Wtorek, 22 maja 2018 Imieniny obchodzą: Helena, Wiesława, Roma
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

110 lat Szkoły Podstawowej nr 9! Uroczysty jubileusz w MOK

W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu odbył się uroczysty jubileusz 110-lecia Szkoły Podstawowej nr 9 im. Tadeusza Kościuszki. Gratulacje i najlepsze życzenia w imieniu władz miasta na ręce dyrektor szkoły Julity Szofer-Florek przekazał zastępca prezydenta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż.
 


 

- Proces nauczania i nauczanie powinno przebiegać tak, żeby nie było ciężkim obowiązkiem dla nauczyciela i ciężkim obowiązkiem dla ucznia, tylko żeby był to dar, bo nauka powinna być darem. I te wszystkie elementy wypełnia od 110 lat Szkoła Podstawowa nr 9. I oby tak było we wszystkich sądeckich i polskich szkołach, bo wtedy będziemy mieli mądrych Polaków - mówił Jerzy Gwiżdż do uczestników uroczystego jubileuszu. - Za to wszystko dziękuję tym, którzy z tą szkołą są związani, a także wszystkim, którzy tej szkole przez lata pomagali w codziennej działalności. Serdecznie dziękuję dyrekcji, nauczycielom, wszystkim pracownikom i również rodzicom, a przede wszystkim obecnie uczęszczających do szkoły uczniom. To zaszczyt być uczniem Szkoły Podstawowej nr 9 im. Tadeusza Kościuszki, która świętuje dzisiaj tak piękny jubileusz - dodał zastępca prezydenta Nowego Sącza i zakończył słowami: - W tej szkole widać uśmiechnięte dzieci, a jak kiedyś powiedział Janusz Korczak: "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat".

Z okazji jubileuszu 110-lecia Szkoły Podstawowej nr 9, wiceprezydent Jerzy Gwiżdż wraz z dyrektorem Wydziału Edukacji UM Józefem Klimkiem wręczyli dyrekcji szkoły niespodziankę. - Prezent, który przygotowaliśmy jest związany z pracą. Wypełniamy w ten sposób życzenie pani dyrektor, którym był zakup kosiarki. Niech to urządzenie dobrze szkole służy. Wszystkiego najlepszego i niech szkoła trwa przez kolejne lata w tak dobrej kondycji jak teraz - powiedział Jerzy Gwiżdż.

Życzenia w imieniu Rady Miasta Nowego Sącza złożyła również przewodnicząca Bożena Jawor. - To niewątpliwie piękna uroczystość, którą przeżywa całe nasze środowisko, ale przede wszystkim środowisko parafii Dąbrówka. Ale nie zawsze ta szkoła należała do Dąbrówki. Kiedyś mieszkałam w obrębie - jak się dowiedziałam - Dąbrówki Niemieckiej i chodziłam do pierwszej oraz do półrocza drugiej klasy właśnie Szkoły Podstawowej nr 9. Dlatego mam szczególny sentyment i pomimo, że skończyłam później Szkołę Podstawową nr 7, to tę pierwszą szkołę wspominam najbardziej - mówiła Bożena Jawor. - To co jest bardzo wartościowe, to wspaniała współpraca między szkołą a Katolickim Przedszkolem "Ochronka", tym bardziej, że w sporej części do szkoły uczęszczają absolwenci tego właśnie przedszkola. Dlatego całe osiedle Dąbrówka może być dumne z tego, że ma taki zespół edukacyjny. Nie bez znaczenia pozostaje również wychowanie przy pomocy wspaniałego patrona - Tadeusza Kościuszki. Widać ten patriotyzm w różnych wydarzeniach szkoły, w których biorą udział uczniowie. Tak właśnie powinniśmy kształtować przyszłe pokolenia.

Miłym akcentem uroczystości były podziękowania od obecnej dyrekcji "Dziewiątki" dla zasłużonych, emerytowanych dyrektorów szkoły, wśród których obecni byli: Zofia Basiaga, która w minionym roku otrzymała od Rady Miasta Nowego Sącza Tarczę Herbową "Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza", a także Jadwiga Łukawska i Jerzy Brzeziński. Nie mogło też zabraknąć prezentacji bogatej historii Szkoły Podstawowej nr 9, a także przygotowanego przez uczniów występu artystycznego.

W wydarzeniu wzięli również udział: ks. prałat Józef Janas - proboszcz Parafii św. Rocha, Dariusz Leśniak - dyrektor Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty w Nowym Sączu, Janusz Kwiatkowski - radny i przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury, a także dyrektorzy sądeckich szkół, w tym wicedyrektorzy "Dziewiątki" - Danuta Sowa-Chochorowska i Tadeusz Olszewski oraz nauczyciele i uczniowie.


[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Krzysztof Witowski Dodano: 2017-05-19 13:43:47