Niedziela, 19 maja 2019 Imieniny obchodzą: Piotr, Mikołaj, Lew
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Nowy Dworzec MPK. Zobacz wizualizacje!

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu przygotowuje się do realizacji projektu pn. „Rozbudowa niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej”  z działania 4.5 Niskoemisyjny transport miejski. Zadanie planowane jest na lata 2017-2019, a szacowana wartość projektu wynosi: 61 736 353,00 zł. Oprócz zakupu nowoczesnego taboru autobusowego, spełniającego najwyższe normy emisji spalin, planowana jest również budowa nowego dworca autobusowego przy ul. Kolejowej, wraz z infrastrukturą do obsługi podróżnych korzystających z transportu zbiorowego.

[POBIERZ GRAFIKI]
 


- To kolejna inwestycja, która wpłynie na poprawę i jakość komunikacji w Nowym Sączu, a jednocześnie podniesie komfort i standardy obsługi osób korzystających z komunikacji zbiorowej, zapewnianej przez MPK - mówi prezydent Ryszard Nowak. - Nie mam żadnych wątpliwości, że nowy dworzec MPK przy ulicy Kolejowej jest potrzebny, tym bardziej, że pełni ważną funkcję węzła przesiadkowego - dodaje prezydent. - Pamiętajmy, że nowoczesny transport, to również dbałość o środowisko, dlatego w ramach planowanego projektu zakupione zostaną nowoczesne niskoemisyjne autobusy, w tym również bezemisyjne pojazdy o napędzie elektrycznym - podkreśla Ryszard Nowak.
 

 


Jak zaznacza prezes MPK Andrzej Górski, przygotowany projekt nowego dworca pokazuje, że będzie to nowoczesny i funkcjonalny budynek. - Będą zadaszone perony autobusowe, infrastruktura techniczna z instalacjami i urządzeniami zapewniającymi wszechstronny komfort obsługi pasażerów - komentuje Andrzej Górski. - Dwukondygnacyjny budynek o podstawie trójkąta,  powiązany będzie z pełnym zadaszeniem peronów, w którym zostaną zastosowane duże świetliki dachowe doświetlające pasy ruchu komunikacji kołowej.

Prezes dodaje również, że w ramach projektu zastanie wykonana nowa nawierzchnia ulicy, peronów i ciągów pieszych z wykorzystaniem nawierzchni bitumicznej oraz kostek betonowych.
 

 

  
Powierzchnia całkowita budynku dworcowego to 641,80 m2. Na parterze budynku zaplanowana jest przestronna poczekalnia dla pasażerów (wyposażona w tablice dynamicznej informacji, biletomat), Punkt Obsługi Klienta oraz publiczna toaleta. Pozostała powierzchnia parteru zostanie przeznaczona na lokale usługowo-handlowe. Kondygnacja pierwszego piętra, do której dostęp umożliwi przestronna klatka schodowa wraz z windą, wykorzystana będzie dla potrzeb MPK (monitoring, pomieszczenie techniczne, poczekalnia dla kierowców) oraz obsługi petentów. Obiekt dworcowy w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych.

Przebudowa dworca ma na celu zapewnienie funkcjonalnego płynnego ruchu komunikacyjnego i bezpiecznego punktu przesiadkowego dla pasażerów. Projekt został wykonany przez firmę MERiTUM PROJEKT z Katowic, której właścicielem jest  mgr inż. Marek Myrcik, natomiast projektantami wiodącymi są dr hab. inż. arch. Bogusław Andrzej Szuba i mgr inż. arch. Robert Futerhendler.

Autor: Referat Komunikacji Społecznej UM Dodano: 2017-04-11 09:31:03