Czwartek, 20 września 2018 Imieniny obchodzą: Filipina, Eustachy, Euzebia
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Studenci zza wschodniej granicy w sądeckim ratuszu

Kilkunastoosobowa grupa studentów z Rosji, Ukrainy i Białorusi odwiedziła sądecki ratusz (10 października). Goście interesowali się naszym miastem, jego funkcjonowaniem i problemami. Wyjaśnień udzielał zastępca prezydenta Wojciech Piech.
 


 

Wśród pytań, skierowanych do zastępcy prezydenta, pojawiła się kwestia największych wyzwań stojących przed naszym miastem i jego władzami. – Największym wyzwaniem w tej chwili są dla nas duże inwestycje – powiedział Wojciech Piech.  - Zaczynamy je w tym roku i będziemy kontynuować w roku przyszłym. Myślę, że w perspektywie tygodnia, najdalej dwóch rozpoczniemy budowę kolejnego mostu na rzece Dunajec. Obecny most zostanie całkowicie rozebrany i na jego miejscu powstanie nowoczesny, czteropasmowy most ze ścieżkami rowerowymi. Dodatkowo u zwieńczenia mostu z jednej i z drugiej strony powstaną rozwiązania komunikacyjne w postaci dużych rond – wyjaśniał zastępca prezydenta.
 

Gospodarz spotkania wiele miejsca poświęcił też innym inwestycjom sportowo-rekreacyjnym, zwłaszcza  budowie nowego stadionu Sandecji. Okazało się, że goście żywo interesują się nowosądeckim sportem i zadają na ten temat wiele szczegółowych pytań. Najwięcej miejsca zajęły jednak sprawy z wiązane z ekologią, między innymi czystością powietrza i wody.
 

Wojciech Piech wskazał na liczne przejawy aktywności władz miejskich w zakresie dbałości o środowisko, w tym edukację ekologiczną, ale przede wszystkim działania w zakresie poprawy jakości powietrza. – Wyposażyliśmy Nowy Sącz w system opomiarowania jakości powietrza składający się z dziewięciu urządzeń pomiarowych. Każdy mieszkaniec Nowego Sącza może co godzinę zapoznać się ze stanem jakości powietrza na stronie miasta Nowego Sącza – wyjaśniał Wojciech Piech, demonstrując jednocześnie wyniki pomiarów na stronie miasta.
 

Gospodarz spotkania szczegółowo przedstawił programy wsparcia w wymianie pieców węglowych na gazowe, paneli fotowoltaicznych i innych działań w zakresie czystej energii. Jedna z uczestniczek interesowała się czystością wody w sądeckich kranach. – Słyszałam, że w Nowym Sączu można pić wodę prosto z kranu? – pytała studentka. Wojciech Piech zapewnił, że to prawda i dodał: - Chcielibyśmy, żeby w powietrze w Nowym Sączu było tak czyste, jak woda.
 

Na zakończenie spotkania zastępca spotkania podziękował za odwiedziny i zaprosił studentów w przyszłym roku.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Wiesław Turek Dodano: 2017-10-10 12:41:12