Poniedziałek, 27 września 2021 r.    Imieniny obchodzą: Wincenty, Justyna, Justyn


Kategoria: Wydarzenia

Patent oficerski dla śp. Piotra Gizy

W sali reprezentacyjnej Ratusza odbyła się uroczystość wręczenia patentu oficerskiego rodzinie śp. Piotra Gizy, mianowanego pośmiertnie na stopień podporucznika za zasługi na rzecz obronności państwa.  Patent oficerski z rąk prezydenta Ludomira Handzla oraz Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie płk Marcina Żala odebrał potomek śp. Piotra Gizy, Jan Ruchała. 

- Sądecczyzna i cała południowa Małopolska to miejsce, które wielokrotnie udowadniało, że Polacy potrafią pracować dla Polski, ale również walczyć o jej niepodległość i byt – mówił prezydent Ludomir Handzel. - Dzisiaj symbolicznie chciałem podziękować wszystkim bohaterom tym znanym i nieznanym. Taka uroczystość jak dzisiejsza pokazuje nam, jaką drogą powinna zmierzać młodzież i cieszę się, że nosi ona nasze polskie mundury. Widać jak bardzo kocha polską naszą ziemię.

Po wystąpieniu prezydenta Ludomira Handzla został odczytany życiorys śp. Piotra Gizy oraz postanowienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z dnia 6 grudnia 2019 roku o mianowaniu pośmiertnie na pierwszy stopień oficerski. 

- Chciałem podziękować panu prezydentowi za zorganizowanie uroczystości w tej sali, która jest sercem miasta. Zasiadał w niej również Marszałek Piłsudski, a mój dziadek Piotr Giza był żołnierzem 3 Dywizji Legionów, właśnie Marszałka Piłsudskiego. Ja mojego dziadka niemalże wskrzesiłem po 70 latach, bo wojsko go uśmierciło. Jak miasto liczy 728 lat, to chyba jest pierwsza taka sytuacja, że patent oficerski pośmiertny wręcza się w tej sali, gdzie przebywał też sam Marszałek Piłsudski – powiedział Jan Ruchała. 

W uroczystości, oprócz rodziny śp. Piotra Gizy z Tadeuszem Gizą na czele, wzięli również udział starosta Powiatu Nowosądeckiego Marek Kwiatkowski, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Nowym Sączu ppłk. Henryk Kiełbasa oraz licznie zgromadzeni uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Sybiraków.

***

Podporucznik Piotr Giza urodził się 7 kwietnia 1883 roku w Dąbrówce Polskiej, w powiecie nowosądeckim. W 1903 roku został powołany do wojska austriackiego. W szeregi wojska polskiego został wcielony w lutym 1919 roku. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921. W walkach pod Beresteczkiem został ranny uprzednio uznany za poległego. Za wzorową postawę podczas tej wojny 28 kwietnia 1921 roku został odznaczony Krzyżem Walecznym. Dnia 20 lipca 1929 roku za zasługi niepodległościowe odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Dnia 17 września 1932 roku odznaczony przez prezydenta RP Medalem Niepodległości. 

W latach 1925-1936 był naczelnikiem gminy Dąbrówka Polska. Do jego zadań należała m.in. ewidencja wojskowa i udział w poborze do wojska. W czasie okupacji wspierał partyzantów przez pomoc w dostarczaniu żywności, odzieży i organizowaniu innej pomocy materialnej. Aktywny działacz polskich drużyn strzeleckich. W ramach działalności społecznej wspierał idee patriotyczne i manifestował swoje przywiązanie do Ojczyzny. Zmarł 9 maja 1950 roku. Spoczywa na cmentarzu kolegialnym w Dąbrówce Polskiej. Mianowanie na stopień podporucznika wynika ze szczególnej potrzeby upamiętnienia śp. Piotra Gizy jako ofiarnego żołnierza oraz gorliwego patrioty. W uznaniu jego zasług z tytułu udziału w walkach o niepodległość Państwa Polskiego oraz za wzorową i sumienną działalność na rzecz suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej.

[POBIERZ ZDJĘCIA]

 

 

 

 

Autor: Biuro Prasowe UM
Dodano: 2020-02-24 14:53:07