Sobota, 31 lipca 2021 r.    Imieniny obchodzą: Ignacy, Helena, Ilona


Kategoria: Wydarzenia

19 marca - imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego

Prezydent Ludomir Handzel złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Obchody imienin Honorowego Mieszkańca Miasta, to tradycja, przywrócona przez Prezydenta dwa lata temu.Wówczas imieniny Józefa Piłsudskiego były obchodzone w Nowym Sączu po raz pierwszy od 80 lat. Z uwagi na obowiązujący obecnie stan zagrożenia epidemicznego, dzisiejsze wydarzenie miało skromniejszy charakter. 

Prezydent Ludomir Handzel pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudzkiego.

 

***

Dzień ten, już w dwudziestoleciu międzywojennym stał się okazją nie tylko do składania tradycyjnych życzeń, ale również do wyrażania wdzięczności Naczelnemu Wodzowi i Naczelnikowi Państwa, który wskrzesił niepodległość Rzeczypospolitej.

Początki wydarzenia sięgają czasów legionowych, aż do roku 1915, gdy wGrudzynach koło Jędrzejowa przedstawiciele korpusu oficerskiego I Brygady Legionów przekazali Komendantowi złoty zegarek z okolicznościowym napisem.

Plakat z okazji imienin Józefa Piłsudzkiego

Już w 1918 roku do osadzonego w magdeburskiej twierdzy Piłsudskiego napłynęło kilka tysięcy kartek i listów z życzeniami (przekazanych po uwolnieniu), a podczas pierwszych imienin w wolnej Polsce Belweder był wręcz szturmowany przez chcących osobiście złożyć życzenia Naczelnikowi Państwa.

Tak już pozostało i dzień 19 marca stał się ogólnonarodowym świętem Józefa Piłsudskiego, obchodzonym w różnych formach jako dowód wdzięczności zaNiepodległość przez cały okres II Rzeczypospolitej, również w Nowym Sączu organizowano okolicznościowe msze święte i uroczyste pochody.

    

 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2021-03-19 08:37:53