Sobota, 31 lipca 2021 r.    Imieniny obchodzą: Ignacy, Helena, Ilona


Kategoria: Wydarzenia

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Kazimierza Pierackiego z okazji 130. rocznicy urodzin oraz 80. rocznicy śmierci.

Ludomir Handzel Prezydent Miasta Nowego Sącza odsłonił dziś w gmachu IV Liceum Ogólnokształcącego Sportowego tablicę memoratywną, upamiętniającą postać Kazimierza Pierackiego.

Ludomir Handzel Prezydent Miasta Nowego Sącza odsłania tablicę memoratywną, upamiętniającą postać Kazimierza Pierackiego.

Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Sądeckiego Towarzystwa Patriotycznego przy współpracy z IV LO Sportowym oraz Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Prezydent Ludomir Handzel objął wydarzenie honorowym patronatem.

tablica memoratywna, upamiętniającą postać Kazimierza Pierackiego.


- Cieszę się, że spotkaliśmy by uczcić tak wybitnego Nowosądeczanina. Miasto Nowy Sącz prowadzi aktywną politykę historyczną. Pamiętamy o tych, którzy urodzili się w naszym mieście i przynoszą obecnym mieszkańcom powód do dumy. Myślę, że uczniowie tej szkoły będą podtrzymywać pamięć o tym wybitnym nowosądeczaninie – powiedział prezydent Ludomir Handzel.


Kazimierz Pieracki był organizatorem sądeckiej działalności niepodległościowej. W czasie pobierania nauk w I Gimnazjum w Nowym Sączu należał do Organizacji Młodzieży Narodowej. Od 1909 roku działał w Związku Walki Czynnej jako instruktor drużyny, natomiast dwa lata później był w grupie założycieli sądeckiego Związku Strzeleckiego. To właśnie Kazimierz Pieracki stanął na czele sześćdziesięciu rekrutów, których poprowadził do krakowskich Oleandrów celem zaciągnięcia się do Legionów Polskich i walki o wolność Polski. Był wiceministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, żołnierzem Legionów Polskich, członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej, a nade wszystko pedagogiem, działaczem społecznym i nauczycielem. W czasie drugiej wojny światowej prowadził aktywną działalność konspiracyjną. Kierując Komisją Oświecenia Publicznego, funkcjonującą pod niemiecką okupacją, został aresztowany 28 lipca 1940 r. Był przetrzymywany i torturowany w więzieniu na Pawiaku. Po ciężkim śledztwie, podczas którego nie wyjawił żadnych informacji, został 1 lutego 1941 roku przewieziony do KL Auschwitz. Nadano mu numer obozowy: 9657. 21 lutego 1941 roku został tam zamordowany.


Inicjatywa podjęta przez Ludomira Handzla Prezydenta Miasta Mowego Sącza oraz Sądeckie Towarzystwo Patriotyczne ma na celu przywrócenie należnej pamięci Kazimierzowi Pierackiemu, wybitnemu synowi ziemi sądeckiej.

[POBIERZ ZDJĘCIA]

            

Autor: Biur Prasowe UM
Dodano: 2021-02-23 15:47:33