Niedziela, 20 czerwca 2021 r.    Imieniny obchodzą: Bogna, Bożena, Florentyna


Kategoria: Wydarzenia

40. Rocznica zakończenia strajku w nowosądeckim ratuszu.

Prezydent Ludomir Handzel wraz Andrzejem Szkaradkiem, legendą nowosądeckiej Solidarności i przedstawicielami NSZZ Solidarność (Krzysztof Kotowicz – członek prezydium Zarządu Regionu Małopolska, Piotr Masłowski, Marcin Jasiński przewodniczący komisji zakładowej PKP Cargo S.A. w Nowym Sączu) upamiętnił 40. rocznicę zakończenia strajku w nowosądeckim ratuszu. Delegacja złożyła kwiaty pod krzyżem, który protestujący w 1981 roku zawiesili w sali reprezentacyjnej Ratusza.

Na zdjęciu Prezydent Ludomir Handzel wraz z Zastępcą Magdaleną Majką i  Andrzejem Szkaradkiem  i osobami z nowosądeckiej Solidarności.

Od 9 do 11 stycznia 1981 trwał strajk okupacyjny w nowosądeckim ratuszu podjęty przez grupę kilkudziesięciu członków NSZZ „Solidarność” z obszaru dawnego województwa nowosądeckiego, w odpowiedzi na arogancję komunistycznej władzy, która utrudniała organizowanie związku. Było to pierwsze takie wydarzenie w PRL, odbyło się ono szerokim echem w całym kraju.

Na zdjęciu Zastępca prezydenta Magdalena Majka wraz z Krzysztofem Kotowiczem – członkiem prezydium Zarządu Regionu Małopolska

W niedzielę 11 stycznia 1981 roku, w obliczu zagrożenia użycia siły ze strony zmasowanych oddziałów Milicji Obywatelskiej strajkujący zdecydowali się opuścić salę ratusza.

Czarnobiałe zdjęcie Strajku Okupacyjnego pod Ratuszem

W 1981 roku protestujący przynieśli ze sobą krzyż, który zawiesili z potrzeby serca na sali obrad ratusza, w okresie PRL komunistyczne władze nie dopuszczały do używania symboliki religijnej w obiektach publicznych. Krzyż powrócił do ratusza w 2011 roku jako widoczny znak i pamiątka historycznych wydarzeń.

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2021-01-11 16:26:16