Niedziela, 19 maja 2019 Imieniny obchodzą: Piotr, Mikołaj, Lew
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Danielowi Weimerowi – pro memoria

I na tę wiadomość nie byliśmy gotowi, chociaż wiedzieliśmy, że od lat był coraz bardziej chory. Dzisiaj (1 września), nad ranem, w wieku 59 lat, zmarł redaktor Daniel Weimer. Miał trzy miłości: Sandecję, książki i kino.Był omnibusem literackim, z literackim talentem. Zgromadził imponującą bibliotekę, w której trudno byłoby znaleźć książkę, której nie przeczytał. Wydawał na książki sporo grosza w czasach, kiedy te najlepsze pozycje często kupowało się zapisując w kolejce lub spod lady,a znajomość z księgarzami była bardzo cenna i pożądana. Znał się na literaturze i filmie. Był w tych dziedzinach omnibusem. Przez pewien czas prowadził też Dyskusyjny Klub Filmowy, a także był kierownikiem Sądeckiej Oficyny Wydawniczej przy Wojewódzkim Ośrodku Kultury.
 

Za Sandecję - Klub i drużynę „dałby się pokroić”, a zakochał się w niej jeszcze w podstawówce, gdy grał w drużynie juniorów. Współpracował z Klubem na wielu polach. Przez lata był spikerem na stadionie, kiedy Sandecja rozgrywała mecze na swoim boisku. Ta sympatia zaowocowała kilkoma obszernymi wydawnictwami Klubowi i drużynie piłkarskiej poświęconymi.
 

Niewiele osób wie, że będąc w podstawówce (SP nr 13)pobierał lekcje gry na fortepianie. Zdarzało się, że zastępował w kościele ewangelickim swojego ojca Jana, który w sądeckiej kongregacji był organistą.
Niechętnie też wyjeżdżał z Nowego Sącza, swojego,ukochanego Nowego Sącza. Choć mógł zostać w Krakowie, wybrał miasto nad Dunajcem i Kamienicą.
 

Był dobrym kolegą, był dziennikarzem, który dbał o każdy swój tekst.
 

„Byli chłopcy, byli, ale się mineli, I my się miniemé po malućkiej kwili…”Ten dwuwiersz Jana Krzeptowskiego – Sabały dzisiaj przyszło napisać Dankowi… I jemu za wcześnie…
 

Redakcyjnego kolegę – Jerzego Leśniaka przeżył o jedenaście dni. „Byli chłopcy, byli…” Czwarty sądecki dziennikarz po Henryku Szewczyku i Leszku Horwacie w ciągu zaledwie kilku miesięcy dołącza do redakcyjnego, „niebieskiego” zespołu redakcyjnego obok Janusza Koszyka, Kazimierza Bryndzy, Kazimierza Strachanowskiego, Jacka Zaremby…
 

Daniel Weimer, urodzony 9 kwietnia 1958 roku w Nowym Sączu. Ukończył I LO im. Jana Długosza (1976r.). Pracę magisterską na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego napisał o Witoldzie Gombrowiczu i obronił w 1980 r. Wtym samym roku rozpoczął pracę jako dziennikarz w „Głosie ZNTK”, w którym pracował do 1991 r. Kolejne jego redakcje to: „Głos Sądecki”(1991-1992) i do 2015 r. - „Dziennik Polski”.
 

Autor sportowych sandecjanów: „KS Dunajec. 60 lat minęło (2005), „A – jak Augustynek, Ż –jak Żabecki. Leksykon Piłkarzy Sadeckich” (2005), „Złota Księga Sandecji 1910-2010” (2010).
 

Msza św. żałobna za duszę św. pamięci Daniela Weimera odprawiona zostanie w poniedziałek,
4. września, o godz. 10:00 w Kościele Kolejowym. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 13:00 na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana.

Autor: Sławomir Sikora Dodano: 2017-09-01 13:34:42