Wtorek, 19 czerwca 2018 Imieniny obchodzą: Gerwazy, Protazy, Romuald
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

"Rabacja" w Miasteczku Galicyjskim

"Rabacja" to spektakl Jakuba Roszkowskiego, inspirowany tragicznymi wydarzeniami w Galicji w 1846 roku. Chłopi pod przywództwem Jakuba Szeli urządzili wtedy rzeź szykującej się do powstania szlachcie. Spektakl w ramach Festiwalu Genius Loci objął patronatem honorowym prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak.
 


 

Genius Loci to nazwa festiwalu, który odbędzie się pomiędzy 10 i 24 września. Jego główną ideą jest wyjście sztuki i artystów poza mury teatru, realizowanie przedstawień w przestrzeniach miejskich, pozateatralnych, gdzie wybrana przestrzeń rezonuje z wizją artystyczną. Genius loci to w mitologii rzymskiej duch opiekuńczy danego miejsca, która sprawia, że jest ono jedyne w swoim rodzaju.
 

Spektakle odbędą się w Krakowie, Zakopanem i Nowym Sączu. Tutaj w niepowtarzalnej scenerii Miasteczka Galicyjskiego obejrzymy dwukrotnie spektakl pt. Rabacja autorstwa i w reżyserii Jakuba Roszkowskiego. Przedstawienie inspirowane jest tragicznymi wydarzeniami z 1846 roku, kiedy to chłopi wystąpili zbrojnie przeciwko szykującej się do narodowego powstania szlachcie.
 

- Chciałbym przez pryzmat tamtego wydarzenia spojrzeć na dzisiejsza Polskę. Na Polaków: podzielonych, skłóconych, często wzajemnie się nienawidzących. To, co się teraz dzieje, jest bardzo niebezpieczne. Znajdujemy się bowiem na skraju jakiegoś przesilenia. Jedyna nadzieja w tym, że zyska ono formę cywilizowaną i pokojową – tłumaczy autor.
 

Wybór Miasteczka Galicyjskiego na miejsce spektaklu był nieprzypadkowy. – Nie znałem tego miejsca wcześniej. Najpierw zobaczyłem je tylko na zdjęciach. Po przyjeździe byłem urzeczony. To tak, jakbym po wyjściu z samochodu nagle przeniósł się 150 lat wstecz – wspomina Jakub Roszkowski.
 

Sądeckie spektakle odbędą się 21 i 22 września (czwartek i w piątek), obydwa rozpoczną się o godz. 18:00. Bilety do nabycia w Domu Gotyckim przy ul. Lwowskiej 3 i w Miasteczku Galicyjskim przy ul. Lwowskiej 226, szczegóły pod numerem telefonu 18 441 02 10, wewn. 104. Zapraszamy!
/Źródło: www.teatrwkrakowie.pl, fot. www.booking.com/

 

 

Autor: Wiesław Turek Dodano: 2017-09-13 09:24:52