Piątek, 22 października 2021 r.    Imieniny obchodzą: Filip, Halka, Kordian, Przybysław


Kategoria: Wydarzenia

Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego

Prezydent Ludomir Handzel złożył kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Obchody imienin Honorowego Mieszkańca Miasta, to tradycja, przywrócona przez prezydenta w ubiegłym roku.  Wówczas imieniny Józefa Piłsudskiego były obchodzone w Nowym Sączu po raz pierwszy od 80 lat. Z uwagi na obowiązujący obecnie stan zagrożenia epidemicznego, dzisiejsze wydarzenie miało charakter skromniejszy, niż w ubiegłym roku.

Imieniny Marszałka Piłsudskiego

Razem z Prezydentem pod pomnik Józefa Piłsudskiego przyszli przedstawiciele Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW, na czele z Komendantem Głównym bryg. Sławomirem Szczerkowskim.
 

***

Dzień ten, już w dwudziestoleciu międzywojennym stał się okazją nie tylko do składania tradycyjnych życzeń, ale również do wyrażania wdzięczności Naczelnemu Wodzowi i Naczelnikowi Państwa, który wskrzesił niepodległość Rzeczypospolitej. 

Początki wydarzenia sięgają czasów legionowych, aż do roku 1915, gdy w  Grudzynach koło Jędrzejowa przedstawiciele korpusu oficerskiego I Brygady Legionów przekazali Komendantowi złoty zegarek z okolicznościowym napisem.

Już w 1918 roku do osadzonego w magdeburskiej twierdzy Piłsudskiego napłynęło kilka tysięcy kartek i listów z życzeniami (przekazanych po uwolnieniu), a podczas pierwszych imienin w wolnej Polsce Belweder był wręcz szturmowany przez chcących osobiście złożyć życzenia Naczelnikowi Państwa. 

Tak już pozostało i dzień 19 marca stał się ogólnonarodowym świętem Józefa Piłsudskiego, obchodzonym w różnych formach jako dowód wdzięczności za  Niepodległość przez cały okres II Rzeczypospolitej, również w Nowym Sączu organizowano okolicznościowe msze święte i uroczyste pochody.

 
Imieniny Marszałka Piłsudskiego Imieniny Marszałka Piłsudskiego Imieniny Marszałka Piłsudskiego

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-03-19 15:50:42