Środa, 19 grudnia 2018 Imieniny obchodzą: Gabriela, Dariusz, Urban, Dominika
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Orszak Jana Długosza. Żywa lekcja historii

Przeszłość znów ożyje na naszych oczach. Po raz trzeci ulicami Nowego Sącza przejdzie Orszak Jana Długosza (25 maja, czwartek). Wydarzenie odbywa się pod patronatem prezydenta naszego miasta Ryszarda Nowaka.
 


 

Program Orszaku przedstawili na konferencji prasowej (22 maja) w ratuszu dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Aleksander Rybski oraz pomysłodawcy przedsięwzięcia: Michał Zasłona i Jacek Tomasik. Urząd Miasta Nowego Sącza reprezentował zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Tomasz Michałowski. W konferencji udział wzięli także uczniowie I LO, uczestnicy pochodu.
 

- Impreza ta jest wpisana w cykl obchodów 725-lecia miasta Nowego Sącza – przypomniał Tomasz Michałowski. - Orszak odbywa się dopiero po raz trzeci, ale już cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, można powiedzieć, że podbił Nowy Sącz. Jeszcze trzy lata temu taka niepozorna impreza, zrobiła  taką furorę. Widać, że nie jest robiona z przymusu, widać w niej dużo radości, dużo zapału i chęci, dlatego bardzo się cieszymy, że I Liceum Ogólnokształcące w Nowym Sączu wyszło z taką inicjatywą. Myślę, że będzie to wspaniałe wydarzenie – dodał zastępca dyrektora.
 

Historyczny pomysł historyków
 

Na pomysł Orszaku wpadli dwa lata temu dwaj historycy z I LO, Michał Zacłona i Jacek Tomasik. – Mieliśmy 600-lecie urodzin Jana Długosza. To dla nas ważna data, bo Jan Długosz jest patronem naszej szkoły i jedną z uroczystości, które wchodziły w skład Dni Długoszowych był pochód, a właściwie taka
manifestacja patriotyczna. To się przyjęło i cieszy się coraz większą popularnością
– wspomina dyrektor I LO Aleksander Rybski.
 

"Orszak" pomyślany został jako żywa lekcja historii, jako manifestacja historyczno-patriotyczna, która odbywa się poza murami szkoły. Organizatorzy zakładają dwa zasadnicze cele przedsięwzięcia. – Pierwszym jest popularyzacja postaci Jana Długosza i miasta Nowego Sącza, a drugim celem jest wymiar
integracyjny. Młodzież uczestniczy w tym wydarzeniu dobrowolnie, a we współpracy z rodzinami, rodzicami, dziadkami i innymi członkami rodzin wykonywane są repliki historycznych strojów
– tłumaczy Jacek Tomasik.
 

W organizację Orszaku włączyła się praktycznie cała społeczność szkoły, udział w pochodzie biorą prawie wszystkie klasy, razem ponad 700 uczniów i 34 nauczycieli. Przebrani w stroje z epoki, o które sami musieli się postarać,  uczestnicy (także z innych szkół) spotkają się przy Liceum Ogólnokształcącym nr 1 (9:30). Stamtąd z Długoszem na czele (w tej roli Michał Zacłona) przejdą na planty, gdzie pod Dębem Wolności wysłuchają krótkiego przemówienia bohatera uroczystości  i zaproszonych gości.
 

[program Orszaku]
 

Odpowiednie dać rzeczy słowo
 

W tym roku trasa przemarszu została nieco zmieniona. Orszak przemaszeruje ulicami Długosza, Kościuszki, Jagiellońską, Skargi i Bóżniczą na zamek (10:10 -10:40). U zbiegu Szwedzkiej, Jagiellońskiej i Wałowej heroldzi ogłoszą przystanek, podczas którego Jan Długosz ponownie zabierze głos. Potem orszak ruszy na skwer imienia Ireny Styczyńskiej przy sądeckim zamku, gdzie Jan Długosz wygłosi kolejną przemowę z murów Baszty Kowalskiej.
 

Podczas epizodu na zamku zobaczymy skecz pt. "Średniowiecze v. Renesans" w wykonaniu uczniów I LO.  Orszak spotka się także z zamkowym rycerzem, a potem przejdzie na rynek. Orszak będzie prowadziła ręcznie wykonana replika chorągwi z wizerunkiem św. Małgorzaty, co jest nawiązaniem do jubileuszu miasta Nad Dunajcem i Kamienicą.

Jan Długosz, podobnie jak swój historyczny pierwowzór, będzie miał podczas przemarszu do spełnienia ważną rolę edukacyjną. - Każdemu z miejsc, gdzie się zatrzyma Orszak, przypisaliśmy określone słowo – wyjaśnia Michał Zasłona. – Pierwszym będzie słowo "wolność" i to będzie krótka refleksja nie tylko na temat odzyskania niepodległości, ale co dzisiaj może i powinno znaczyć to słowo. Kolejne będzie słowo "tradycja" przy pomniku Władysława Jagiełły.  Pod murami zamku będziemy mówić o wychowaniu, a na rynku o wyzwaniu, przed którym stoi Nowy Sącz i to będzie nomen omen największe wyzwanie – nie ukrywa Michał Zasłona.
 

Turnieje i pokaz mody
 

O 11:35 uczestników oficjalnie powita przed bramą ratusza prezydent nowego Sącza Ryszard Nowak. Po wystąpieniach oficjalnych rozpocznie się pokaz średniowiecznych sprawności i turniejów. Widzowie będą się emocjonować między innymi przeciąganiem liny, toczeniem kapusty, biegiem z jajkiem na łyżce i w worku oraz wyławianiem owoców z wody. Dla ucieszenia oczu (i walorów poznawczych także) zaplanowano pokaz mody średniowiecznej.
 

Po tych atrakcjach i spotkaniu z mediami orszak powróci do I LO. Zakończenie Orszaku przewiduje się na godz. 13:00. – Myślę, że uda nam się ustanowić kolejny rekord, w tamtym roku mieliśmy około 600 uczestników, w tym roku liczba uczestników może być imponująca – mówi Jacek Tomasik. Dodajmy, że zainteresowanie udziałem w Orszaku wyrazili także amatorzy widowisk historycznych spoza naszego kraju.
 

Jan Długosz herbu Wieniawa (1415 – 1480) nazywany jest "ojcem polskiej historiografii". Był wychowawcą synów króla Kazimierza Jagiellończyka. Przez pewien czas wychowywanie synów królewskich odbywało się na zamku w Nowym Sączu. Na zdjęciach: konferencja prasowa i ubiegłoroczny II Orszak Jana Długosza.

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Wiesław Turek Dodano: 2017-05-22 12:16:33