Środa, 23 maja 2018 Imieniny obchodzą: Iwona, Dezydery, Emilia
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Więcej wiedzieć o autyzmie. Projekt Fundacji MADA

Więcej wiedzieć o autyzmie - to hasło towarzyszyć nam będzie przez cały kwiecień.  Jest to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu w Nowym Sączu. Wiedzę będzie można czerpać między innymi z seansów filmowych oraz warsztatów artystycznych i teatralnych w ramach projektu pod nazwą "Z KULTURĄ o trudnych tematach. AUTYZM". Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu finansowym miasta i pod patronatem honorowym prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.
 

"Z KULTURĄ o trudnych tematach. AUTYZM" to nowy projekt Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem MADA, którego głównym celem jest organizacja na terenie Nowego Sącza obchodów Miesiąca Wiedzy na temat Autyzmu. Tradycyjnie jest to kwiecień.
 

W ramach projektu we współpracy z kinem Sokół w Nowym Sączu będzie można zobaczyć dwa wyjątkowe filmy dokumentalne o życiu z autyzmem - "Komunia" (Polska 2016) oraz "Życie animowane" (USA 2016). Są to niezwykłe, poruszające historie opowiedziane przez osoby z autyzmem, dające widzom możliwość towarzyszyć przez chwilę w ich zadziwiającej codzienności.
 

Filmy wyświetlone zostaną w następujących terminach:
"Komunia" – 2 kwietnia (niedziela), godz. 15:00 oraz 5 kwietnia (środa), godz. 11:00
"Życie animowane" – 23 kwietnia (niedziela), godz. 15:00 oraz 26 kwietnia (środa), godz. 11:00
 

Seanse są bezpłatne. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu  18 449 05 10, kom. 664 313 069 do 26 kwietnia bieżącego roku.
 

2 kwietnia to również dzień, w którym corocznie na całym świecie realizowana jest akcja "Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu". Uczestniczy w niej również miasto Nowy Sącz poprzez niebieską iluminację w tym kolorze ratusza - wizytówki naszego miasta.
 

W ramach projektu realizowane są również warsztaty artystyczne /teatralne/ dla dzieci i młodzieży z autyzmem i ich rodziców, a także rówieśników – dzieci i młodzieży z terenu miasta. Zajęcia prowadzą aktorzy z Teatru Nowego w Nowym Sączu, którzy wprowadzają uczestników w świat sztuki teatru i przygotowują ich do występu podczas gali podsumowującej. Wspierają ich w tym względzie również zaangażowani w projekcie terapeuci, których wiedza i doświadczenie w pracy z osobami z autyzmem pozwala na odpowiednie dostosowanie zajęć do możliwości uczestników. Realizację działań projektowych wspiera także Niepubliczne Domowe Przedszkole Integracyjne oraz MMC Brainville, udostępniając nieodpłatnie niezbędne do przeprowadzenia zajęć teatralnych pomieszczenia.
 

Projekt "Z KULTURĄ o trudnych tematach. AUTYZM" realizowany jest od 2 lutego do 30 czerwca bieżącego roku i adresowany w pierwszym rzędzie do dzieci i młodzież z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD). - Kultura i sztuka potęguje piękno i radość życia. Kultura to także narzędzie komunikacji społecznej - komunikacji poprzez sztukę czyli wyrażenie siebie w sposób kreatywny. Poprzez realizację tego projektu pragniemy upowszechnić w środowisku lokalnym twórczość osób z autyzmem, co sprzyjać będzie również przełamywaniu stereotypów narosłych wokół osób z ASD - piszą autorzy projektu.
 

/Źródło i więcej szczegółów na www.mada.org.pl/
 

 

Autor: Referat Komunikacji Społecznej UM Dodano: 2017-03-17 13:06:29