Środa, 19 grudnia 2018 Imieniny obchodzą: Gabriela, Dariusz, Urban, Dominika
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Ekologiczna ofensywa: 2,7 mln złotych na wymianę starych pieców

Kolejny krok do poprawy jakości powietrza w naszym mieście. Nowy Sącz pozyskał 2,7 mln złotych na wymianę starych, niespełniających ekologicznych norm pieców węglowych na nowe, spełniające wszelkie normy. Przekazanie umowy na dofinansowanie tego programu odbyło się dzisiaj (13 listopada) w Miasteczku Galicyjskim. Ze strony miasta Nowego Sącza dokument odebrał zastępca prezydenta, Jerzy Gwiżdż.
 


 

Nowy program jest kontynuacją wdrożonego już w Nowym Sączu programu KAWKA. Uzyskane dofinansowanie pozwoli na wymianę 210 palenisk w ciągu najbliższych dwóch lat. - Szczerze się z tego cieszę, i tym bardziej się cieszę, że ościenne gminy także dostały pieniądze na walkę ze smogiem, który niestety późną jesienią i zimą występuje w naszej kotlinie – powiedział Jerzy Gwiżdż odbierając podpisaną umowę na dofinansowanie programu. - To jasne i oczywiste i nie trzeba nawet tłumaczyć, dlaczego. Dlatego, że kiedyś było jak było, a dzisiaj ma być lepiej i będziemy dopłacać z tych pieniędzy do wymiany tych pieców, które powinny zniknąć. 210 takich palenisk powinno zniknąć w ciągu najbliższych dwóch lat. To jest bardzo dużo biorąc pod uwagę, że program KAWKA  odniósł bardzo duży efekt. To prawie 645 zlikwidowanych palenisk; to niewątpliwie ważne i bardzo się z tego cieszę -  podkreślił jeszcze raz zastępca prezydenta.
 

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W imieniu UM WM dokumenty wręczali wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys, członek zarządu Leszek Zegzda i radny wojewódzki Stanisław Pasoń. Dzięki przekazanym umowom zostaną wymienione stare, nieekologiczne kotły w kilkuset domach w Nowym Sączu i gminach Chełmiec, Korzenna, Łącko i Stary Sącz. Nowe kotły wykorzystywać będą w zależności od potrzeb lokalnych węgiel, gaz, biomasę i paliwo stałe. Poza sferą ekologii Urząd Marszałkowski dofinansuje przedsięwzięcia turystyczne oraz tradycję i kulturę. Łącznie wsparcie na kwotę ponad 30 mln złotych otrzyma 14 gmin Sądecczyzny, reprezentowanych w Miasteczku Galicyjskim przez swoich wójtów i burmistrzów.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Wiesław Turek Dodano: 2017-11-13 19:14:14