Piątek, 22 lutego 2019 Imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata, Nikifor
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Tarcze Herbowe dla popularyzatorek esperanto

Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Zamenhofa. Ludwik Zamenhof wymyślił esperanto, sztuczny język, który miał likwidować bariery między ludźmi.  Na ostatniej sesji Rady Miasta (21 listopada) trzy sądeczanki popularyzujące ten język zostały uhonorowane Tarczą Herbową "Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza".
 


 

Pani Halina Komar należy do najbardziej aktywnych popularyzatorek języka wymyślonego przez polsko-żydowskiego lekarza Ludwika Zamenhofa. W 2006 roku przejęła z prywatnych rąk ponad stuletnie pismo Pola Esperantisto, które od tej pory jest oficjalnym organem Polskiego Związku Esperantystów.
 

Od lat organizuje międzynarodowe projekty w obszarze edukacji i kultury, aktywnie uczestniczy w pracach Centrum Edukacji Międzykulturowej i Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jako jedna ze stu osób wpisana została do panteonu edukatorek esperanto.
 

Równie aktywna w popularyzowaniu języka Zamenhofa jest pani Maria Baran, która promuje nasze miasto i region podczas wydarzeń esperanckich organizowanych przez Centrum Edukacji Międzykulturowej. Bardzo zaangażowana w działalność na rzecz środowiska senioralnego, przewodnicząca Nowosądeckiego Forum Seniorów.
 

Podobnym CV może się pochwalić pani Alicja Skalska. Związana z kulturą, wspomagała artystów podczas obchodów 700-lecia Nowego Sącza. W CEM odpowiedzialna jest za działania artystyczne i jest autorką sukcesów sądeckiej młodzieży na wielu imprezach międzynarodowych.
 

"W związku z obchodzonym rokiem Zamenhofa 2017, na szczególną uwagę i wyróżnienie zasługują aktywni członkowie Centrum Edukacji Międzykulturowej w Nowym Sączu, działający na rzecz promocji i popularyzacji języka esperanto wśród sądeczan. Z tych powodów przyznanie Tarczy Herbowej "Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza" uważam za zasadne" – czytamy w uzasadnieniu podpisanym przez prezydenta miasta Ryszarda Nowaka, które odnosi się do wszystkich trzech pań.
 

W towarzystwie popularyzatorek esperanto znalazła się sądecki Kongregacja Kupiecka Zrzeszenia Handlu i Usług w Nowym Sączu. W bieżącym roku Kongregacja obchodzi jubileusz 95-lecia istnienia. "Kupcy sądeccy to bezpośredni spadkobiercy i kontynuatorzy pięknej kupieckiej tradycji budowania i służenia naszemu miastu" – czytamy w uzasadnieniu przyznania Tarczy Herbowej.
 

Wszystkim uhonorowanym serdecznie gratulujemy. /Na zdjęciu: fragment obrad Rady Miasta Nowego Sącza/
 

 

Autor: Wiesław Turek Dodano: 2017-11-22 14:31:33