Niedziela, 24 czerwca 2018 Imieniny obchodzą: Jan, Danuta, Wiliam
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Zmarł redaktor Henryk Szewczyk

19 kwietnia, w wieku 57 lat zmarł niespodziewanie redaktor Henryk Szewczyk. Absolwent nauk politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był korespondentem biuletynu ZR Małopolska, współpracownikiem "Tygodnika Małopolska", długoletnim dziennikarzem nowosądeckich oddziałów redakcji "Czasu Krakowskiego" i "Gazety Krakowskiej". Od 2007 roku, w Fundacji Sądeckiej w Nowym Sączu, był redaktorem naczelnym miesięcznika "Sądeczanin" i portalu internetowego sądeczanin.info.

Miał bogatą kartę działalności opozycyjnej. W latach 1979 i 1980 uczestniczył w spotkaniach SKS w Krakowie, kolportował biuletyny KSS KOR, w 1981 r. uczestniczył w strajkach studenckich na UJ. Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 r., uczestniczył w akcjach ulotkowych w krakowskich zakładach pracy, kolportował podziemną prasę i wydawnictwa.
 

Kilkakrotnie zatrzymany przez służby bezpieczeństwa podejrzany o kolportaż materiałów i wydawnictw „S” i NZS na terenie województw krakowskiego i nowosądeckiego. Aresztowany na 5 miesięcy w 1984 roku za kolportaż niezależnych wydawnictw, przynależność do zdelegalizowanej „S”, godzenie w ustrój i sojusze był przetrzymywany w aresztach WUSW w Nowym Sączu i Krakowie oraz w AŚ w Krakowie. Zwolniony na mocy amnestii.
 

W latach 1985-1989 był instruktorem w Oddziale Wojewódzkim Stowarzyszenia PAX w Nowym Sączu; aktywnym uczestnikiem duszpasterstwa ludzi pracy, nauczycielem historii w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu.
 

W lutym 1989 roku był jednym z założycieli Niezależnego Sądeckiego Klubu Myśli Politycznej. Angażował się w działalność Międzyzakładowego Komitetu Organizacyjnego „S” w Nowym Sączu, był członkiem KO „S”, a w latach 1989-1990 kierował biurem delegatury ZR „S” Małopolska w Nowym Sączu.
 

Był członkiem PC, wiceprezesem struktur regionalnych; członkiem ROP - wiceprezesem zarządu wojewódzkiego.
 

Odznaczony medalem Niezłomnym w Słowie, oraz medalem Stowarzyszenia Sieć Solidarność „Dziękujemy za wolność”.
 

Współautor publikacji ”Bóg, Honor, Ojczyzna. Sądeccy Żołnierze i Generałowie w Służbie Niepodległej Rzeczpospolitej”(2008).
 

Henryk Szewczyk - dziennikarz z pasją, chodzący własnymi ścieżkami, kontrowersyjny. Głosił opinie i poglądy, z którymi, bywało, trudno się było pogodzić i zgodzić… Jego pasją była witryna internetowa Fundacji Sądeckiej, jego oczkiem w głowie - miesięcznik „Sądeczanin”…
Miał 57 lat, to trochę mało, by już zamilknąć…
 

Autor: Sławomir Sikora Dodano: 2017-04-20 14:24:57