Piątek, 27 kwietnia 2018 Imieniny obchodzą: Zyta, Teofil, Felicja
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Małgorzaty gościły w ratuszu już po raz piąty!

Na zaproszenie Prezydenta Nowego Sącza w sądeckim ratuszu już po raz piąty spotkały się Panie noszące imię patronki naszego miasta - św. Małgorzaty. To już kolejne tego typu spotkanie, które zostało poprzedzone uroczystą mszą świętą w Bazylice św. Małgorzaty, odprawioną przez Prepozyta Kapituły Kolegiackiej ks. dr Jerzego Jurkiewicza.
 

 

- Od samego początku swojego istnienia Nowy Sącz jest związany z postacią św. Małgorzaty męczennicy, która spogląda także na nasze miasto z herbu, w którym się znajduje. Dzisiejsza uroczystość jest zatem również świętem naszego miasta, szczególnym dniem, w którym my wszyscy, mieszkańcy Nowego Sącza, prosimy Jezusa Przemienionego o błogosławieństwo, w którym zawiera się wszelkie dobro - powiedział ks. dr Jerzy Jurkiewicz.


Po nabożeństwie Małgorzaty spotkały się w sądeckim ratuszu, gdzie najlepsze życzenia przekazał gospodarz spotkania zastępca prezydent Jerzy Gwiżdż, po czym zadedykował solenizantkom wiersz Ludwika Jerzego Kerna pt. "Małgorzata". - O tym, jak było z Małgorzatami i skąd one się wzięły wyjaśnię cytując Ludwika Jerzego Kerna i jego wiersz pod tytułem "Małgorzata" - powiedział Jerzy Gwiżdż.
 

"Wyjątkowo wdzięcznym pochodzeniem szczyci się Małgorzata
Małgorzata mianowicie
W prostej linii pochodzi od - kwiata.
Może nie tyle kwiata, ile od kwiatka,
Który nazywa się margerytka,
Czyli po polsku mówiąc - małgorzatka.
Dzięki temu Małgorzata bywa skromna,
Trzyma się trochę z boku,
Trochę z brzega,
Ale i tak natychmiast się ją dostrzega.
Ja wiem, że takie impresje
To rzeczy kruche
I cienkie
lecz Małgorzaty są dla mnie najlepszym dowodem
Że prostota może być wdziękiem"

 

W tym wyjątkowym dla Małgorzat dniu nie mogło zabraknąć wyjątkowych niespodzianek. Wśród nich tradycyjny tort i "Koncert dla Małgorzat" w wykonaniu Kwartetu Galicyjskiego. Jak co roku Małgorzaty wysłuchały też okolicznościowego wykładu dyrektora Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Roberta Ślusarka pn. "Od Małgorzaty do Małgorzaty".
 

Organizatorami czwartego Święta Małgorzat byli: Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak, Stowarzyszenie Kobiet do Walki z Rakiem Piersi – Europa Donna i Stowarzyszenie Sądeckie Forum Kobiet. Wydarzenie poprowadziła Małgorzata Grybel, kierownik Kancelarii Urzędu Miasta Nowego Sącza.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Renata Stawiarska Dodano: 2017-07-17 11:10:00