zestawienie najlepszych samorządów przygotowywane jest w podziale na trzy główne kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
 

W rankingu nie jest uwzględniana Warszawa, ze względu na jej wielkość i inny ustrój prawny. Ranking ma charakter dwuetapowy. W pierwszym etapie analizuje się sprawozdanie budżetowe wszystkich gmin i miast w Polsce.
 

W tegorocznej edycji pod uwagę brane były między innymi takie wskaźniki jak  dynamika wzrostu wydatków majątkowych i wartość środków unijnych w budżecie gminy w przeliczeniu na jednego mieszkańca, nadwyżka operacyjna w stosunku do dochodów i dynamika wzrostu dochodów własnych.
 

W II etapie wskaźniki wynikające ze sprawozdań budżetowych są przeliczane ponownie. W części obejmującej pytania ankietowe samorządy były pytane między innymi o działalność organizacji pozarządowych, wydatki mieszkaniowe, stan przedsiębiorczości i liczbę miejsc w przedszkolach.
 

W tym roku doszły nowe pytania związane między innymi ze stopniem komputeryzacji oświaty i liczbę e-usług świadczonych przez gminę. Listę laureatów Rankingu Samorządów 2017 i spis zasad rankingu znaleźć można pod linkiem:
 

http://www.rp.pl/Zycie-Regionow/311239945-Wyroznilismy-najlepsze-polskie-samorzady.html

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Wiesław Turek Dodano: 2017-11-23 11:17:05