Wtorek, 22 maja 2018 Imieniny obchodzą: Helena, Wiesława, Roma
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Młodzież ze Schwerte w sądeckim ratuszu

W nowosądeckim ratuszu gościła 40-osobowa grupa dzieci z Gesamtschule w Schwerte, partnerskim mieście Nowego Sącza. Gości przyjął zastępca prezydenta miasta Jerzy Gwiżdż. Uczniowie wraz z opiekunami będą mieszkać u polskich przyjaciół i razem z nimi zwiedzać Nowy Sącz i Małopolskę.
 


 

Miasto Nowy Sącz podpisało porozumienie o partnerskich relacjach z miastem Schwerte w Nadrenii Północnej-Westfalii 14 sierpnia 1990 roku. Był to pierwszy partner zagraniczny Nowego Sącza.  - Bardzo się cieszę, że jesteście w Nowym Sączu i że już od 22 lat istnieje ta współpraca pomiędzy stroną sądecką i niemiecką,  polegająca na wymianie dzieci i młodzieży – powiedział na powitanie gości Jerzy Gwiżdż. – Kiedy w sierpniu 1990 roku podpisywaliśmy porozumienie o współpracy naszych miast, to głównie myśleliśmy o tym, żeby poprzez to porozumienie doszło właśnie do wymiany młodzieży, dzieci i rodzin. Jedno i drugie się spełniło. Bardzo mnie cieszy, że ta idea, dla której porozumienie zostało zawarte, została wypełniona czynem – podkreślił zastępca prezydenta.
 

Jerzy Gwiżdż zwrócił uwagę między innymi na znaczenie osobistych kontaktów pomiędzy uczestnikami wymiany. – Musimy się poznawać, a żeby się poznawać, musimy się spotykać. Można oczywiście rozmawiać przez telefon, można rozmawiać przez Internet, ale prawdziwa rozmowa jest wtedy, kiedy jeden drugiemu patrzy w oczy – powiedział zastępca prezydenta.
 

Opiekun gości z Niemiec Wolfgang Surray dziękując za zaproszenie i serdeczne przyjęcie powiedział, że spotkania sądecko-szwerteńskie są dowodem na to, że obydwie strony chcą rozwijać przyjaźń. – Przez te 22 lata przyjaźń zrodziła się ponad granicami. Nie jest to rzecz oczywista w obliczu zachodzących w obecnym czasie w Europie przemian, przejściowo kwestionujących dobre pomysły na rozwój.  Tym bardziej warto podkreślić naszą współpracę, szczególnie ze względu na wspólną historię – powiedział Wolfgang Surray.
 

Od Sącza po Kraków
 

Wymianę uczniowską ze szwerteńską Gesamtschule (to tzw. szkoła ogólna) organizuje od 22 lat Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Sączu. Tegoroczna wizyta młodych Niemców trwać będzie od 17 do 23 maja. Program pobytu jest bardzo bogaty. Uczniowie z Nowego Sącza i Schwerte zwiedzać będą  Miasteczko Galicyjskie i skansen w Nowym Sączu, a także Kraków i Zakopane. To nie wszystko. - Uczniowie spędzą wspólny czas w szkole na różnego rodzaju warsztatach tematycznych - tańca, fotografii, dziennikarskie, pisma średniowiecznego, a także rozegrają mecz piłki nożnej – informuje Agnieszka Markiewicz, zastępca dyrektora SP nr 2
 

Nie zabraknie czasu na wspólną zabawę podczas pikniku w Feleczynie i na dyskotece w SP nr 2. Przewidziano jeden dzień na spotkania rodzinne, młodzi ludzie ze Schwerte mieszkają bowiem u rodzin swoich polskich partnerów. Rodziny muszą same zapełnić program takiego dnia.
 

Wizyta owocuje głównie zawieraniem przyjaźni. – O to nam głównie chodzi – potwierdza Agnieszka Markiewicz – ale jest to też niezły motywator do nauki języków. Uważam, że jest to cenna wartość wymiany. Obalamy dużo mitów dotyczących życia w Polsce i w Niemczech, młodzi ludzie dowiadują się dużo o sobie. Szukamy tego, co nas łączy, lepiej rozumiemy różnice, jeśli takie są – dodaje Agnieszka Markiewicz.
 

Pomiędzy małymi sądeczanami a ich niemieckimi kolegami tworzą się na tyle silne więzy, że na pożegnanie dzieci płaczą i nie chcą się rozstać. – To świetna rzecz spotykać się tutaj – nie ukrywa Wolfgang Surray. - Młodzież jest wolna, otwarta, wiele już wie, bo słyszała od kolegów, jak to było. Wiedzą, że goście są tutaj bardzo dobrze widziani i przyjęci, że się troszczą o gościa, więc nikt się nie martwi, jak to będzie – podkreśla Wolfgang Surray. Mówi po polsku, 20 lat do wystarczająco długo, żeby się nauczyć naszego języka.
 

Potwierdzają to Ania Ogorzały i Karolina Czeluśniak. – Dzięki wymianie dowiadujemy się wiele rzeczy o innym kraju i poznajemy nowych ludzi. Poszliśmy na spacer i było naprawdę fajnie – mówi Ania. – Kiedy przyjechali, to krzyczeliśmy z radości! – dodaje. Obydwie były już wcześniej w Schwerte. – Było bardzo ciekawie, zwiedziliśmy wiele miejsc. Podobało nam się i mamy nadzieję, że w przyszłości też tam pojedziemy – mówi z entuzjazmem Karolina.
 

Dzieci z SP nr 2 (w tym Ania i Karolina) przygotowały niespodziankę i zaprezentowały w ratuszu program artystyczny, złożony z fragmentów wokalnych i baletowych.
 

Historia nie tylko trudna
 

Na zakończenie zastępca prezydenta Jerzy Gwiżdż nawiązał do wspólnej historii. – Oprócz tej trudnej historii, bolesnej pomiędzy naszymi narodami były też dobre więzi łączące Polaków i Niemców – powiedział Jerzy Gwiżdż. – A dzisiaj mamy szczególną sytuację i szczególną powinność. Tak się składa, że
żyjemy w dwóch państwach, ale też we wspólnej Europie. Jako obywatele Europy i Niemcy i Polacy są za nią odpowiedzialni
– zakończył zastępca prezydenta.
 

Projekt możliwy jest między innymi dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta Nowego Sącza. W przyszłym roku do Schwerte pojadą dzieci z naszego miasta.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]
 

 

Autor: Wiesław Turek Dodano: 2017-05-18 14:15:32