Niedziela, 22 maja 2022 r.    Imieniny obchodzą: Helena, Wiesława, Roma


Kategoria: Wydarzenia

80. rocznica rozpoczęcia akcji „Reinhardt”.

Delegacja Miasta Nowego Sącza z dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej iKultury dr Marcinem Porębą na czele, uczestniczyła w ceremonii upamiętniającej ofiary zbrodniczej niemieckiej Akcji „Reinhardt” na terenie Muzeum i Miejsca Pamięci wBełżcu.

Delegacja Miasta Nowego Sącza z dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury Marcinem Porębą.


W uroczystości zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej oraz samorządów Lubelszczyzny, Podkarpacia i Małopolski, Kościołów i związków wyznaniowych, w tym naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz środowiska kombatanckie.

Tablica ofiar "Reinhardt"


Podczas ceremonii odprawiona została modlitwa w intencji ofiar obozu, a na koniec uczestnicy uroczystości, w tym delegacja Nowego Sącza wraz z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza, oddali hołd ofiarom ludobójstwa, zapalając znicze w niszy Ohel. Złożony został również wieniec od Prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla.

Teren Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu.


Nocą z 16 na 17 marca 1942 r. do obozu Zagłady w Bełżcu przybyły pierwsze transporty Żydów z Lublina i Lwowa. Działaniom tym Niemcy nadali kryptonim „Aktion Reinhardt” – na cześć szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinharda Heydricha. Ofiary operacji Reinhardt zabijano głównie w specjalnie zorganizowanych niemieckich obozach zagłady w Treblince, Bełżcu i Sobiborze. Miejscem kaźni był również obóz koncentracyjny na Majdanku. Ludobójstwo Żydów w Generalnym Gubernatorstwie było integralną częścią przeprowadzanego przez władze Trzeciej Rzeszy „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w Europie”.

W ramach „Aktion Reinhardt” 23 sierpnia 1942 r. Niemcy przeprowadzili ostateczną likwidację nowosądeckiego getta, w trzech transportach, w dniach 23, 25, 28 sierpnia 1942 r., tysiące dzieci, kobiet i mężczyzn, sądeckich Żydów, wywieziono do obozu śmierci w Bełżcu. Ich prochy spoczywają w masowych mogiłach rozrzuconych na obszarze obecnego Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu.

fot. Katarzyna Gajda-Bator.

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2022-03-17 15:12:18