Piątek, 16 listopada 2018 Imieniny obchodzą: Gertruda, Edmind, Małgorzata
Szukaj:

Kalendarium z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości - listopad

- To konkurs skierowany do wszystkich: fotografów profesjonalnych, amatorów, jak i tych, którzy od czasu do czasu sięgają po aparat, czy robią zdjęcia telefonem komórkowym - zachęca do udziału w konkursie Tomasz Michałowski, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji Urzędu Miasta. – Jedynym ograniczeniem jest minimalny wiek uczestników, bo w konkursie może wziąć udział osoba, która ukończyła 16 lat.

Fotografie będą oceniane w czterech kategoriach:

  1. Sądeckie ścieżki niepodległości – miejsca i wydarzenia związane z Odzyskaniem przez Polskę Niepodległości
  2. Krajobraz miejski Nowego Sącza
  3. Architektura miejska Nowego Sącza
  4. Wydarzenia z życia Nowego

Jury przyzna po trzy nagrody we wszystkich kategoriach oraz ewentualnie wyróżnienia. Każdy z uczestników otrzyma dyplom, a laureaci nagrody rzeczowe. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane podczas wystawy w Centrum Informacji Turystycznej w styczniu 2019 roku. Ponadto fotografie będą promowane w materiałach wydawniczych Urzędu Miasta.
 

Fotografie w technice cyfrowej lub analogowej można nadsyłać pocztą tradycyjną lub składać osobiście w Centrum Informacji Turystycznej przy ulicy Szwedzkiej 2 w Nowym Sączu. Będą przyjmowane do 30 listopada 2018 roku.
 

 

 

Lokalizacja:
Miasto Nowy Sącz.

Organizator:

Urząd Miasta Nowego Sącza i Sądecka Grupa Fotograficzna.


Składanie kwiatów i zapalanie zniczy pod pomnikami, modlitwa w intencji Ojczyzny, udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu!”, śpiewy patriotyczne, a nawet podróż Pociągiem Wolności – tak między innymi nowosądeczanie świętowali 11 listopada – dzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 
 

Rocznicowe obchody odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od złożenia przez zastępcę prezydenta Nowego Sącza Wojciecha Piecha, w asyście komendanta Straży Miejskiej Dariusza Górskiego, kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Alejach Wolności oraz zapalenia znicza na grobie Bronisława Pierackiego na Starym Cmentarzu. 
 

Następnie przy Grobie Legionistów na Cmentarzu Komunalnym odbyły się oficjalne uroczystości, w których wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, liczne poczty sztandarowe szkół i organizacji sądeckich. Tam też przemówił Wojciech Piech – zastępca prezydenta Nowego Sącza.
 


 

"Drodzy Sądeczanie, patrioci! Sto lat temu, po 123 latach rozbiorów, a na Sądecczyźnie po 148 latach mógł zabrzmieć Mazurek Dąbrowskiego. Polska powróciła na mapę Europy. Wracamy do wydarzeń sprzed wieku, bo to nasz obowiązek wobec historii i tych, którzy ją kreowali: bohaterów znanych z imienia i nazwiska i tych licznych bezimiennych. Wracamy do tamtych chwil, bo to nasze święto, bo bez tych bohaterów, kto wie, może nie moglibyśmy się tutaj spotkać. Oddajemy więc hołd uczestnikom tragicznie zakończonych zrywów niepodległościowych: Powstania Listopadowego w 1831 roku, próby uwolnienia się od zaborców w 1848 roku i Powstania Styczniowego w 1863 roku. Dla tych organizacji, stowarzyszeń i ruchów naszych poprzedników, którzy nie pogodzili się z utratą suwerenności, zawołanie „Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały” nie było frazesem, ani pustosłowiem. Dla Polski gotowi byli na największe poświęcenia, prześladowania, więzienie, zsyłki, a nawet ofiarę ostateczną.


Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Najjaśniejszą Rzeczpospolitą Polską to wspomnienie I wojny światowej, wspomnienie rodaków walczących często bratobójczych zmaganiach mundurach wrogich armii, wojny zważonej milionami ofiar. Ale wojny paradoksalnie oczekiwanej przez naszych antenatów. Wojny, która choć niosąc śmierć, pożogę i zniszczenie, dawała nadzieję na odzyskanie niepodległości.

To nie przypadek, że tę rocznicę obchodzimy tu, na Cmentarzu Komunalnym, pod Pomnikiem Legionistów. Wspominamy i oddajemy cześć tym wszystkim legionistom, druhom spod znaku "Sokoła" i drużyn strzeleckich, dzięki którym Polonia Restituta. Oddajemy honor wszystkim bezimiennym patriotom, którzy niezłomnie wierzyli, że Polska będzie wolna, suwerenna i niepodległa.
 
 

Przy okazji dzisiejszego święta wspominamy, że sądeczanie mają szczególny powód do zaakcentowania. Nowy Sącz wybił się na niepodległość kilkanaście dni wcześniej, niż pozostałe części Polski. 31 października 1918 roku w spontanicznej akcji członków podziemnych grup Polskiej Organizacji Wojskowej, byłych legionistów i polskich oficerów armii austriackiej rozbrojono i przepędzono Austriaków z miasta, a sądeccy kolejarze na budynku dworca wywiesili transparent z napisem: "Wolna, Zjednoczona, Niepodległa Polska”.

 

Obchodzona dziś rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest też dla nas okazją do uhonorowania "ikony" Odrodzonej - komendanta Związku Strzeleckiego, komendanta Legionów Polskich, późniejszego marszałka i naczelnika państwa polskiego Józefa Piłsudskiego. To stamtąd dzisiaj wracamy na to miejsce, gdzie przed chwilą złożyliśmy wiązanki kwiatów w imieniu miasta i wszystkich mieszkańców. Szanowni Państwo! Sądzę, że obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w naszym mieście były godne i stosowne  do tej niepowtarzalnej rocznicy. Włączyły się w nie szkoły, organizacje pozarządowe, placówki kultury, a także instytucje podległe prezydentowi. Obok Dębu Wolności, posadzonego przed stu laty na Sądeckich Plantach zasadziliśmy Dąb Niepodległości, podarowany społeczności "długoszowej rodziny" przez pierwszą parę Rzeczypospolitej Polskiej – prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonki Agatę Kornhauser-Dudę. Doczesne szczątki legionisty, piłsudczyka, ministra i generała Bronisława Pierackiego powróciły na pierwotnie przewidziane miejsce, do odtworzonego mauzoleum. Przy Alejach Wolności stanął godny i okazały pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Odsłonięty kilkanaście dni temu, jest spełnieniem woli naszych poprzedników, którym nie udało się uhonorować Józefa Piłsudskiego monumentem, tuż po jego śmierci. Na mury Baszty Kowalskiej powróciły odtworzone tablice żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich, poległych w wojnie 1920 roku z bolszewikami. To najważniejsze akcenty naszych sądeckich obchodów stulecia odzyskania niepodległości […].
 
 

Pod Pomnikiem Legionistów złożono kwiaty oraz zapalono znicze. 
 

Znicz zapalony został także na grobie Romana Sichrawy, burmistrza Nowego Sącza w latach 1924-1934. 
 

 [POBIERZ ZDJĘCIA]
 

         
         
         
         
         
         
         
         

 
 

W intencji Ojczyzny odbyła się msza święta w kościele pod wezwaniem świętego Kazimierza, której przewodniczył proboszcz parafii ksiądz dr Jan Siedlarz przy udziale księdza dr Jerzego Jurkiewicza oraz kapelana Karpackiego Oddziału Straży Granicznej księdza Roberta Młynarczyka.
 


 

Płomienne kazanie w duchu patriotycznym, zakończone oklaskami wiernych, wygłosił długoletni proboszcz parafii świętego Kazimierza w Nowym Sączu, ksiądz emeryt, prałat Stanisław Czachor.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA]
 

 
 

Pod Dębem Wolności na Sądeckich Plantach licznie zgromadzeni sądeczanie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu!". Wspólnie z udziałem Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny Dolnej pod batutą Tadeusza Szkarłata, zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.
 

Następnie odbyły się tam śpiewy patriotyczne z udziałem harcerzy Komendy Hufca w Nowym Sączu – uczestnikami IX Gry Miejskiej im. hm. Ireny Styczyńskiej „Melduję Niepodległość” oraz wokalistów i recytatorów z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.
 

 [POBIERZ ZDJĘCIA]
 

         
         
         
         
         
         
         
         
         

 
 

Sądeczanie wzięli również udział w akcji "Niepodległa do Hymnu!" na sądeckim Rynku. W samo południe z fontanny przy ratuszu popłynęły dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, a sądeczanie wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

[POBIERZ ZDJĘCIA]


 

Kolejnym niepodległościowym akcentem w Nowym Sączu, był pociąg Wolności - pociąg retro z Nowego Sącza do Chabówki. 

[POBIERZ ZDJĘCIA]
 

 

 

Aktorzy Teatru Robotniczego im Bolesława Barbackiego dla sądeczan wystawili sztukę Zygmunta Nowakowskiego pod tytułem "Gałązka rozmarynu" w reżyserii Janusza Michalika. 
 

Jest początek sierpnia 1914 r. W krakowskich Oleandrach formuje się pierwsza kompania kadrowa. Przybywają ochotnicy ze wszystkich stron podzielonego zaborem kraju. Różni ich wiele, łączy wiara w sens walki o niepodległą i sprawiedliwą Polskę oraz gotowość do największych poświęceń. Sztuka Nowakowskiego ukazuje genezę i narastanie dążeń niepodległościowych w społeczeństwie polskim, z uwzględnieniem wszelkich różnic politycznych, obyczajowych, społecznych a nawet językowych. „Gałązka” służy również budowaniu mitu, legendy marszałka Piłsudskiego, chociaż sam Naczelnik nie bierze bezpośredniego udziału w akcji dramatu.
 

[POBIERZ ZDJĘCIA - autor: A. Rams] 
 

 

Lokalizacja:
Składanie kwiatów i zapalanie zniczy pod pomnikami, modlitwa w intencji Ojczyzny, udział w ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu!”, śpiewy patriotyczne, a nawet podróż Pociągiem Wolności – tak między innymi nowosądeczanie świętowali 11 listopada – dzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Organizator:

Oficjalne uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości odbędą się na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu, w kościele św. Kazimierza i pod Dębem Wolności na sądeckich Plantach. W tym dniu sądeczanie będą mieli okazję uczestniczyć także w innych wydarzeniach: śpiewach patriotycznych, spektaklu teatralnym, pikniku patriotycznym, a nawet w podróży "pociągiem wolności".
 


 

Prezydent Miasta Nowego Sącza – Ryszard Nowak zaprasza na oficjalne uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada. Program uroczystości:
 

Godzina 10:00 - Cmentarz Komunalny w Nowym Sączu – pomnik Legionistów
 

• odśpiewanie hymnu państwowego
• okolicznościowe przemówienie Prezydenta Miasta Nowego Sącza
• złożenie wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem przez parlamentarzystów sądeckich, organizacje kombatanckie i przedstawicieli władz samorządowych w Nowym Sączu
• występ Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny Dolnej pod batutą Tadeusza Szkarłata
 

Godzina 11:00 - kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu
 

• msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych i Parafialno-Gminnej Orkiestry Dętej z Łososiny Dolnej pod batutą Tadeusza Szkarłata
 

O godzinie 12:15 pod Dębem Wolności rozpoczną się śpiewy patriotyczne z udziałem harcerzy Komendy Hufca w Nowym Sączu – uczestników IX Gry Miejskiej im. hm. Ireny Styczyńskiej „Melduję Niepodległość” oraz wokalistów i recytatorów z Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu.
 

AKCJA "NIEPODLEGŁA DO HYMNU!" TAKŻE W NOWYM SĄCZU
 

11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zostanie odśpiewany hymn Polski. Mazurek Dąbrowskiego zostanie odegrany o godzinie 12:00 w dwóch miejscach Nowego Sącza: na sądeckim rynku oraz pod Dębem Wolności na Sądeckich Plantach.
 


 Informacje na temat akcji znajdują się na stronie www.niepodlegla.gov.pl
 

"GAŁĄZKA ROZMARYNU" - spektakl w wykonaniu Teatru Robotniczego im. B. Barbackiego w Nowym Sączu
 


 

AUTOBUS NIEPODLEGŁOŚCI - pełen poezji i muzyki

Sądecki Klub Literacki, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości a także z okazji 70-lecia istnienia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu, organizuje w niecodzienną akcję - poeci w autobusach będą czytać poezję patriotyczną przy muzyce m.in. Fryderyka Chopina.
 

 RODZINNY FESTYN PATRIOTYCZNY odbędzie się w Miasteczku Galicyjskim przy ulicy Lwowskiej 226 

WYSTAWA "DO CIEBIE, POLSKO. W STULECIE CZYNU LEGIONOWEGO"
 

W sali wystawowej ratusza w Miasteczku Galicyjskim oglądać można wystawę "Dla Ciebie, Polsko. W stulecie czynu legionowego", prezentująca trudne i skomplikowane losy Polskich legionów w latach I wojny światowej, od czasu wymarszu z krakowskich Oleandrów w sierpniu 1914 r. do chwili odzyskania niepodległości. 

100 PRZEBOJÓW NA 100-LECIE
 

O godzinie 16:30 w sali Ignacego w parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu rozpocznie się 24. Sądeckie Patriotyczne Śpiewanie. O 18:30 w kościele kolejowym odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny.
 "POCIĄG WOLNOŚCI" - historyczna podróż w czasie pociągiem retro z Nowego Sącza do Chabówki 

 Przejazd historycznym pociągiem specjalnym, złożonym z lokomotywy parowej oraz odrestaurowanych, zabytkowych wagonów pasażerskich z lat 1920 – 1930 na trasie kolejowej Nowy Sącz – Chabówka odbędzie się 11 listopada 2018 r. W programie udział grup rekonstrukcji historycznych z okresu 1914-1918 ze szczególnym uwzględnieniem jednostek działających w regionie sądecko – limanowskim, prelekcja historyczną  w wagonach, wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego". 
  

Szczegóły na stronie Kolejegalicyjskie.pl  

Lokalizacja:
Oficjalne uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości odbędą się na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu, w kościele św. Kazimierza i pod Dębem Wolności na sądeckich Plantach. W tym dniu sądeczanie będą mieli okazję uczestniczyć także w innych wydarzeniach: śpiewach patriotycznych, spektaklu teatralnym, pikniku patriotycznym, a nawet w podróży "pociągiem wolności".

Organizator:


Sądecki Klub Literacki, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości a także z okazji 70-lecia istnienia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu, organizuje w dniu 11 listopada niecodzienną akcję poetycką. 

W dniach od 5 do 11 listopada, wewnątrz autobusów MPK, w których nie ma reklam, wklejone będą wiersze członków klubu - utwory poświęcone tematyce patriotycznej i niepodległościowej. 

- Natomiast w dniu 11 listopada, od godz. 10 aż do wieczora, będziemy jeździć w autobusie i czytać wiersze przy muzyce m.in. Fryderyka Chopina. Będzie to Autobus Niepodległości, pełen poezji i muzyki - zapowiada Joanna Babiarz z Sądeckiego Klubu Literackiego. 

 
Lokalizacja:
Nowy Sącz - autobusy miejskie

Organizator:

Sądecki Klub Literacki


Jubilaei Cantus - Śpiew Jubileuszowy narodził się w listopadzie 1995 roku - w miesiącu, który dla sądeczan ma znaczenie szczególne, gdyż - obok obchodzonego przez całą Polskę Święta Niepodległości -  8 listopada przypada data nadania praw miejskich Nowemu Sączowi. Tegoroczna edycja będzie poświęcona jubileuszowi 100-lecia niepodległości Polski. 
 

Szczegółowy program będzie udostępniony na stronie organizatora: www.mcksokol.pl
 

Lokalizacja:
Małopolskie Centrum Kultury "Sokół"

Organizator:

Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu.


Widowisko teatralno-muzyczne według sztuki Zygmunta Nowakowskiego pod tytułem "Gałązka rozmarynu" w wykonaniu Teatru Robotniczego imienia Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu.

 

Lokalizacja:
Nowy Sącz

Organizator:

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu


Składanie kwiatów pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego, wspólne śpiewanie hymnu, uroczysty przemarsz ulicami miasta, śpiewanie pieśni patriotycznych a wreszcie wręczenie nagród - te wydarzenia złożyły się na dzisiejsze (14 listopada) podsumowanie Turnieju Szkół, zorganizowanego przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu wzięło udział ok. 900 uczestników.   

Rozpoczęcie wydarzenia nastąpiło pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zebrali się uczniowie sądeckich przedszkoli, szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami i dyrektorami.

- Szanowni Państwo dyrektorzy, drodzy opiekunowie grup, nauczyciele, kochane dzieci, także te najmłodsze, z sądeckich przedszkoli, drodzy uczniowie. Niezmiernie się cieszę, myślę, że ta że dzisiaj w ten piękny dzień, spotykamy się w tym wyjątkowym miejscu dla sądeczan, w szczególności dla kolejnych pokoleń sądeczan. Właśnie dla Was. Bardzo się cieszę, że właśnie w ten sposób możemy podsumować wszystkie inicjatywy, które Państwo podjęliście, nie tylko w ramach Turnieju Szkół, który był realizowany przez cały rok, ale szereg różnych inicjatyw podejmowanych przez wszystkie jednostki oświatowe a upamiętniających to wyjątkowe wydarzenie, jakim jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Bardzo wam dziękuję za te wszystkie piękne inicjatywy i tym, że mamy wolną, niepodległą Polskę - powiedział dyrektor Wydziału Edukacji Józef Klimek, po czym, wraz z Zespołem Regionalnym „Sądeczoki” z Pałacu Młodzieży, wszyscy zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie złożyli również wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Wartę honorową pełnili sądeccy Strzelcy. 

Kilka słów o Józefie Piłsudskim i jego związkach z Nowym Sączem i Sądecczyzną wygłosił sądecki historyk, dr Łukasz Połomski.

[POBIERZ ZDJĘCIA]
 

       
         
         
         
         
         
         
         
         
         

 

Następnie uczniowie przemaszerowali Alejami Wolności na sądeckie Planty. Na sądeckim Rynku natomiast uczestnicy spotkali się z prezydentem miasta Nowego Sącza Ryszardem Nowakiem oraz odebrali nagrody. 

- Drodzy uczniowie, szanowna dyrektorzy i nauczyciele. Jestem pod wielkim wrażeniem dzisiejszego spotkania, wiem jednak, że przez cały rok uczestniczyliście w wielu innych wydarzeniach, uświetniając i upamiętniając stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To dla mnie niezwykle ważna uroczystość, która trwała przez cały rok i jeszcze trawa. Wasze zaangażowanie daje dowód, że nie tylko nauczyciele i dyrekcja dba, myśli o tym, by trwała pamięć, bo oddawać cześć tym, którzy na to zasłużyli walcząc o naszą niepodległość, ale także wy zasługujecie na to, bo angażowaliście się znakomicie, z sercem. Serdecznie Wam za to dziękuję - powiedział prezydent. 
 


 

- Wydaje się, że jest to jedyny taki rok, w którym tak mocno akcentowaliśmy te uroczyści. Proszę jednak pamiętać, że co roku jest taka rocznica i co roku powinniśmy pamiętać o tych, których już nie ma między nami, ale dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce. Gratuluję wszystkim laureatom i tym, którzy otrzymają wyróżnienia za to zaangażowanie. Dziękuję panu dyrektorowi Klimkowi jak również całemu Wydziałowi Edukacji za to, że tak znakomicie poprowadził te uroczystości. Wiele imprez, koordynacja była znakomita – dodał. 

Wyniki Turnieju Szkół: 

Szkoły podstawowe: 


I miejsce - SP nr 20 (10 tys. zł) 

II miejsce - SP nr 7 (7 tys. zł)

III miejsce - SP nr 11 (5 tys. zł) 

Wyróżnienia - SP nr 8, SP nr 15, SP nr 18 (1 tys. zł)  

Szkoły ponadgimnazjalne: 

I miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 (10 tys. zł) 

II miejsce - Zespół Szkół nr im. Sybiraków (7 tys. zł) 

III miejsce – Zespół Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej (5 tys. zł) 

Wyróżnienia: Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół nr 3, Zespół Szkół nr 4 (1 tys. zł) 

Nagrody ufundował Urząd Miasta Nowego Sącza.

Spotkanie zakończył występ artystyczny uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej nr 8. 

[POBIERZ ZDJĘCIA]
 

         
         
         
         
         


 

Lokalizacja:
Składanie kwiatów pod pomnikiem marszałka Piłsudskiego, wspólne śpiewanie hymnu, uroczysty przemarsz ulicami miasta, śpiewanie pieśni patriotycznych a wreszcie wręczenie nagród - te wydarzenia złożyły się na dzisiejsze (14 listopada) podsumowanie Turnieju Szkół, zorganizowanego przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W wydarzeniu wzięło udział ok. 900 uczestników.

Organizator:

Wydział Edukacji Urzędu Miasta nowego Sącza, pałac Młodzieży w Nowym SączuW II Turnieju Niepodległości w rugby dla dzieci i młodzieży, który w sobotę odbył się na stadionie sportowym w Zawadzie, uczestniczyły drużyny z Nowego Sącza, Krakowa i Rudy Śląskiej. Rozgrywki prowadzono w kategorii mikrus, mini-żak i żak.
W poszczególnych kategoriach wygrały drużyny Bajtle Ruda Śląska w mini żaku i NHRK Kraków w żaku. W najmłodszej kategorii mikrus wystąpiły drużyny Biało-Czarni Nowy Sącz, Bajtle Ruda Śląska i NHRK Kraków. Wszystkie mikrusy otrzymały pamiątkowe medale, a kapitanowie odebrali puchary.

Turniej został zorganizowany dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.  Sponsorzy turnieju: PSE S.A. - Polskie Sieci Elektroenergetyczne, ZEW Niedzica, Fakro i Subway Nowy Sącz.


MINI-ŻAK: Bajtle Ruda Śląska, Biało-Czarni Nowy Sącz, NHRK I Kraków, NHRK II Kraków

Wyniki:

Bajtle Ruda Śląska - NHRK I Kraków 7- 3
NHRK II Kraków - Biało – Czarni Nowy Sącz  4 – 3
Bajtle Ruda Śląska - Biało – Czarni Nowy Sącz  13 – 0
NHRK I Kraków - NHRK II Kraków 13 – 1
Biało – Czarni Nowy Sącz  - NHRK I Kraków 1 – 10
Bajtle Ruda Śląska - NHRK II Kraków 13 - 0

Klasyfikacja:

1.Bajtle Ruda Śląska

2.NHRK I Kraków

3.NHRK II Kraków

4.Biało – Czarni Nowy Sącz 

 

ŻAK: NHRK Kraków, Bajtle Ruda Śląska, Biało-Czarni Nowy Sącz

Wyniki:

Biało- Czarni Nowy Sącz  – Bajtle Ruda Śląska  2 – 6, 0 - 7

NHRK Kraków – Biało- Czarni Nowy Sącz  7 – 1, 8 - 0

Bajtle Ruda Śląska  - NHRK Kraków 2 – 6, 2 – 3

Tabela:

1.NHRK Kraków

2.Bajtle Ruda Śląska  

3.Biało- Czarni Nowy Sącz  

[POBIERZ ZDJĘCIA]
 

     
     
 
Lokalizacja:

Organizator:

Pałac Młodzieży w Nowym Sączu jest organizatorem koncertu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, który odbędzie się 3 listopada o godzinie 17:00 w sali im. Stanisława Małachowskiego nowosądeckiego ratusza. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak.
 

 

Jako Pałac Młodzieży rozpoczęliśmy świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości Sądeckim Konkursem Recytatorskim „Niepodległa Malowana Wierszem”, dlatego koncert „Niepodległa Malowana Pieśnią” będzie pięknym nawiązaniem i klamrą zamykającą ten wyjątkowy okres, kiedy w tak uroczysty sposób wyrażamy nasz patriotyzm – podkreśla dyrektor Pałacu Młodzieży Milenia Małecka-Rogal. – Szczególne podziękowania należą się Janowi Zygmuntowi, który jest nie tylko pomysłodawcą koncertu, ale również jego głównym reżyserem od strony muzycznej – dodaje.
 

Głównymi bohaterami tego muzycznego wydarzenia będą obecni i byli członkowie kapeli oraz Zespołu Regionalnego Sądeczoki, a skład muzyków uzupełnią nauczyciele Pałacu Młodzieży. Podczas koncertu usłyszymy nie tylko tradycyjne piosenki patriotyczne, ale także twórczość regionalną, którą od blisko czterech dziesięcioleci pielęgnuje zespół Sądeczoki.
 

Wśród solistów wystąpią: Joanna Albyrzkowska-Clifford, Anna Moszycka, Katarzyna Rogal i Rafał Kuźma. Zachętą do wspólnego wykonywania poszczególnych piosenek wraz z artystami będą przygotowane specjalnie na tę okazję śpiewniki patriotyczne.
 

Lokalizacja:
Sala reprezentacyjna ratusza

Organizator:

Pałac Młodzieży