Niedziela, 19 maja 2019 Imieniny obchodzą: Piotr, Mikołaj, Lew
Szukaj:

Kategoria: Komunikaty Biura Prasowego

Jerzy Leśniak i Sławomir Wróblewski z Nagrodą ks. Bolesława Kumora

W sali im. Romana Sichrawy Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" odbyła się uroczysta gala Konkursu o Nagrodę ks. Bolesława Kumora. W kategorii "Sądecki Autor 2016" zwyciężył Jerzy Leśniak, natomiast w kategorii "Książka o Sądecczyźnie 2016" laureatem został Sławomir Wróblewski za książkę pt. "Rycerstwo Ziemi Sądeckiej w średniowieczu".
 

 


Laudację na część zwycięzcy w pierwszej kategorii konkursowej "Sądecki Autor 2016" wygłosił zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech. - Tutaj na sali i wcześniej na scenie widziałem wiele osób, które zasługują na nagrodę im. ks. Bolesława Kumora, tym większy honor, zaszczyt i osiągnięcie osobiste dla pana redaktora Jerzego Leśniaka, że w tak doborowym gronie uzyskał tak znamienity tytuł - mówił Wojciech Piech. - Śledzę karierę redaktora Jerzego Leśniaka od wielu lat i to jeden z tych dziennikarzy, publicystów, który swoją pracą potwierdza mistrzowskie rzemiosło. Autor wielu cennych pozycji, w tym "Encyklopedii Sądeckiej" czy współautor wydanej w minionym roku "Panoramy Sportu Sądeckiego". Jerzy Leśniak jest również członkiem Kolegium Redakcyjnego "Rocznika Sądeckiego", naszego - można powiedzieć - flagowego wydawnictwa Urzędu Miasta Nowego Sącza i bez wątpienia jego dobrym duchem. Szacunek i uznanie wzbudza również fakt, że potrafi mówić i pisać piękną polszczyzną, bo przecież Jerzego Leśniaka znamy również z wystąpień publicznych - powiedział wiceprezydent i dodał: - To dla mnie wielki zaszczyt, że mogłem wygłosić laudację pod adresem honorowego gościa, redaktora Jerzego Leśniaka.   

Nagrodę im. ks. Bolesława Kumora w kategorii "Sądecki Autor 2016" wręczyli Prepozyt Kapituły Kolegiackiej i Proboszcz Bazyliki św. Małgorzaty ks. dr Jerzy Jurkiewicz oraz senator Stanisław Kogut.
 


- Trudno mi ukryć wzruszenie i przyznam, że nie zasłużyłem na pochwały, które wygłosił w laudacji pan prezydent, ponieważ bardzo krytycznie patrzę na swoją pracę - powiedział Jerzy Leśniak. - Czuję się również zaszczycony, że rządca najstarszej parafii w Nowym Sączu, liczącej przecież siedem wieków, ks. Prepozyt Jerzy Jurkiewicz wręczył mi tę oto statuetkę. To wielki zaszczyt, zobowiązanie z kilku powodów. Po pierwsze patron tej nagrody, to wybitna postać, którą miałem okazję poznać, porozmawiać i napisać o nim parę tekstów. Jeden z nich zatytułowałem "Sądecki Długosz". Drugi powód, to znakomite grono twórców oraz publikacji nominowanych do tej nagrody. Większość zaprezentowanych książek zdążyłem przeczytać i serdecznie wszystkim autorom gratuluje.  
 


Nagrodę w kategorii "Książka o Sądecczyźnie 2016" wręczyli poseł Jan Duda oraz ks. Krzysztof Prokop, proboszcz Parafii św. Stanisława Kostki w Niskowej.

- Bardzo dziękuję Kapitule Konkursu za tę nagrodę, jestem bardzo wdzięczny i zaskoczony - powiedział laureat nagrody Sławomir Wróblewski i dodał, że jest jeszcze na początku drogi naukowej, w której za wzór należy uznać patrona nagrody, ks. Bolesława Kumora. - Od samego początku, kiedy pisałem moją książkę bardzo chciałem, aby była wartościowa dla całej Sądecczyzny i to mi przyświecało podczas mojej wieloletniej pracy - podkreślił laureat. 

W wydarzeniu wziął również udział założyciel Fundacji Sądeckiej Zygmunt Berdychowski, a także przedstawiciele instytucji kultury i lokalnych samorządów. Gościem specjalnym uroczystej gali był zeszłoroczny laureat Nagrody im. ks. Bolesława Kumora - Jerzy Giza.
 


 Jerzy Leśniak
- czynny zawodowo od ponad 35 lat, publicysta i regionalista, a kiedyś dziennikarz prasy sądeckiej, członek komitetu redakcyjnego "Rocznika Sądeckiego". Jest uznanym kronikarzem dawnych i najnowszych dziejów Sądecczyzny. W swoim dorobku ma kilkanaście książek poświęconych ziemi sądeckiej, w tym leksykon "101 Sądeczan" i "Encyklopedię Sądecką". Jest współautorem wydanej w zeszłym roku "Panoranmy Sportu Sądeckiego". Jesienią tego roku ma się ukazać nowa, poszerzona wersja "Encyklopedii Sądeckiej". 
 Sławomir Wróblewski "Rycerstwo Ziemi Sądeckiej w średniowieczu"
- obszerna praca, która prezentuje zamieszkujące na Sądecczyźnie w XIII, XIV i XV wieku rody rycerskie. Autor opisuje ich heraldykę, majątki, genealogię ora działalność publiczną. Publikacja jest efektem wieloletniej pracy Sławomira Wróblewskiego, w której nie brakuje dostępnych badań naukowych, ale również nieobecnych dotąd w literaturze faktów i odkryć. Praca na źródłach pozwoliła na ważne dla naszego regionu ustalenia związane ze stosunkami społecznymi i gospodarczymi, z osadnictwem oraz lokalną kulturą.


***
Celem organizowanego przez Fundację Sądecką Konkursu o Nagrodę ks.Bolesława Kumora jest promowanie autorów pochodzących z Sądecczyzny, atakże najważniejszych dzieł podejmujących tematy związane z naszymregionem. Co istotne, sam konkurs nie wprowadza ograniczeń w kwestiigatunków literackich, stąd też wśród zgłaszanych propozycji znajdują siębardzo różne pozycje książkowe, w tym roczniki, albumy, pamiętniki,utwory literackie, poezja czy pozycje naukowe. Nagroda przyznawana jestcorocznie przez Kapitułę Konkursu, na której czele stoi przewodniczącaMariola Berdychowska.
  
 


[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

Autor: Krzysztof Witowski Dodano: 2017-02-26 09:19:44