BIP - Miasto Nowy Sącz Facebook Nowy SączNowy Sącz w serwisie YouTube.com

Miasto Nowy Sącz

Nowy Sącz - dworzec kolejowy Nowy Sącz - panorama Nowy Sącz - Baszta Kowalska Nowy Sącz o zachodzie słońca - panorama Sądecki ratusz - święto narodowe Sądecki ratusz - wiosna Baszta Kowalska z lotu ptaka

Kategoria: Wydarzenia

81. rocznica śmierci gen. Józefa Kustronia

Dziś obchodzimy 81. rocznicę śmierci gen. Józefa Kustronia, bohaterskiego dowódcy, dla którego prawo, godność i żołnierski honor były wartościami najwyższymi. Z tej okazji Zastępca Prezydenta Magdalena Majka wraz z Dyrektorem Komunikacji Społecznej i Kultury Marcinem Porębą złożyli kwiaty na grobie generała na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu.

Po uroczystościach na Cmentarzu Komunalnym władze miasta udały się do Zespołu Szkół Elektryczno- Mechanicznych, aby tam wraz z dyrekcją i uczniami, uczcić pamięć patrona szkoły.

- Wszystkim bardzo dziękuję za to, że ta uroczystość co roku się odbywa. Myślę, że postać generała Kustronia, osoby niezłomnej w bardzo pozytywny sposób rzutuje na charakter waszej szkoły. Na to, że jesteście znani jako jedna z najlepszych szkół w Nowym Sączu. Myślę, że w pewnym stopniu zawdzięczacie to też swojemu patronowi, ale i temu, że umiecie uczcić jego pamięć. Za to ogromne podziękowania – powiedziała zastępca prezydenta Magdalena Majka.

Generał brygady Józef Kustroń urodził się w Stryju w 1892 r., ale związany jest też z naszym miastem. To tutaj przeniosła się jego rodzina. W Nowym Sączu spędził swoją młodość. Jego życie to przykład losu patrioty, który najpierw musiał walczyć o niepodległość, a potem jej bronić. Członek Związku Strzeleckiego, żołnierz Legionów, uczestnik I Wojny Światowej i kampanii przeciwko bolszewikom, a w końcu dowódca 21. Dywizji Piechoty Górskiej w Bielsku-Białej próbując wyprowadzić swoją jednostkę z okrążenia, poległ 16 września 1939 roku pod Ułazowem na Lubelszczyźnie. W chwili śmierci miał na piersi Srebrny Krzyż Virtuti Militari, otrzymany za wojnę 1919 – 1920 roku.

[POBIERZ ZDJĘCIA]

                

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-09-16 13:05:25