Środa, 19 grudnia 2018 Imieniny obchodzą: Gabriela, Dariusz, Urban, Dominika
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

80 i 60. Piękny jubileusz Stanisława Wolaka

80 lat życia, 60 lat pracy zawodowej. Ten wspaniały jubileusz obchodził 12 listopada Stanisław Wolak, wirtuoz organów z parafii  Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu. Wśród gości składających życzenia i gratulacje obecny był zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech i przewodnicząca Rady Miasta Bożena Jawor.
 


 

Stanisław Wolak podczas nabożeństwa nie opuścił swojego posterunku i tradycyjnie  poprowadził działający przy kościele kolejowym chór im. Jana Pawła II. Wywołany przed ołtarz,  poza życzeniami i gratulacjami otrzymał wiele symbolicznych podarunków. Wśród nich znalazły się dowody pamięci i uznania od władz miasta Nowego Sącza, wręczone przez zastępcę prezydenta Wojciecha Piecha i przewodniczącą Bożenę Jawor.
 

- Chciałbym złożyć serdeczne gratulacje na okoliczność jubileuszu 80-lecia urodzin i 60-lecia pracy twórczej – powiedział Wojciech Piech. - Te dwa jubileusze wynoszą nas wysoko, pozwalają spojrzeć wstecz i zobaczyć piękną ścieżkę pana życia. Życia aktywnego, twórczego, a przy tym niezwykle radosnego.


Zastępca prezydenta podkreślił, że jubileusz Stanisława Wolaka wpisują się w szerszy kontekst. - Te dwa jubileusze w niesamowity sposób splatają się z innymi, bo oto jesteśmy w przededniu stulecia odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, a tak bardzo swoim życiem poświadczasz, że umiłowałeś Polskę. Umiłowałeś też naszą małą ojczyznę, Nowy Sącz. W przedziwny sposób Twój jubileusz splata się również z jubileuszem 725-lecia miasta Nowego Sącza, kiedy to jubileuszowe uroczystości wzbogaciłeś wraz z chórem Jana Pawła II. Panie Stanisławie, jest pan perłą kultury sądeckiej i naszej społeczności lokalnej – podsumował Wojciech Piech.
 

Muzyka prowadzi do Boga
 

Przewodnicząca Rady Miasta podkreśliła duchowy wymiar pracy Stanisława Wolaka. - Dziękujemy za to, że dzięki śpiewom łatwiej nam się modlić, jesteśmy bardziej uduchowieni – powiedziała Bożena Jawor.  - Dziękujemy za ten śpiew i za stworzenie chóru im. Jana Pawła II. Dziękujemy również za to, że ubogaceni pieśniami patriotycznymi inaczej przeżywamy nasz patriotyzm i umiłowanie naszej Ojczyzny.


Duchowość, a nawet metafizykę muzyki wirtuoza organów z kościoła kolejowego podkreślił także w homilii proboszcz parafii, o. Bogdan Długosz SJ. - Chcę podziękować Panu Bogu za ten czas, za lata, za pomoc w modlitwie. To doświadczenie wielu, wielu, wielu godzin, wielu wzruszeń ludzkich i także wielu momentów, w których muzyka pomagała komuś otworzyć się na "coś więcej" – powiedział proboszcz. - Mamy takie przeświadczenie, że dobro i piękno, że to wszystko, co powoduje, że stajemy się lepsi, prowadzi nas do Pana Boga.
 

Wśród podarunków, które otrzymał jubilat, znalazło się zdjęcie z koncertu chóru podczas uroczystej sesji Rady Miasta Nowego Sącza z okazji 725-lecia naszego grodu. Chór uświetnił to wydarzenie małym koncertem. Sam jubilat z  niezwykłą skromnością dziękował za te dowody pamięci i uznania. - Nigdy się  nie spodziewałem, że mam tylu przyjaciół, tylu dobrych ludzi, którzy moje serce kochają. Ja was również kocham i wszystkim dziękuję – powiedział z wyraźnym wzruszeniem.
 

Stanisław Wolak przytoczył rodzinną historię, której bohaterem był jego dziadek. - Mój dziadek dostał się do wojska austriackiego, a w czasie bitwy dostał się do rosyjskiej niewoli. Siedem lat spędził na Syberii i wracał do domu trzy miesiące, bo więcej na nogach jak koleją. Dziękuję dziadzi za życie, bo to on mnie wychowywał od drugiego roku życia razem z babcią. Oni mi w życiu bardzo pomogli, bo płacili na salezjańską szkolę w Przemyślu – powiedział jubilat, nawiązując do wykształcenia, które uzyskał właśnie w tej szkole. Na zakończenie spotkania w kościele kolejowym rozbrzmiała majestatyczna Toccata i fuga d-moll (BWV 565) Jana Sebastiana Bacha.
 

Droga życia
 

Stanisław Wolak urodził się 11 listopada 1937 r. w Tropiu. Ukończył salezjańską szkołą średnią muzyczną w Przemyślu. a następnie kształcił się w Studium Organistowskim przy katedrze we Wrocławiu. Od 1971 roku jest organistą w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Założył Chór im. Jana Pawła II i prowadzi go nieprzerwanie od ponad pół wieku (w ubiegłym roku chór obchodził jubileusz 50-lecia). Chórzyści koncertowali w wielu krajach Europy, między innymi w Watykanie, podczas pasterki z udziałem papieża Jana Pawła II.  W nowosądeckim kościele kolejowym własnoręcznie rozbudował i zmodernizował organy.
 

W 2007 roku Stanisław Wolak obchodził okrągły jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Papież Benedykt XVI przyznał mu wtedy order Pro Ecclesia et Pontifice (Dla Kościoła i Papieża), najwyższe odznaczenie, jaką może otrzymać osoba świecka. W 2015 roku Rada Miasta Nowego Sącza przyznała Stanisławowi Wolakowi oraz Chórowi im. Jana Pawła II Tarczę Herbową Miasta Nowego Sącza. Tradycje muzyczne ojca kultywuje syn Tomasz, który nie tylko gra na organach, ale i śpiewa w chórze prowadzonym przez ojca.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Wiesław Turek Dodano: 2017-11-12 19:50:37