Poniedziałek, 23 lipca 2018 Imieniny obchodzą: Brygida, Apolinary, Bogna
Szukaj:

Kalendarium z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości - lipiec

Najnowszy tom "Rocznika Sądeckiego" otwiera tekst biograficzny Bogusława Kołcza, poświęcony pamięci red. Jerzego Leśniaka. W treści pisma szczególną uwagę zwraca artykuł profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wojciecha Drelicharza i Zenona Piecha, opisujący historię herbu Nowego Sącza, z uwzględnieniem zmian, jakie zaszły w ostatnich pięciu latach w związku z wypracowaniem nowej stylistyki znaków naddunajeckiego grodu.

Wiele interesujących wątków zawierają kolejne teksty w działach "Artykuły" i "Materiały", przede wszystkim autorstwa: Sławomira Wróblewskiego "Początki chrześcijaństwa w ziemi sadeckiej" (poświęcony głównie osobie św. Świerada), Marka Smoły "Z dziejów kościoła i parafii w Biegonicach w dobie staropolskiej", Janusza Bobrka "Witkacy w Nowym Sączu", Bogusławy Pasiut "Mieczysław Ptaszek – kowal, żołnierz, nauczyciel". Do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nawiązuje artykuł Leszka Migrały pt. "Nowy Sącz od lojalizmu do niepodległości (1914–1918"). Obfity w treść tom "Rocznika…" uzupełniają teksty: ks. prof. Kazimierza Talarka, Agaty Tobiasz, Małgorzaty Mirek, Katarzyny Pławeckiej, Doroty Kudyby, Józefa Słowika i innych. Jak co roku "Rocznikowi Sądeckiemu" towarzyszy książka w ramach Biblioteki "R.S." W tym roku pionierska praca Pawła Pasternaka z Tarnowa pt. "Organy i ich twórcy na obszarze ziemi sądeckiej".

 

"Rocznik Sądecki" jest naukowym pismem regionalnym o profilu historycznym, którego pierwszy tom został wydany w Nowym Sączu na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Pismo powstało dzięki inicjatywie dr Tadeusza Mączyńskiego i skupionej wokół niego grupy animatorów życia kulturalnego, wywodzącej się z sądeckiej inteligencji okresu międzywojennego.
 

Od 1992 roku przewodniczącym Rady Naukowej "Rocznika Sądeckiego" jest prof. dr hab. Feliks Kiryk.
 

Promocja "Rocznika Sądeckiego" odbędzie się 6 lipca o godz. 14:30.
 

Lokalizacja:
Nowy Sącz, sala reprezentacyjna ratusza

Organizator:

Urząd Miasta Nowego Sącza


- To konkurs skierowany do wszystkich: fotografów profesjonalnych, amatorów, jak i tych, którzy od czasu do czasu sięgają po aparat, czy robią zdjęcia telefonem komórkowym - zachęca do udziału w konkursie Tomasz Michałowski, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miasta. – Jedynym ograniczeniem jest minimalny wiek uczestników, bo w konkursie może wziąć udział osoba, która ukończyła 16 lat.

Fotografie będą oceniane w czterech kategoriach:

  1. Sądeckie ścieżki niepodległości – miejsca i wydarzenia związane z Odzyskaniem przez Polskę Niepodległości
  2. Krajobraz miejski Nowego Sącza
  3. Architektura miejska Nowego Sącza
  4. Wydarzenia z życia Nowego
     

Jury przyzna po trzy nagrody we wszystkich kategoriach oraz ewentualnie wyróżnienia. Każdy z uczestników otrzyma dyplom, a laureaci nagrody rzeczowe. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy w Centrum Informacji Turystycznej w styczniu 2019 roku. Ponadto fotografie będą promowane w materiałach wydawniczych Urzędu Miasta.
 

Fotografie w technice cyfrowej lub analogowej można nadsyłać pocztą tradycyjną lub składać osobiście w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Szwedzkiej 2 w Nowym Sączu. Będą przyjmowane do 30 listopada 2018 roku.
 

 

 

Lokalizacja:
Miasto Nowy Sącz

Organizator:

Urząd Miasta nowego Sącza i Sądecka Grupa Fotograficzna.


8 lipca o godz. 20:00 na sądeckim rynku odbędzie się koncert plenerowy pt. "W bieli i czerwieni z muzyką wyzwoleni" z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Taki sposób uczczenia naszego narodowego święta wybrali mieszkańcy Nowego Sącza w głosowaniu do realizacji w Budżecie Obywatelskim Miasta Nowego Sącza na 2018 rok. Głównym tematem koncertu jest wolność, ujęta w różnych kontekstach historycznych, a bohaterowie to wielcy i sławni Polacy opisani w chwilach największego triumfu, najdostojniejszej chwały i najwspanialszych osiągnięć.

Celem tego koncertu jest rozbudzenie dumy sądeczan oraz gości z polskiej drogi do wolności i przypomnienie polskich zwycięstw. Chodzi o to, by nie tylko męczeństwo kojarzyło się, szczególnie młodym ludziom, z dziejami naszego narodu. Godne uwagi jest to, że w koncercie napisanym specjalnie z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę, znajdą się także sądeckie akcenty dążenia do wolności. Za scenariusz i reżyserię tego koncertu odpowiedzialny jest Marcin Kołaczkowski.

 Relacja z wydarzenia

Lokalizacja:
Rynek Nowego Sącza

Organizator:

Urząd Miasta Nowego Sącza w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.


Seniorzy z Centrum Edukacji Międzykulturowej w Nowym Sączu, działającym przy Miejskim Ośrodku Kultury, przygotowali spektakl poświęcony rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Interaktywny spektakl słowno-muzyczny pod tytułem "Z literaturą, poezją i pieśnią w 100-lecie Niepodległej Polski", opowiada o kluczowych wydarzeniach z sądeckich dróg do niepodległości Polski lat 1914-1918 oraz o dramatach rodzin dotkniętych traumą po stracie najbliższych.
 

Program poprowadzi Maria Baran
 

Wystąpią:
 

Władysława Dutka, Jolanta Kieres, Halina Komar, Zofia Homoncik, Halina Kacprzycka, Danuta Korzyńska, Bożena i Marian Kocykowie, Edward Maler, Ewa Kostecka, Józefa i Andrzej Olechowscy, Wanda Śmigielska oraz Krystyna Słaby.
 

Scenariusz i przygotowanie programu - Alicja Skalska
 

Oprawa muzyczna i akompaniament - Tomasz Wolak
 

Spektakl odbędzie się w Centrum Sądeckiego Seniora przy ulicy Jagiellońskiej 8 o godzinie 15.30. Wstęp wolny.

Lokalizacja:
Centrum Sądeckiego Seniora, ul. Jagiellońska 8

Organizator:

Centrum Edukacji Międzykulturowej w Nowym Sączu, Centrum Sądeckiego Seniora