Piątek, 27 kwietnia 2018 Imieniny obchodzą: Zyta, Teofil, Felicja
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Akademia rodzicielstwa zastępczego. Projekt BETLEJEM

Jak się mierzyć z problemami w rodzinie zastępczej? Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego BETLEJEM w Nowym Sączu zaprasza środowisko pieczy zastępczej oraz sympatyków tego ruchu do udziału w nowym projekcie pod nazwą "Akademia Odpowiedzialnego Rodzicielstwa Zastępczego".
 


 

- Celem przedsięwzięcia jest poszerzanie wiedzy i umiejętności jego uczestników w obszarach społecznym, edukacyjnym oraz zdrowotnym – informują organizatorzy projektu. - Planowane działania będą miały za zadanie wspierać rodziny zastępcze w efektywnym rozwiązywaniu problemów dnia codziennego, z którymi przychodzi im nieustannie się mierzyć.
 

Rodzicielstwo zastępcze. Nie takie łatwe
 

Przyjęcie roli opiekuna zastępczego zasługuje na szacunek i uznanie i przynosi wiele satysfakcji oraz radości, wiąże się jednak również z ogromną odpowiedzialnością i szeregiem trudności, z którymi trzeba się konfrontować każdego dnia. Często w natłoku obowiązków opiekunowie i ich podopieczni nie zdają sobie sprawy z licznych zagrożeń, jakie mogą na nich czekać. Jest to między innymi ryzyko podejmowania przez młodych członków rodzin zachowań niewłaściwych i społecznie nieakceptowanych.
 

To niejedne zagrożenia, jakie występują przy opiece zastępczej. – Występuje także zagrożenie zjawiskiem wypalenie zawodowego wśród opiekunów, które w skrajnych przypadkach może doprowadzić do rozpadu rodziny. Zagrożeniem jest także niewystarczający zasób wiedzy i umiejętności, pozwalających na przeciwdziałanie jawiącym się przeciwnościom – piszą organizatorzy Akademii.
 

Co proponuje Akademia?
 

W programie Akademii znalazły się między innymi konferencje i piknik integracyjny dla rodzin zastępczych oraz rodzinny wyjazd edukacyjno – integracyjny. Uczestnicy projektu będą mogli skorzystać z bezpłatnego poradnictwa w utworzonym punkcie konsultacyjnym. Przewiduje się także warsztaty tematyczne, a na zakończenie spotkanie wigilijne.
 

Organizatorzy zapraszają do wspólnej aktywności w ramach projektu wszystkie rodziny zastępcze (zawodowe, niezawodowe, rodzinne domy dziecka, rodziny spokrewnione), czyli zarówno opiekunów,  jak i wychowanków z terenu miasta Nowego Sącza oraz całego subregionu sądeckiego (powiat: nowosądecki, limanowski, gorlicki).
 

Projekt rozpoczął się w marcu i potrwa do grudnia 2017 roku. Przewiduje się, że skorzysta z niego 150 uczestników. Jak stać się uczestnikiem Akademii?
 


 

Rekrutacja
 

Chęć udziału w projekcie należy zgłaszać za pośrednictwem formularza aplikacyjnego dostępnego po kontakcie z organizatorem pod adresem mailowym betlejem@op.pl. Wymagany dokument zostanie przekierowany na skrzynkę elektroniczną potencjalnego uczestnika. Wypełnione zgłoszenia należy odesłać zwrotnie na podany adres e-mail.
 

Rekrutacja ma charakter ciągły i będzie prowadzona przez cały okres trwania projektu aż do chwili wyczerpania limitu miejsc. Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów w związku z udziałem w projekcie. Wszelkie informacje udzielane są pod adresem: betlejem@op.pl.
 

Projekt "Akademia Odpowiedzialnego Rodzicielstwa Zastępczego" współfinansowany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
/Źródło i fot. Stowarzyszenie Rodzicielstwa Zastępczego Betlejem/
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Referat Komunikacji Społecznej UM (WT) Dodano: 2017-04-21 10:19:49