Środa, 24 października 2018 Imieniny obchodzą: Rafał, Marcin, Antoni
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

„Odnowić więzy społeczne”. Rozpoczęło się Forum III Wieku

Seniorzy w procesie zmian demograficznych to jeden z tematów poruszanych podczas inauguracyjnej debaty IX Forum III Wieku. Jego obrady rozpoczęły się wczoraj (6 września) w Nowym Sączu i potrwają trzy dni. Spotkanie objął honorowym patronatem prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak, którego na otwarciu reprezentował zastępca Wojciech Piech.
 


 

Zastępca prezydenta otwierając spotkanie przypomniał, że jednym z tematów dyskusji na równolegle odbywającym się w Nowym Sączu Forum Młodych Liderów są wyzwania dla Europy, a jednym z nich jest właśnie starzenie się społeczeństw. - Europa się starzeje, nasze społeczeństwa się starzeją. Musimy doprowadzić do tego, żeby zanikające więzy społeczne, bo one są w kryzysie, zostały odnowione – zaapelował Wojciech Piech. – Seniorzy w swojej zróżnicowanej strukturze, bo przecież są w różnym wieku, zasługują na większą uwagę. Potencjał jest ogromny; co czwarty Polak jest seniorem i ten udział seniorów będzie wzrastał. I jednocześnie rola seniorów w Polsce musi wzrastać – przekonywał zastępca prezydenta Nowego Sącza.
 

Z gór lepiej widać
 

Pomysłodawcą Forum III Wieku była Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet III Wieku pod kierownictwem prezes Wiesławy Borczyk. - Od dziewięciu lat stało się tradycją, że w następnym dniu po inauguracji Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju rusza Forum III Wieku w Nowym Sączu – przypomniała Wiesława Borczyk. Współorganizatorem imprezy jest Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW i Fundacja Europejski Instytut Rozwoju Obywatelskiego.
 

Na debatę przybyli liczni oficjele nie wyłączając posłów do parlamentu europejskiego i polskiego, przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich i samorządowych. Przede wszystkim jednak salę zapełnili liderzy organizacji pozarządowych zajmujących się problemami ludzi starszych, w tym bardzo już rozwiniętych uniwersytetów III wieku.
 

- Forum III Wieku to pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej miejsce debat na temat starzejącego się społeczeństwa, zmian demograficznych i srebrnej gospodarki – podkreśliła Wiesława Borczyk. – Jest takie powiedzenie: z gór lepiej widać. I może to właśnie dlatego tutaj, na Sądecczyźnie to wszystko się zaczęło.
 

Polska jest najszybciej starzejącym się krajem europejskim. Na 38,4 mln mieszkańców 9 mln to osoby w wieku 60+ . W październiku dodatkowo ponad 300 tys. osób uzyska świadczenia emerytalne. Jak zmierzyć się z wyzwaniami, które niesie starzenie się społeczeństwa, czy traktować to jako zagrożenie, czy szansę dla gospodarki – o tym między innymi dyskutowano podczas panelu pod hasłem "Seniorzy w procesie zmian demograficznych. Diagnoza sytuacji osób starszych. Rekomendacje kierunków zmian w polityce społeczno-gospodarczej Polski".
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Wiesław Turek Dodano: 2017-09-07 10:00:10